Senátor Fischer podá trestní oznámení v kauze PR agentury placené firmou Home Credit

Domácí mp Domácí, mp
Aktualizováno 17. 12. 2019 14:31
Předseda senátního bezpečnostního výboru Pavel Fischer oznámil, že podá trestní oznámení kvůli aktivitám agentury C&B, která se snažila ovlivňovat obraz Číny v Česku za peníze firmy Home Credit Petra Kellnera. Policie by podle něj měla prověřit, zda nešlo o přípravu trestné činnosti.
Senátor Pavel Fischer
Senátor Pavel Fischer | Foto: ČTK

Aktuálně.cz v minulém týdnu zjistilo, že PR agentura monitorovala přímo senátora Fischera. "Nevíme, v jakém rozsahu monitoring mé osoby probíhal, ani co to znamená 'interní monitoring' či kam informace plynuly," řekl senátor Fischer, který je kritikem stávajícího čínského režimu.

Ředitel a menšinový vlastník C&B Tomáš Sazima v úterý vysvětlil, že monitoring senátora dělala agentura pro interní účely. "Neznamená to nic jiného, než že se jednalo o monitoring k interním potřebám agentury, nikoli klienta. Ten o tomto monitoringu ani nevěděl, ani si jej neobjednal. Podotýkám, že vždy se jednalo o analyzování otevřených zdrojů, jako jsou sociální sítě či média," řekl Aktuálně.cz Sazima.

Aktivity PR agentury podle Fischera směřovaly i k diplomatům a velvyslanci Česka v Pekingu. "Přijde mi proti smyslu, aby za naše diplomaty mluvila nějaká PR agentura placená soukromou společností s cílem zlepšování obrazu Čínské lidové republiky," uvedl Fischer.

Policie podle něj musí vyjasnit, k jakým činnostem přesně docházelo. "Mohlo jít o cílenou snahu ovlivnit činnost parlamentu nebo ústavních institucí u nás," řekl Fischer. Dodal, že policie má za úkol mimo jiné ochranu ústavních činitelů. Podrobnosti trestního oznámení nechtěl senátor zatím prozradit. Text oznámení chce ještě konzultovat s právníky.

Agentura C&B měla podle zjištění Aktuálně.cz vylepšovat obraz Číny v Česku mezi politiky i v médiích, a to za peníze firmy Home Credit miliardáře Petra Kellnera. Aktuálně.cz detailně zmapovalo mimo jiné propojení agentury a webu Info.cz, který v posledních měsících vydal řadu pročínských komentářů. Hlavním majitelem agentury a zároveň jednatelem Info.cz byl nyní už bývalý člen ODS Tomáš Jirsa. Po zveřejnění informace se postu v médiu vzdal.

"Zadáním bylo racionalizovat veřejnou diskusi"

Podle nejnovějšího zjištění Aktuálně.cz zároveň C&B  pracuje i pro některé politiky, například pro hnutí Trikolóra někdejšího člena ODS Václava Klause mladšího nebo poslance a pražského zastupitele Patrika Nachera (za ANO), který přiznal, že mu firma spravuje sociální sítě a pomáhá s editací článku. Ovlivňování však odmítl. Agentura pracovala také pro předsedu Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středulu.

Firma Home Credit v pátek přiznala, že si PR agenturu C&B  skutečně najala. Podle ní však proto, aby bránila "opakovaným mediálním útokům, které poškozují její byznys".

"Zadáním bylo racionalizovat veřejnou diskusi v České republice o podnikání v Číně, s cílem dosáhnout oslabení extrémních pozic ve veřejném prostoru a vnést do veřejné debaty fakta o podnikání a životě v Číně s cílem zlepšení česko-čínských vztahů," uvedla. Odmítla, že by cílem bylo prosazování zájmu zahraniční země. "Trváme na tom, že cíle všech našich aktivit jsou byznysové, nikoliv politické," napsala firma.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy