Senátor Fischer podá trestní oznámení v kauze PR agentury placené firmou Home Credit

Domácí mp Domácí, mp
Aktualizováno 17. 12. 2019 14:31
Předseda senátního bezpečnostního výboru Pavel Fischer oznámil, že podá trestní oznámení kvůli aktivitám agentury C&B, která se snažila ovlivňovat obraz Číny v Česku za peníze firmy Home Credit Petra Kellnera. Policie by podle něj měla prověřit, zda nešlo o přípravu trestné činnosti.
Senátor Pavel Fischer
Senátor Pavel Fischer | Foto: ČTK

Aktuálně.cz v minulém týdnu zjistilo, že PR agentura monitorovala přímo senátora Fischera. "Nevíme, v jakém rozsahu monitoring mé osoby probíhal, ani co to znamená 'interní monitoring' či kam informace plynuly," řekl senátor Fischer, který je kritikem stávajícího čínského režimu.

Ředitel a menšinový vlastník C&B Tomáš Sazima v úterý vysvětlil, že monitoring senátora dělala agentura pro interní účely. "Neznamená to nic jiného, než že se jednalo o monitoring k interním potřebám agentury, nikoli klienta. Ten o tomto monitoringu ani nevěděl, ani si jej neobjednal. Podotýkám, že vždy se jednalo o analyzování otevřených zdrojů, jako jsou sociální sítě či média," řekl Aktuálně.cz Sazima.

Aktivity PR agentury podle Fischera směřovaly i k diplomatům a velvyslanci Česka v Pekingu. "Přijde mi proti smyslu, aby za naše diplomaty mluvila nějaká PR agentura placená soukromou společností s cílem zlepšování obrazu Čínské lidové republiky," uvedl Fischer.

Policie podle něj musí vyjasnit, k jakým činnostem přesně docházelo. "Mohlo jít o cílenou snahu ovlivnit činnost parlamentu nebo ústavních institucí u nás," řekl Fischer. Dodal, že policie má za úkol mimo jiné ochranu ústavních činitelů. Podrobnosti trestního oznámení nechtěl senátor zatím prozradit. Text oznámení chce ještě konzultovat s právníky.

Agentura C&B měla podle zjištění Aktuálně.cz vylepšovat obraz Číny v Česku mezi politiky i v médiích, a to za peníze firmy Home Credit miliardáře Petra Kellnera. Aktuálně.cz detailně zmapovalo mimo jiné propojení agentury a webu Info.cz, který v posledních měsících vydal řadu pročínských komentářů. Hlavním majitelem agentury a zároveň jednatelem Info.cz byl nyní už bývalý člen ODS Tomáš Jirsa. Po zveřejnění informace se postu v médiu vzdal.

"Zadáním bylo racionalizovat veřejnou diskusi"

Podle nejnovějšího zjištění Aktuálně.cz zároveň C&B  pracuje i pro některé politiky, například pro hnutí Trikolóra někdejšího člena ODS Václava Klause mladšího nebo poslance a pražského zastupitele Patrika Nachera (za ANO), který přiznal, že mu firma spravuje sociální sítě a pomáhá s editací článku. Ovlivňování však odmítl. Agentura pracovala také pro předsedu Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středulu.

Firma Home Credit v pátek přiznala, že si PR agenturu C&B  skutečně najala. Podle ní však proto, aby bránila "opakovaným mediálním útokům, které poškozují její byznys".

"Zadáním bylo racionalizovat veřejnou diskusi v České republice o podnikání v Číně, s cílem dosáhnout oslabení extrémních pozic ve veřejném prostoru a vnést do veřejné debaty fakta o podnikání a životě v Číně s cílem zlepšení česko-čínských vztahů," uvedla. Odmítla, že by cílem bylo prosazování zájmu zahraniční země. "Trváme na tom, že cíle všech našich aktivit jsou byznysové, nikoliv politické," napsala firma.

 

Právě se děje

Další zprávy