Praha - Ani po oficiálním odevzdání nabídek v temelínském tendru nekončí soupeření mezi jednotlivými uchazeči o lukrativní jadernou zakázku v Česku.
Americký Westinghouse podepsal další smlouvu o spolupráci s českou firmou. Pokud by uspěl v tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, na konstrukci reaktoru by se podílely vítkovické strojírny.
Vedle dohody se stavební firmou Metrostav a I&C Energo na dodávky kontrolních a řídících systémů se jedná o třetí konkrétní smlouvu s českou firmou, kterou se Westinghouse snaží přesvědčit ČEZ a českou vládu, že domácí firmy zařadí mezi své dodavatele ve stamiliardové zakázce.
Spolupráce s českými firmami je nepsanou podmínkou, kterou mají uchazeči o dostavbu elektrárny v Česku splnit.
„Vítkovice se připojují k týmu Westinghouse/Toshiba/Metrostav jakožto potenciální dodavatel klíčových strukturálních a mechanických modulů pro AP1000, pokud tento reaktor bude vybrán pro rozšíření JE Temelín," uvedl Michal Vlasák z PR společnosti Euro RSCG, který Westinghouse v Česku zastupuje.
Vítkovice se všemi uchazeči
Tentokrát se však nejedná o spolupráci exkluzivní, Vítkovice jednají a již podepsaly memoranda o spolupráci i s ostatními účastníky tendru, tedy francouzskou Arevou a ruským konsorciem Mir-1200.
Už začátkem letošního roku Westinghouse podepsal smlouvu s Metrostavem, který by mohl obstarat kompletní stavební práce na zakázce. Mohl by si tak vydělat asi třetinu z její celkové ceny, která je odhadovaná na 150 až 200 miliard korun. V tomto případě jde o exkluzivní spolupráci.
Metrostav však nemá zkušenosti s výstavbou jaderných zařízení. Aktuálně se o firmě mluví v souvislosti s propadem Evropské třídy v Praze. Společnost, která tam razí metro, jakékoli pochybení odmítla.
Minulý týden se uzavřela jedna z klíčových fází tendru, všichni tři zájemci odevzdali své nabídky.
Všechny předložené nabídky na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín splnily podle ČEZ náležitosti požadované zákonem o veřejných zakázkách.