Mimořádná zpráva

Senátor Fischer podá trestní oznámení v kauze PR agentury placené firmou Home Credit

Domácí mp Domácí, mp
Aktualizováno 17. 12. 2019 14:31
Předseda senátního bezpečnostního výboru Pavel Fischer oznámil, že podá trestní oznámení kvůli aktivitám agentury C&B, která se snažila ovlivňovat obraz Číny v Česku za peníze firmy Home Credit Petra Kellnera. Policie by podle něj měla prověřit, zda nešlo o přípravu trestné činnosti.
Senátor Pavel Fischer
Senátor Pavel Fischer | Foto: ČTK

Aktuálně.cz v minulém týdnu zjistilo, že PR agentura monitorovala přímo senátora Fischera. "Nevíme, v jakém rozsahu monitoring mé osoby probíhal, ani co to znamená 'interní monitoring' či kam informace plynuly," řekl senátor Fischer, který je kritikem stávajícího čínského režimu.

Ředitel a menšinový vlastník C&B Tomáš Sazima v úterý vysvětlil, že monitoring senátora dělala agentura pro interní účely. "Neznamená to nic jiného, než že se jednalo o monitoring k interním potřebám agentury, nikoli klienta. Ten o tomto monitoringu ani nevěděl, ani si jej neobjednal. Podotýkám, že vždy se jednalo o analyzování otevřených zdrojů, jako jsou sociální sítě či média," řekl Aktuálně.cz Sazima.

Aktivity PR agentury podle Fischera směřovaly i k diplomatům a velvyslanci Česka v Pekingu. "Přijde mi proti smyslu, aby za naše diplomaty mluvila nějaká PR agentura placená soukromou společností s cílem zlepšování obrazu Čínské lidové republiky," uvedl Fischer.

Policie podle něj musí vyjasnit, k jakým činnostem přesně docházelo. "Mohlo jít o cílenou snahu ovlivnit činnost parlamentu nebo ústavních institucí u nás," řekl Fischer. Dodal, že policie má za úkol mimo jiné ochranu ústavních činitelů. Podrobnosti trestního oznámení nechtěl senátor zatím prozradit. Text oznámení chce ještě konzultovat s právníky.

Agentura C&B měla podle zjištění Aktuálně.cz vylepšovat obraz Číny v Česku mezi politiky i v médiích, a to za peníze firmy Home Credit miliardáře Petra Kellnera. Aktuálně.cz detailně zmapovalo mimo jiné propojení agentury a webu Info.cz, který v posledních měsících vydal řadu pročínských komentářů. Hlavním majitelem agentury a zároveň jednatelem Info.cz byl nyní už bývalý člen ODS Tomáš Jirsa. Po zveřejnění informace se postu v médiu vzdal.

"Zadáním bylo racionalizovat veřejnou diskusi"

Podle nejnovějšího zjištění Aktuálně.cz zároveň C&B  pracuje i pro některé politiky, například pro hnutí Trikolóra někdejšího člena ODS Václava Klause mladšího nebo poslance a pražského zastupitele Patrika Nachera (za ANO), který přiznal, že mu firma spravuje sociální sítě a pomáhá s editací článku. Ovlivňování však odmítl. Agentura pracovala také pro předsedu Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středulu.

Firma Home Credit v pátek přiznala, že si PR agenturu C&B  skutečně najala. Podle ní však proto, aby bránila "opakovaným mediálním útokům, které poškozují její byznys".

"Zadáním bylo racionalizovat veřejnou diskusi v České republice o podnikání v Číně, s cílem dosáhnout oslabení extrémních pozic ve veřejném prostoru a vnést do veřejné debaty fakta o podnikání a životě v Číně s cílem zlepšení česko-čínských vztahů," uvedla. Odmítla, že by cílem bylo prosazování zájmu zahraniční země. "Trváme na tom, že cíle všech našich aktivit jsou byznysové, nikoliv politické," napsala firma.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Jaškin dal dva góly a vede tabulku střelců KHL

Český útočník Dmitrij Jaškin se dvěma góly zasloužil o vítězství Dynama Moskva nad Nižním Novgorodem 5:1 a ujal se vedení v tabulce střelců Kontinentální hokejové ligy. S 24 brankami se šestadvacetiletý hráč nyní dělí o první místo s Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva.

Jaškin se gólově prosadil po přihrávkách Vadima Šipačova, se kterým tvoří nejúdernější duo v soutěži. Šipačov vede produktivitu KHL s 59 body a se 43 asistencemi je jasně nejlepším nahrávačem. Jaškin je v kanadském bodování o šest bodů druhý.

Dynamo po předchozí sérii tří porážek vyhrálo podruhé za sebou a s předstihem si jako šestý tým v soutěži zajistilo účast v play off.

Chabarovsk ukončil šňůru devíti porážek vítězstvím 4:2 nad Ufou, obránce Michal Jordán se na tom podílel asistencí.

před 27 minutami

Válková kvůli článku o spolupráci s Urválkem podala trestní oznámení pro pomluvu

Poslankyně a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) podala trestní oznámení pro pomluvu kvůli článku serveru Info.cz o své někdejší spolupráci s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Uvedl to server Deník N. Válková tvrdí, že se nepodílela na šikaně disidentů, jak se píše v článku. Žádá také omluvu od historika Petra Blažka, který je v článku citován. Vydavatel a šéfredaktor Info.cz Michal Půr i historik Blažek řekli Deníku N, že si za informacemi v článku stojí.

Poslankyně v oznámení odmítá tvrzení historika Blažka, že musela vědět o zneužívání ochranného dohledu k šikaně odpůrců režimu. Blažek pro svá tvrzení neměl podle trestního oznámení žádný důkaz a Válková o zneužívání ochranného dohledu nevěděla. "Jak jsem avizovala, proti nepřípustným lžím a pomluvám se budu bránit soudní cestou," sdělila Deníku N Válková. Server Info.cz si za článkem stojí a nevidí v něm žádný problém.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Poláci dali zelenou rozšíření dolu Turów, Češi je chtějí žalovat u Evropské komise

Poláci otevřeli cestu k plánovanému rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Před týdnem vydalo regionální ředitelství ochrany životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA, kterým se záměrem souhlasilo, a to navzdory námitkám z české strany. Na úterním jednání o tom Zastupitelstvo Libereckého kraje informoval radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj). Liberecký kraj je podle něj připraven využít všech možností, jak se bránit.

Liberecký kraj už podal stížnost k Evropské komisi, postup Polska považuje za nezákonný. Poláci s českou stranou nespolupracují a nesouhlas České republiky i veřejnosti s rozšířením těžby se snaží obejít. Liberecký kraj a obce a města v pohraničí zároveň sbírají podpisy pod petici za záchranu pitné vody určenou Evropskému parlamentu. Podepsat ji lze i na stránkách www.stopturow.cz.

Další zprávy