Praha - Ministr Andrej Babiš potvrdil, že jeho hnutí ANO bude hlasovat o vypovězení koaliční smlouvy, pokud ministr vnitra Milan Chovanec podepíše návrh na reformu policie. Nemusí to ale podle něj znamenat odchod z vlády.
"Pokud to pan Chovanec podepíše, koaliční smlouva není nic než bezcenný cár papíru," řekl Babiš. Vláda by pak podle něj mohla fungovat i po vypovězení smlouvy. "My bychom se snažili podle té smlouvy i nadále chovat, ale máme možnost se chovat jako pan Chovanec, tedy že ji nebudeme dodržovat," uvedl Babiš.
Zda Chovanec, který se dnešní schůzky nezúčastnil, podpis reformy na nátlak koaličních partnerů odloží, zatím není jasné. Od úterního jednání Bezpečnostní rady státu před média nevystoupil a neodpovídá ani na SMS zprávy. Své rozhodnutí oznámí odpoledne na tiskové konferenci.
Premiér Bohuslav Sobotka nátlak hnutí ANO odmítá. "Na vedení policie a ministra vnitra nelze vytvářet nátlak tím, že ANO avizuje vypovězení koaliční smlouvy. K rozbití vlády není žádný důvod, ČSSD je připravena pokračovat v zájmu občanů v koaliční spolupráci," uvedl Sobotka v tiskovém prohlášení.
Babiš požaduje, aby Chovanec změny v policii nepodepisoval vůbec, Sobotka ovšem odmítá ustoupit a trvá na tom, že se reforma uskuteční. "Policejní prezident a ministr vnitra učinili vstřícný krok k věcné debatě tím, že odložili start organizační změny o jeden měsíc, tak aby byl dostatečný prostor vypořádat připomínky a návrhy nejvyššího státního zástupce," dodal premiér.
Bělobrádek: Situace je vážná
Doporučení, aby policejní reformu zatím nepodepisoval, dostal Chovanec i od předsedy lidovců Pavla Bělobrádka. "Spor je velmi vážný, k dohodě se neblížíme," uvedl Bělobrádek.
ČSSD se podle Bělobrádka možná dopustila porušení koaliční smlouvy, když partnery o důležitých změnách v policii neinformovala. "Pan premiér se domnívá, že je vše v pořádku, já si nejsem jistý," dodal Bělobrádek.
V koaliční smlouvě se uvádí, že struktura policie by měla do voleb zůstat stejná. Úterní jednání bezpečnostní rady podle Babiše ukázalo, že reorganizace není vůbec připravena.
O reformě policie odpoledne jednal i prezident Miloš Zeman s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. Oba se podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka shodli, že je potřeba o tématu mluvit na odborné rovině. "Výsledkem jednání je shoda na tom, že je zapotřebí vést diskusi o reorganizaci policie v odborné, nikoliv v politické rovině," uvedl mluvčí.
Zeman by rezignaci nepřijal
Prezident Miloš Zeman už dopoledne uvedl, že by nepřijal případnou rezignaci ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) ani ministra financí Andreje Babiše (ANO). Odmítání demise ministra podle právníků ústava nevylučuje. Prezident ale musí přijmout odvolání člena vlády, se kterým přijde premiér.
Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp
Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>
"Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády," zní článek 74. Podobná situace nastala například loni před odchodem ministryně spravedlnosti Heleny Válkové z vlády. Zeman tehdy nejprve řekl, že její demisi zváží, nakonec ji ale přijal.
Spor o policii
O smírčí řízení požádal šéf hnutí ANO minulou středu, změny jsou podle něj absolutně nepřipravené. Na zasedání Bezpečnostní rady státu se v úterý večer politici a vedení policie a žalobců dohodli na měsíčním odkladu plánované reorganizace, aby bylo možné vypořádat připomínky. Podle ANO je to ale v určených termínech nemožné.
Nejdiskutovanější částí reformy je záměr policejního vedení, aby se protikorupční útvar a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) sloučily v Národní centrále boje proti organizovanému zločinu. ANO plán kritizuje jako nepřipravený a vedený snahou odstranit šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu, který v pátek rezignoval a oznámil odchod do civilu. Chovanec uváděl, že nemá důvod reformu nepodepsat, a stěžoval si na její politizaci.