Čínská chobotnice v Praze? Zastupitelé budou diskutovat o údajném vlivu na opozici

ČTK Domácí ČTK, Domácí
12. 12. 2019 14:18
Pražští zastupitelé budou jednat o vlivu Číny a firmy Home Credit na pražský magistrát. Diskusi a zařazení materiálu navrhla opoziční ODS. Vyprovokoval ji status Pirátů na Facebooku, ve kterém uvedli, že hrozí ovládnutí magistrátu nedemokratickým způsobem, k němuž Piráti přidali obrázek rudé chobotnice. Opoziční ODS a ANO se cítí statusem Pirátů uraženy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Primátor Zdeněk Hřib na zastupitelstvu citoval z článku, které ho poškozovaly kvůli jeho postoji k Číně. Primátor se opřel také do opozičního zastupitele Patrika Nachera z hnutí ANO, který spolupracuje s mediální agenturou C&B Reputation Management, přes kterou Home Credit vylepšoval obraz Číny, jak tento týden upozornilo Aktuálně.cz.

Nacher potvrdil, že s agenturou opravdu spolupracuje, ale její zaměstnanci mu podle jeho slov spravují sociální sítě. "Jakékoliv výmysly, že mi připravovali podklady pro vystoupení na zastupitelstvu nebo v médiích jsou už lži," tvrdí na Facebooku Nacher. 

Na program bod navrhovaný ODS po více než dvouhodinové diskusi zastupitelé zařadili, a to za projednávání rozpočtu Prahy na příští rok. Kdy se k němu zastupitelstvo dostane, není jasné.

"Vy uvádíte, že je tu snaha ovládnout magistrát nedemokratickým způsobem, a já se jako demokrat bojím," vysvětlil zastupitel a předseda pražské ODS Tomáš Portlík, proč projednání věci navrhl.

Opozičním zastupitelům vadilo, že je podle nich status Pirátů spojuje se snahou ovlivnit obraz Číny v Česku nebo ovládnout magistrát. "Za sebe i klub ODS říkám, že nás nikdo neovládá. Tohle společně musíme vyvrátit, protože nic takového se neděje," řekla předsedkyně zastupitelů ODS Alexandra Udženija.

Návrh opozice zařadit bod týkající se Číny a Home Creditu na program jednání podpořil například předseda koaličních zastupitelů Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) Jiří Pospíšil. Podle něj je třeba problém prodiskutovat.

Radní Hana Kordová Marvanová (STAN) poté řekla, že není pravda, že čínská chobotnice ovládá zastupitelstvo. "Vraťme se ke komunálním tématům," řekla.

Omlouváme se, byl to soukromý status

Předseda pirátských zastupitelů Viktor Mahrik se nejdříve bránil, že status Pirátů na Facebooku byl jejich soukromým oznámením, mezi další lidi se dostal sdílením. Zastupitelé se podle něj mají bavit o činnosti Home Creditu, a ne o statusu Pirátů.

"Kdybyste neměli tak debilní statusy na Facebooku, tak se tady nic neděje," řekl opoziční zastupitel Radomír Nepil (ANO).

Zastupitelé se také přeli, jak se projednávaný bod bude jmenovat. Opozice chtěla mít v názvu slovo chobotnice, což Piráti odmítali. "To jsou vaše slova, ne naše. Proto nevíme, s čím máte problém," řekl Nepil. Zastupitelé se nakonec shodli, že slovo chobotnice ve schváleném programu nebude.

Radní pro školství Vít Šimral (Piráti) se na konci diskuse opozičním zastupitelům kvůli statusu sám za sebe omluvil. "My se pouze chtěli zaměřit na sérii článků, která vyšla v uplynulých dvou dnech, která ukazuje propojení Home Creditu a (agentury) C&B s některými politiky. Takže za ten post se omlouvám," řekl.

Podle zjištění Aktuálně.cz si Home Credit najal PR agenturu C&B Reputation Management na zlepšení obrazu čínského komunistického režimu u české veřejnosti. Firma podniká v Číně, získala tam za podpory vrcholných českých politiků celostátní licenci na nebankovní půjčky. Aktuálně.cz napsalo mimo jiné o tom, že agentura stála v pozadí konference s názvem Česko a Čína - příležitosti a limity, kterou ve sněmovně uspořádal poslanec ODS Jan Skopeček.

Postup Prahy a primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vůči Číně opakovaně kritizuje prezident Miloš Zeman. Praha se po nástupu nové koalice opět rozhodla v březnu vyvěšovat na budovu magistrátu tibetskou vlajku.

Na začátku října si Praha a Peking vzájemně vypověděly sesterskou smlouvu kvůli sporu o vyškrtnutí klauzule, že Praha uznává jednu Čínu. Zastupitelstvo dnes schválilo uzavření sesterské smlouvy s tchajwanským hlavním městem Tchaj-pej. Čína ovládá Tibet a považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií.

Firma nejbohatšího Čecha se stala vehiklem na ovlivňování veřejného mínění ve prospěch komunistické země, tvrdí redaktor Aktuálně.cz Lukáš Valášek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 44 minutami

Ant Group, divize čínské Alibaby, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů, nejvíce v historii

Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů (zhruba 808 miliard Kč). Bude to největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v historii. V pondělí to uvedl server CNBC.

Firma nabídne akcie na burzách v Šanghaji a Hongkongu. Pokud vše půjde hladce, předstihne tato nabídka loňskou nabídku akcií energetické společnosti Saudi Aramco, v té době největší na světě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy