Praha - Jorgos Ilios, majitel podolské restaurace Řecká Taverna Kréta, řeší v posledních dnech a týdnech mnoho telefonátů z Řecka.
Známí a kamarádi se ho vyptávají na práci - chtějí odejít z nestabilní země, jejíž obrovské dluhy řeší v těchto dnech šéfové EU v Bruselu.
"Protože mám restauraci, tak mi každou chvíli někdo volá, jestli nemám místo kuchaře, číšníka, barmana a podobně, protože v Řecku ta práce prostě není. Nebo je jí málo," říká Ilios, který se už sice narodil v Česku, ale jeho rodiče pocházejí ze severořeckého města Naoussa. Do Čech se přestěhovali v roce 1949 z politických důvodů.
Podobně jsou na tom i další Řekové, kteří tu podnikají. Třeba za Dimitrisem Nedelkosem, majitelem žižkovské Taverny Olympos, se nejspíš brzy do Česka přistěhují příbuzní - neteř a synovec.
Sám Nedelkos z Řecka odešel v roce 1997, protože už tehdy tamější vyhlídky nebyly příliš slibné. "Neviděl jsem pro syny v Řecku velkou budoucnost," říká. A nevidí ji ani dnes. "Utekl bych rychle pryč. Jenom na léto bych tam jezdil – tak jako to děláme i teď," dodává.
Vývoj v Řecku Iliose i Nedelkose velmi zajímá. Stejně jako další řečtí podnikatelé v Česku napjatě na dálku sledují, jak politicko-ekonomické drama v jejich domovině dopadne.
Shodují se, že řečtí politici měli situaci řešit už dávno, protože v současnosti už moc východisek Řecko nemá. Přes všechny chmurné vyhlídky ale zaznívá i pozitivní názor.
"Situaci samozřejmě sleduji, asi jako každý Řek, a s těmi škrty nesouhlasím. V některých věcech řecká vláda určitě udělala chybu, ale spoustu těch chyb udělala i celá Evropská unie zároveň s NATO," myslí si Ilios. Podle něj mělo Řecko už dávno z Evropské unie vystoupit.
Bude to stát důchodců
"Řecká vláda udělala chybu, měla jednat už v únoru a nenechat to na poslední chvíli. Nechali to na poslední chvíli, takže potom si Evropská unie mohla dělat, co chtěla – a taky to udělala," přidává se Nedelkos.
O úsporných opatřeních si myslí, že jsou příliš tvrdá a přehnaná. "Z Řecka udělali protektorát. Snižování důchodů, zvyšování daní – ty lidi už to neunesou, polovina Řeků odjede. Mládež už odjíždí, takže to bude stát důchodců," dodává Nedelkos.
Do Řecka bych se vrátil, i když je krize
Kuchař Kyriakos Xanthopoulos, který pochází z Xanthi na severu Řecka a vaří v ostravské restauraci Ellas, kromě současné řecké vlády viní i Evropskou unii. "Myslím, že to Evropská unie udělala schválně, aby takhle Řecko dopadlo, aby mohli v Řecku investovat a skupovat to tam," tvrdí.
Přes všechny ekonomické problémy by se ale rád do Řecka vrátil, protože mu chybí tamní kultura a podnebí. "Osobně bych neměl velký problém najít práci, protože mám hotelovou školu a v létě tam je práce vždycky, protože je tam stále více turistů, ale v zimě je to horší," říká.
Řekové ekonomiku rozhýbou
Majitel restaurace Kavala na Praze 6 Ioannis Asarlidis do České republiky původně přišel kvůli studiu na Vysoké škole ekonomické v Praze, ale kvůli rodině zde zůstal. Když se nedávno z Řecka vrátil, byl překvapený.
"Byl jsem teď v Kavale (město na severu Řecka - pozn. red.), která má sto tisíc lidí, což je taková Praha 6, a tam je pět set restaurací. Tady v Praze 6 je jich dvacet a máme problémy s návštěvností, protože lidi šetří. Tam těch pět set restaurací bylo narvaných do posledního místa," a dodal, že na rozdíl od jeho návštěvy před dvěma lety, kdy na hlavní ulici míjel prázdné obchody a kavárny, tentokrát byla situace opačná.
"Tady se v televizi a v novinách ukazuje, jak lidé stojí frontu na bankomaty, ale kdybyste otočili hlavu o trochu dál, tak byste viděli nejméně deset restaurací v řadě, kde jste se nemohli posadit. Média ten pohled trochu zkreslují," vysvětluje.
Řecká společnost je podle jeho slov rozdělena na dva nesmiřitelné tábory - na tvrdě pracující lidi v soukromém sektoru (hlavně soukromníky a malé podnikatele), kteří neznají pracovní dobu, a vedle toho na státní úředníky, kteří pobírali důchod dva a půl tisíce eur měsíčně, do penze šli už v pětapadesáti letech a využívali dalších sociálních výhod. Že přebujelá státní správa přišla o své peníze, je proto podle něj jedině dobře - alespoň se očistí od úplatkářství a klientelismu.
Na rozdíl od svých kolegů vidí budoucnost Řecka o něco pozitivněji: "Řekové ty peníze zase dokážou otočit, oni je utratí a rozhýbou ekonomiku, protože ekonomika je o útratě. Já vůbec nevidím Řecko tak černě."