Temelín: Rusové slibují českým firmám zakázky ve světě

Tereza Šídlová
20. 3. 2012 12:22
Jako Westinghouse a Areva podepsal ruský Rosatom další smlouvy s českými dodavateli
Jaderná elektrárna Temelín.
Jaderná elektrárna Temelín. | Foto: Jan Langer

Praha - Ruský uchazeč o dostavbu Jaderné elektrárny Temelín Rosatom v úterý v Praze podepsal předběžné dohody o spolupráci s desítkou českých a slovenských firem, kterým hodlá otevřít své jaderné projekty ve světě.

Ty budou sloužit jako subdodavatelé pro dceřiné firmy Rosatomu Atomstrojexport a Gidropress v případě, že v konsorciu s českou Škodou JS získají zakázku na dostavbu elektrárny.

Podobná memoranda podepisují s českými dodavateli i další zájemci o stamiliardovou zakázku v jižních Čechách, americký Westinghouse a francouzská Areva.

Všichni tři účastníci tendru slibují českým dodavatelům až 70 procent zakázek při dostavbě Temelína, pro české firmy je však velmi zajímavé podílet se na dalších zakázkách těchto tří firem, které běží v zahraničí.

Mezi firmami, které s Rusy plánují navázat spolupráci, jsou například I&C Energo, plzeňské ETD Transformátory, Kabelovna Kabex, výrobce armatur MSA či slovenský dodavatel kotlů SES Tlmače. Firmy obdržely katalog 4000 výrobků a služeb, o které má Rosatom při výrobě elektráren zájem.

Rosatom si vybral dalších 15 potenciálních subdodavatelů pro Temelín loni v říjnu. Dohody o porozumění tehdy podepsal například s Vítkovicemi či stavební firmou Hochtief.

Výběrové řízení o dostavbu Temelína nyní směřuje do rozhodující fáze. Uchazeči získali loni od provozovatele elektrárny ČEZ zadávací dokumentaci a nyní si předcházejí české firmy, které by do výstavby zapojili.

Účast českých firem na dostavbě Temelína sice není oficiální podmínkou v zadávací dokumentaci, zástupci ČEZ a státu však několikrát zdůraznili, že při výběru dodavatele budou věnovat této věci pozornost.

Například Westinghouse si exkluzivně "upsal" stavební firmu Metrostav. O další české společnosti se ucházejí všechny tři světové firmy. Například Vítkovice mají memorandum o porozumění podepsané s Rusy, Američany i Francouzi.

Rusatom Overseas je dceřinou společností ruské státní firmy Rosatom. Ta zároveň ovládá ruský Atomstrojexport a Gidropress, které se společně s českou Škodou JS v konsorciu ucházejí o dostavbu Temelína.

Předložení nabídek od účastníků tendru se čeká v polovině letošního roku. V roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi. Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova nejpozději v roce 2025.

 

Právě se děje

před 9 minutami

V Nizozemsku vjelo auto na zahrádku kavárny, šest lidí je zraněných

Šest lidí ve středu utrpělo zranění, když ve městě Gennep na východě Nizozemska vjelo auto na zahrádku kavárny. Proč se tak stalo, není jasné, uvedla nizozemská agentura ANP. Poranění pěti lidí je lehké, šestý člověk byl převezen do nemocnice. Případ vyšetřuje policie, která řidiče auta zadržela. Podle místních médií není vyloučené, že nějakou roli při této nehodě mohly sehrát drogy. Město Gennep leží u hranice s Německem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy