Spravují mi sítě, ale neovlivňují mě, řekl Nacher o PR agentuře placené Home Creditem

ČTK ČTK
13. 12. 2019 8:07
Pražští zastupitelé se na nočním jednání přeli o zjištění Aktuálně.cz, podle kterého si úvěrová firma Home Credit najala PR agenturu na zlepšení obrazu Číny v Česku. Článek zmiňoval i pražskou politiku a Piráti v reakci na Facebooku uvedli, že hrozí ovládnutí magistrátu nedemokratickým způsobem.
Pražský zastupitel za ANO Patrik Nacher.
Pražský zastupitel za ANO Patrik Nacher. | Foto: Jakub Plíhal

Zástupci opozice popřeli jakékoliv napojení na zájmy PPF nebo Číny. Piráti podle nich téma využili jako kouřovou clonu, protože se podle nich před jednáním hovořilo o možném odvolání primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Piráti souvislost popřeli, chtěli jenom odpovědi na otázky, které článek nadnesl.

Zastupitelé po dlouhé debatě schválili usnesení v tom smyslu, že nejsou žádné důkazy o tom, že pražský magistrát byl ovlivňován ve prospěch Číny, a že zastupitelstvo takové nařčení odmítá.

Piráti se tázali Patrika Nachera (za ANO), jehož jméno se objevilo ve výkazu PR agentury C&B Reputation Management, kterou si podle Aktuálně.cz Home Credit najal. Nacher jakékoliv ovlivňování kategoricky popřel a uvedl, že se mu agentura pouze starala o sociální sítě. Dodal, že Aktuálně.cz vyzval, aby se omluvilo, článek poslal svému právníkovi a otázal se PR agentury, jak se dostal do jejich přehledu. I když je s prací agentury spokojen, kvůli kauze s nimi dále spolupracovat nebude, doplnil.

Facebookový příspěvek Pirátů kritizoval kromě opozice i předseda klubu koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) Jiří Pospíšil (TOP 09). "Článek považuji za závažný a je určitě správné, že občané tuto informaci dostali," uvedl. Dodal, že však nevidí žádnou souvislost mezi článkem a vyjádřením Pirátů. "V tom článku není ani náznak toho, že by tady někdo ovlivňoval, nebo dokonce korumpoval rozhodování samosprávy," uvedl. Stejně tak se podle něj nedá mluvit o tom, že by se někdo pokoušel ovládnout magistrát nedemokratickým způsobem.

Piráti podle něj společensky závažné téma zneužili k vytvoření clony proti případným snahám o odvolání primátora. Pražská TOP 09 v pondělí primátorovi vyjádřila nedůvěru. "Pro mě je toto forma poplašné zprávy," řekl dále Pospíšil. Zároveň zdůraznil, že TOP 09 nechce zlehčovat možné čínské snahy o uplatňování vlivu v české společnosti.

"Tato věta směřuje pouze k tomu, že se ukázalo, že skupina PPF si platí mediální masáž české veřejnosti, aby vylepšila obraz Číny a mařila snahy zbavit se nešťastného článku ve smlouvě Prahy s Pekingem," reagoval radní Adam Zábranský (Piráti). Dodal, že vyjádření nijak nesouvisí s možnými snahami o odvolání primátora.

Podle zjištění Aktuálně.cz si Home Credit najal PR agenturu C&B Reputation Management na zlepšení obrazu čínského komunistického režimu u české veřejnosti. Firma podniká v Číně, získala tam za podpory vrcholných českých politiků celostátní licenci na nebankovní půjčky. Agentura stála v pozadí konference s názvem Česko a Čína - příležitosti a limity, kterou ve sněmovně uspořádal poslanec ODS Jan Skopeček.

Současné vedení Prahy se vůči čínskému režimu vyjadřuje kriticky, což kritizuje například prezident Miloš Zeman. Na začátku října si Praha a Peking z podnětu magistrátu vzájemně vypověděly sesterskou smlouvu kvůli sporu o vyškrtnutí klauzule, že Praha uznává jednu Čínu. Zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo uzavření sesterské smlouvy s tchajwanským hlavním městem Tchaj-pej.

Video: Home Credit platil rozsáhlou operaci, o kampani pro Čínu se dlouho šuškalo

Firma nejbohatšího Čecha se stala vehiklem na ovlivňování veřejného mínění ve prospěch komunistické země, tvrdí redaktor Aktuálně.cz Lukáš Valášek. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Ceremoniál k předávání státních vyznamenání bude z 28. října odložen na 1. ledna. Podle Hradu se Zeman těší, že předá vyznamenání osobně

Další zprávy