Senátor Fischer podá trestní oznámení v kauze PR agentury placené firmou Home Credit

Domácí mp Domácí, mp
Aktualizováno 17. 12. 2019 14:31
Předseda senátního bezpečnostního výboru Pavel Fischer oznámil, že podá trestní oznámení kvůli aktivitám agentury C&B, která se snažila ovlivňovat obraz Číny v Česku za peníze firmy Home Credit Petra Kellnera. Policie by podle něj měla prověřit, zda nešlo o přípravu trestné činnosti.
Senátor Pavel Fischer
Senátor Pavel Fischer | Foto: ČTK

Aktuálně.cz v minulém týdnu zjistilo, že PR agentura monitorovala přímo senátora Fischera. "Nevíme, v jakém rozsahu monitoring mé osoby probíhal, ani co to znamená 'interní monitoring' či kam informace plynuly," řekl senátor Fischer, který je kritikem stávajícího čínského režimu.

Ředitel a menšinový vlastník C&B Tomáš Sazima v úterý vysvětlil, že monitoring senátora dělala agentura pro interní účely. "Neznamená to nic jiného, než že se jednalo o monitoring k interním potřebám agentury, nikoli klienta. Ten o tomto monitoringu ani nevěděl, ani si jej neobjednal. Podotýkám, že vždy se jednalo o analyzování otevřených zdrojů, jako jsou sociální sítě či média," řekl Aktuálně.cz Sazima.

Aktivity PR agentury podle Fischera směřovaly i k diplomatům a velvyslanci Česka v Pekingu. "Přijde mi proti smyslu, aby za naše diplomaty mluvila nějaká PR agentura placená soukromou společností s cílem zlepšování obrazu Čínské lidové republiky," uvedl Fischer.

Policie podle něj musí vyjasnit, k jakým činnostem přesně docházelo. "Mohlo jít o cílenou snahu ovlivnit činnost parlamentu nebo ústavních institucí u nás," řekl Fischer. Dodal, že policie má za úkol mimo jiné ochranu ústavních činitelů. Podrobnosti trestního oznámení nechtěl senátor zatím prozradit. Text oznámení chce ještě konzultovat s právníky.

Agentura C&B měla podle zjištění Aktuálně.cz vylepšovat obraz Číny v Česku mezi politiky i v médiích, a to za peníze firmy Home Credit miliardáře Petra Kellnera. Aktuálně.cz detailně zmapovalo mimo jiné propojení agentury a webu Info.cz, který v posledních měsících vydal řadu pročínských komentářů. Hlavním majitelem agentury a zároveň jednatelem Info.cz byl nyní už bývalý člen ODS Tomáš Jirsa. Po zveřejnění informace se postu v médiu vzdal.

"Zadáním bylo racionalizovat veřejnou diskusi"

Podle nejnovějšího zjištění Aktuálně.cz zároveň C&B  pracuje i pro některé politiky, například pro hnutí Trikolóra někdejšího člena ODS Václava Klause mladšího nebo poslance a pražského zastupitele Patrika Nachera (za ANO), který přiznal, že mu firma spravuje sociální sítě a pomáhá s editací článku. Ovlivňování však odmítl. Agentura pracovala také pro předsedu Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středulu.

Firma Home Credit v pátek přiznala, že si PR agenturu C&B  skutečně najala. Podle ní však proto, aby bránila "opakovaným mediálním útokům, které poškozují její byznys".

"Zadáním bylo racionalizovat veřejnou diskusi v České republice o podnikání v Číně, s cílem dosáhnout oslabení extrémních pozic ve veřejném prostoru a vnést do veřejné debaty fakta o podnikání a životě v Číně s cílem zlepšení česko-čínských vztahů," uvedla. Odmítla, že by cílem bylo prosazování zájmu zahraniční země. "Trváme na tom, že cíle všech našich aktivit jsou byznysové, nikoliv politické," napsala firma.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 4 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy