Kauza Home Credit: Sněmovna chystá zřízení komise hodnotící cizí vliv na dění v Česku

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
15. 12. 2019 14:24
Grémium Poslanecké sněmovny by v úterý mělo řešit možnost zřízení sněmovní vyšetřovací komise, která by prověřila vliv autoritářských režimů na dění v České republice. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to uvedl místopředseda Pirátů Jakub Michálek. Čtyři desítky poslanců vznik komise navrhly už loni v listopadu, nyní diskusi rozproudila zjištění Aktuálně.cz.
Foto: Aktuálně.cz

Opětovná diskuse o vyšetřovací komisi vyvstala poté, co Aktuálně.cz tento týden informovalo, že Home Credit proplatil stovky hodin práce PR agentuře C&B Reputation Management, aby pomáhala těm, kteří se v českých médiích zastávají čínského režimu, a naopak útočila na kritiky nedemokratického státu.

Pravost dokumentů, které Aktuálně.cz získalo, ověřilo několika způsoby. Vyplývá z nich, že lidé C&B vykázali na 2000 hodin práce pro Home Credit v období od dubna do srpna 2019. Kolik jejich firmě Home Credit zaplatil, není jasné. Materiály obsahují počet odpracovaných hodin, ale ne hodinovou sazbu.

Společnost Home Credit potvrdila, že si letos v dubnu najala PR agenturu C&B. Důvodem podle ní byla snaha v Česku "racionalizovat veřejnou diskusi o podnikání v Číně". Zdůraznila však, že nikdy nebylo jejím cílem pomocí lobbingu nebo PR služeb prosazovat zájmy jakékoliv zahraniční země. Cíle všech našich aktivit jsou byznysové, nikoliv politické, uvedl Home Credit.

Home Credit je úvěrovou firmou nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Podle žebříčku Forbesu má majitel investiční skupiny PPF Kellner odhadovaný majetek v hodnotě 350 miliard. 

Michálek věří v podporu sněmovny

Pirát Jakub Michálek se domnívá, že návrh na zřízení komise bude mít poměrně širokou podporu poslanců. Chtěl by, aby se věc na plénu sněmovny projednala ještě před Vánocemi.

"Pokud zjistíte, že si to v podstatě platí nejbohatší člověk v tomto státě, který má majetek 300 miliard korun, a takovýmto způsobem dehonestuje politické oponenty nebo lidi, kteří mají jiný názor, a vměšuje se do politické soutěže pokoutnými metodami za čínské peníze, je to podle mě problém, útok na demokracii, rozhodně bychom to neměli přehlížet," řekl Michálek. 

PPF nechtěla Michálkovy výroky komentovat.

Předseda sněmovny a místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček uvedl, že neočekává, že bude mít klub ANO jednotný názor. Sám by pro vznik komise nehlasoval, nebyla by podle něj schopna něco potvrdit, vyvrátit či vyšetřit. Podobnými záležitostmi se podle něj mají zabývat spíše tajné služby.

Bezpečnostní informační služba (BIS) považuje šíření vlivu Číny v Česku za jednu z největších bezpečnostních hrozeb. Loni se podle BIS v Česku zvýšila intenzita i rozsah čínských zpravodajských aktivit. Číňané cílí podle kontrarozvědky hlavně na českou akademickou obec, bezpečnostní sbory a státní správu.

Místopředseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) v pořadu poznamenal, že je problém, že někteří ústavní činitelé zpochybňují zprávy BIS či Vojenského zpravodajství.

Foto: Aktuálně.cz

BIS dlouhodobě kritizuje prezident Miloš Zeman. Kdyby byl Štěch poslancem, pro zřízení komise by hlasoval, zodpovědnost ale podle něj mají zejména ústavní činitelé, vláda a další instituce, které mají závěry zpravodajských služeb brát vážně.

Lukáš Valášek o kauze Home Creditu v DVTV:

Firma nejbohatšího Čecha se stala vehiklem na ovlivňování veřejného mínění ve prospěch komunistické země, tvrdí redaktor Aktuálně.cz Lukáš Valášek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy