Čínská chobotnice v Praze? Zastupitelé budou diskutovat o údajném vlivu na opozici

ČTK Domácí ČTK, Domácí
12. 12. 2019 14:18
Pražští zastupitelé budou jednat o vlivu Číny a firmy Home Credit na pražský magistrát. Diskusi a zařazení materiálu navrhla opoziční ODS. Vyprovokoval ji status Pirátů na Facebooku, ve kterém uvedli, že hrozí ovládnutí magistrátu nedemokratickým způsobem, k němuž Piráti přidali obrázek rudé chobotnice. Opoziční ODS a ANO se cítí statusem Pirátů uraženy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Primátor Zdeněk Hřib na zastupitelstvu citoval z článku, které ho poškozovaly kvůli jeho postoji k Číně. Primátor se opřel také do opozičního zastupitele Patrika Nachera z hnutí ANO, který spolupracuje s mediální agenturou C&B Reputation Management, přes kterou Home Credit vylepšoval obraz Číny, jak tento týden upozornilo Aktuálně.cz.

Nacher potvrdil, že s agenturou opravdu spolupracuje, ale její zaměstnanci mu podle jeho slov spravují sociální sítě. "Jakékoliv výmysly, že mi připravovali podklady pro vystoupení na zastupitelstvu nebo v médiích jsou už lži," tvrdí na Facebooku Nacher. 

Na program bod navrhovaný ODS po více než dvouhodinové diskusi zastupitelé zařadili, a to za projednávání rozpočtu Prahy na příští rok. Kdy se k němu zastupitelstvo dostane, není jasné.

"Vy uvádíte, že je tu snaha ovládnout magistrát nedemokratickým způsobem, a já se jako demokrat bojím," vysvětlil zastupitel a předseda pražské ODS Tomáš Portlík, proč projednání věci navrhl.

Opozičním zastupitelům vadilo, že je podle nich status Pirátů spojuje se snahou ovlivnit obraz Číny v Česku nebo ovládnout magistrát. "Za sebe i klub ODS říkám, že nás nikdo neovládá. Tohle společně musíme vyvrátit, protože nic takového se neděje," řekla předsedkyně zastupitelů ODS Alexandra Udženija.

Návrh opozice zařadit bod týkající se Číny a Home Creditu na program jednání podpořil například předseda koaličních zastupitelů Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) Jiří Pospíšil. Podle něj je třeba problém prodiskutovat.

Radní Hana Kordová Marvanová (STAN) poté řekla, že není pravda, že čínská chobotnice ovládá zastupitelstvo. "Vraťme se ke komunálním tématům," řekla.

Omlouváme se, byl to soukromý status

Předseda pirátských zastupitelů Viktor Mahrik se nejdříve bránil, že status Pirátů na Facebooku byl jejich soukromým oznámením, mezi další lidi se dostal sdílením. Zastupitelé se podle něj mají bavit o činnosti Home Creditu, a ne o statusu Pirátů.

"Kdybyste neměli tak debilní statusy na Facebooku, tak se tady nic neděje," řekl opoziční zastupitel Radomír Nepil (ANO).

Zastupitelé se také přeli, jak se projednávaný bod bude jmenovat. Opozice chtěla mít v názvu slovo chobotnice, což Piráti odmítali. "To jsou vaše slova, ne naše. Proto nevíme, s čím máte problém," řekl Nepil. Zastupitelé se nakonec shodli, že slovo chobotnice ve schváleném programu nebude.

Radní pro školství Vít Šimral (Piráti) se na konci diskuse opozičním zastupitelům kvůli statusu sám za sebe omluvil. "My se pouze chtěli zaměřit na sérii článků, která vyšla v uplynulých dvou dnech, která ukazuje propojení Home Creditu a (agentury) C&B s některými politiky. Takže za ten post se omlouvám," řekl.

Podle zjištění Aktuálně.cz si Home Credit najal PR agenturu C&B Reputation Management na zlepšení obrazu čínského komunistického režimu u české veřejnosti. Firma podniká v Číně, získala tam za podpory vrcholných českých politiků celostátní licenci na nebankovní půjčky. Aktuálně.cz napsalo mimo jiné o tom, že agentura stála v pozadí konference s názvem Česko a Čína - příležitosti a limity, kterou ve sněmovně uspořádal poslanec ODS Jan Skopeček.

Postup Prahy a primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vůči Číně opakovaně kritizuje prezident Miloš Zeman. Praha se po nástupu nové koalice opět rozhodla v březnu vyvěšovat na budovu magistrátu tibetskou vlajku.

Na začátku října si Praha a Peking vzájemně vypověděly sesterskou smlouvu kvůli sporu o vyškrtnutí klauzule, že Praha uznává jednu Čínu. Zastupitelstvo dnes schválilo uzavření sesterské smlouvy s tchajwanským hlavním městem Tchaj-pej. Čína ovládá Tibet a považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií.

Firma nejbohatšího Čecha se stala vehiklem na ovlivňování veřejného mínění ve prospěch komunistické země, tvrdí redaktor Aktuálně.cz Lukáš Valášek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy