Rudá chobotnice, ohrožení demokracie. Jak reagují politici na kauzu Home Credit?

Jan Horák Jan Horák
18. 12. 2019 6:21
Firma Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera podle zjištění Aktuálně.cz financovala tajnou kampaň, která měla vést ke zlepšení obrazu Číny v Česku. Za její peníze se PR agentura C&B Reputation management prostřednictvím novinářů, politiků či expertů snažila požadovaný obraz říše středu prosadit v médiích. Odhalení spustilo řadu politických reakcí, Aktuálně.cz přináší ty nejvýraznější.
Senátor Pavel Fischer.
Senátor Pavel Fischer. | Foto: Václav Vašků

Snaha o ovlivnění ústavních institucí

Senátor Pavel Fischer byl jedním z objektů zájmu kampaně firmy Home Credit. Agentura C&B Reputation management vykázala ve své činnosti pro Home Credit "interní monitoring" senátora. Fischer totiž patří k nejvýraznějším kritikům Číny, kde má firma enormní byznysový zájem.

Senátor v úterý avizoval, že kvůli tomu podá trestní oznámení. "Mohlo jít o cílenou snahu ovlivnit činnost parlamentu nebo ústavních institucí u nás," řekl ke snaze Home Creditu.

Sám si přitom není jistý, v čem jeho interní monitoring spočíval. "Nevíme, v jakém rozsahu monitoring mé osoby probíhal ani co to znamená 'interní monitoring' či kam informace plynuly," uvedl.

Podle ředitele PR agentury Tomáše Sazimy představoval monitoring průběžné sledování příspěvků senátora na sociálních sítích Twitter či Facebook. Vyloučil, že by šlo o nelegální aktivitu. Agentura prý monitoring prováděla pro svou vlastní potřebu.

"Ten (Home Credit) o tomto monitoringu ani nevěděl, ani si jej neobjednal. Podotýkám, že vždy se jednalo o analyzování otevřených zdrojů, jako jsou sociální sítě či média," řekl Aktuálně.cz Sazima.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Předseda FAČR Malík měl pozitivní test na koronavirus

Předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Martin Malík měl dnes pozitivní test na koronavirus. Je v izolaci a úterního mimořádného jednání výkonného výboru se stejně jako jeho další členové zúčastní přes videokonferenci.

"Na základě příznaků z druhé poloviny víkendu absolvoval Martin Malík během pondělí test na onemocnění covid-19, jehož vyhodnocení se ve večerních hodinách ukázalo jako pozitivní. Předseda je tak v karanténním režimu," řekl novinářům tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman.

I přes nemoc podle něj Malík bude v úterý pracovat a zúčastní se plánovaného jednání výkonného výboru, který se bude zabývat situací po rezignaci místopředsedy Romana Berbra a členky výboru Dagmar Damkové.

Oba odstoupili poté, co propukla kauza údajné korupce a ovlivňování výsledků zápasů. Berbr je nejvýše postavenou osobou v aféře a minulou neděli byl jako jeden ze čtyř lidí poslán do vazby.

V kauze je celkem obviněno 20 osob v souvislosti s údajným ovlivňováním výsledků prostřednictvím rozhodčích. Kriminalisté tvrdí, že vše řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil ze třetí do druhé ligy. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek.

Výkonný výbor byl se měl v úterý také zabývat komisí rozhodčích, kterou na začátku minulého týdne v reakci na aféru rozpustil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy