Chtěli jsme racionalizovat diskusi o Číně, vysvětluje Home Credit najmutí PR agentury

Šárka Pálková Šárka Pálková
14. 12. 2019 13:51
Společnost Home Credit potvrdila, že si letos v dubnu najala PR agenturu C&B, jak zjistilo Aktuálně.cz. Důvodem podle ní byla snaha v Česku racionalizovat veřejnou diskusi o podnikání v Číně. Zdůraznila však, že nikdy nebylo jejím cílem pomocí lobbingu nebo PR služeb prosazovat zájmy jakékoliv zahraniční země. Cíle všech našich aktivit jsou byznysové, nikoliv politické, uvedl Home Credit.
Stánek společnosti Home Credit v Číně.
Stánek společnosti Home Credit v Číně. | Foto: Czech Innovation Expo

PR agentura placená Home Creditem nejbohatšího Čecha Petra Kellnera se v minulých měsících snažila ovlivňovat veřejné mínění o Číně. Jak už deník Aktuálně.cz informoval, agentura využila odborníky, novináře i politiky, přičemž někteří ani nemuseli vědět, čeho jsou součástí.

Firma Home Credit v pátek v komplexním vyjádření potvrdila, že smlouvu s C&B uzavřela. "Zadáním bylo racionalizovat veřejnou diskusi v České republice o podnikání v Číně. Chtěli jsme dosáhnout oslabení extrémních pozic ve veřejném prostoru a vnést do veřejné debaty fakta o podnikání a životě v Číně s cílem zlepšení česko-čínských vztahů," napsala.

Připomeňme, že šíření vlivu Číny v Česku považuje kontrarozvědka BIS za jednu z největších bezpečnostních hrozeb.

C&B podle Home Creditu oslovila osobnosti, instituce a influencery, kteří "zastávají odborně podložené postoje a odmítají jak nekritické adorování Číny a oficiální propagandu, tak přehnaně kritické apriorní odmítání Čínské lidové republiky".

Součástí byla i podpora projektu Sinoskop, za kterým stojí tlumočník prezidentů a politiků do čínštiny Vít Vojta. Projekt vznikl jako konkurence webu Sinopsis, který tvoří experti Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Ti dění v Číně reflektují mnohdy kriticky. PR agentura C&B zajišťovala pro Sinoskop vše od vytvoření loga stránek přes vizuální návrh webu a nákup písma použitého na webu až po nábor spolupracovníků nové instituce.

Home Credit však tvrdí, že ač si PR agenturu platil, obsah projektu Sinoskop v žádném případě neovlivňoval. "Uvědomujeme si však zpětně, že bylo chybou podpořit projekt Sinoskop částečným plněním prostřednictvím PR agentury, a nikoliv napřímo sponzorským darem," uvedla firma v prohlášení.

Podporu tohoto projektu a dalších PR služeb vysvětluje Home Credit snahou uchránit firmu před podpásovými útoky a nespravedlivým očerňováním. Odmítá však interpretaci, že PR agentura vytvářela síť, jejímž úkolem bylo zlepšit obraz čínského komunistického režimu u české veřejnosti.

Jak už napsal deník Aktuálně.cz, agentura C&B se podílela i na přípravách konference ve sněmovně nebo podle dokumentů připravovala reakce opozičních poslanců na pražském magistrátu na ukončení spolupráce Prahy s Pekingem. Platnost sesterské smlouvy s čínským Pekingem pražští zastupitelé v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem definitivně ukončili v říjnu, což později část opozice kritizovala.

Foto: Aktuálně.cz

PR práce za miliony

Podle dokumentů, které získal deník Aktuálně.cz a jejichž pravost několika způsoby ověřil, vykázali lidé z C&B na 2000 hodin práce pro Home Credit v období od dubna do srpna 2019. Kolik jejich firmě Home Credit zaplatil, není jasné. Materiály obsahují počet odpracovaných hodin, ale ne hodinovou sazbu.

Tuto částku se však pokusil rozklíčovat Šimon Rákosník, managing partner v Rubikon PR. "Asociace APRA uvádí na svých stránkách vážený průměr ceny hodiny práce za pozici Account Executive za rok 2015 na 1786 Kč. Jen za tuto nejčastěji fakturovanou pozici to za zmíněných pět měsíců dělá 3 572 000 Kč," upozornil ve svém komentáři v MAM.cz

Skupina Home Credit byla založena v roce 1997 a nyní patří mezi největší světové firmy poskytující spotřebitelské úvěry. V Číně má v současnosti rozpůjčováno kolem 300 miliard korun. 

Jak tento týden připomněly Seznam Zprávy, ještě nedávno akcionáři Home Creditu připravovali firmu na vstup na burzu v Hongkongu, od kterého si slibovali přes deset miliard korun, nakonec si ale operaci rozmysleli. "Spíš než reputační problémy ale za tímto rozhodnutím stála analýza, že by IPO nepřineslo plánovaný zisk a že by místo lukrativnějšího zařazení k technologickým společnostem skončil Home Credit na hongkongském parketu pouze mezi firmami poskytujícími půjčky přes internet," uvedl server.

V prospektu ke vstupu na burzu, z něhož citovala agentura Reuters, vyplývá, že Home Credit měl k březnu rozpůjčováno zhruba 530 miliard korun, z toho asi dvě třetiny v Číně.

Home Credit působí kromě Číny v Česku, Rusku, Kazachstánu, na Slovensku, v Indii, Indonésii, Vietnamu a na Filipínách. Většinovým vlastníkem je skupina PPF českého miliardáře Petra Kellnera, s podílem 91,12 procenta. Menší část (8,88 procenta) patří firmě EMMA OMEGA, kterou ovládá podnikatel Jiří Šmejc. PPF investuje do řady odvětví - od bankovnictví a finančních služeb přes telekomunikace, strojírenství, biotechnologie, pojišťovnictví, nemovitosti až po zemědělství.

Firma nejbohatšího Čecha se stala vehiklem na ovlivňování veřejného mínění ve prospěch komunistické země, tvrdí redaktor Aktuálně.cz Lukáš Valášek. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy