Poslanci schválili debatu o Číně a Rusku, vznik komise je ale značně nejistý

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
17. 12. 2019 14:14
Poslanecká sněmovna schválila v úterý odpoledne zařazení bodu, ve kterém se budou zabývat vznikem komise, zkoumající vliv cizích mocností na dění v Česku. Poslanci tento bod projednají ve středu odpoledne. Vznik komise je ale značně nejistý, protože klíčoví poslanci v hnutí ANO, které je ve sněmovně zdaleka nejsilnější, jsou proti vzniku komise.
Jaroslav Faltýnek. Záběr z volebního štábu Hnutí ANO. Praha, 26. 5. 2019.
Jaroslav Faltýnek. Záběr z volebního štábu Hnutí ANO. Praha, 26. 5. 2019. | Foto: Jakub Plíhal

Dnes je to na den přesně rok, co Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varoval před technologií čínských firem Huawei a ZTE. Debaty o tom, jak moc má Čína nebo třeba Rusko o sledování a ovlivňování dění v Česku zájem, jsou od té chvíle stále častější.

Zda má vzniknout speciální komise, která by se záměry těchto režimů v Česku zabývala, rozhodnou poslanci ve středu odpoledne. Zařazení bodu navrhla v úterý odpoledne odpoledne poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.

"V posledních týdnech se ukazuje, že tyto vlivy nabývají naprosto konkrétních podob," zdůvodnila svůj návrh před poslanci a tvrdila, že sněmovna by měla kontrolovat, jak se stát v této oblasti chová. Na konci vystoupení oznámila, že by chtěla tento bod projednat ve středu od 14.30 hodin. Proti projednávání takového bodu a vzniku komise vzápětí vystoupil předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. "Diskuse nad takovým tématem by jenom zdržovala sněmovnu," řekl Kováčik. Přitom tvrdil, že by komunisté maximálně tak zvažovali podoru, kdyby se komise zabývala vlivem všech zemí na Česko, a ne jenom těch autoritativních.

Nakonec ale většina poslanců zvedla ruku pro zařazení bodu. Jestli ale komise vznikne, není vůbec jisté, o mnohém svědčí už stanovisko předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, který má mezi 78 poslanci ANO zásadní slovo. Z jeho vyjádření bylo patrné, že vznik komise nepodporuje. "Máme přece tajné služby, tak proč je suplovat? Je to můj osobní názor," sdělil Aktuálně.cz Faltýnek. Později doplnil, že klub ANO se poradí o podpoře či nepodpoře vzniku komise až poté, co proběhne střední debata na plénu.   

Proti vzniku komise vystoupil už v neděli v České televizi předseda Poslanecké sněmovny za ANO Radek Vondráček. "Já to nepodpořím," oznámil Vondráček, který argumentuje podobně jako Faltýnek tím, že vlivem cizích mocností se zabývají tajné služby a mají je zmapované.

"Máme několik tajných služeb, jsou to profíci, kteří to mají pod kontrolou, máme sněmovní orgány, které kontrolují tyto tajné služby a tajné služby informují vládu. Je to způsob, který je zavedený, který bychom měli držet. Já se při vší úctě domnívám, že ze zkušeností co mám s vyšetřovacími komisemi, ta komise nebude schopná nic ani potvrdit ani vyvrátit, nějak pozitivně ani vyšetřit," prohlásil Vondráček.

Kromě těchto dvou klíčových poslanců hnutí ANO navíc veřejně žádný z poslanců ANO nevystoupil s podporou vzniku takové komise. I proto je jen mizivá možnost, že by celý klub ANO, nebo jeho větší část, zvedla pro návrh ruku. 

Komise by měla přínos, argumentuje Langšádlová 

Přesný název komise zní "komise pro vyhodnocení vlivu autoritářských režimů na vnitřní záležitosti českého politického systému", a Helena Langšádlová získala pro zařazení tohoto bodu podpisy přibližně čtyř desítek poslanců z TOP 09, Pirátů, lidovců a STAN. Podpis přidali i jednotlivci z ODS, ANO a ČSSD.

Debata o možném vzniku vyšetřovací komise nabrala obrátky poté, co on-line deník Aktuálně.cz popsal, jak společnost Home Credit proplatila téměř 2000 hodin práce PR agentuře C&B Reputation Management, aby pomáhala těm, kteří se v českých médiích zastávají čínského režimu, nebo naopak útočila na kritiky nedemokratického státu. Vznikla tak skrytě síť, kterou najatá agentura koordinovala. Home Credit uvedl, že nikdy nenajímal ani nepoptával v Česku služby, aby prosazoval zájem jakékoli cizí země.

Lanšáglová argumentuje tím, že podobné komise a speciální parlamentní vyšetřovací iniciativy existují v USA, Velké Británii, nebo Singapuru. "Přínos takových vyšetřování je patrný již dnes. Díky jejich roli se veřejnost dozvídá praktické informace týkající se zahraničního vlivu v jejich zemi, případně nelegitimního zahraničního vlivu na volební procesy. V současné době neexistuje v České republice parlamentní platforma, která by se systematicky zabývala vyšetřováním a posuzováním autoritářských režimů," říká poslankyně TOP 09.

Podle jejího návrhu by komise musela předložit výsledky své práce do půl roku po svém ustanovení. Členové by měli zhodnotit stav aktivit nepřátelských vůči zájmům Česka v režii cizích mocností, identifikovat slabá místa státu, doporučit vládě přijmout konkrétní opatření nelegislativního charakteru a také doporučit sněmovně přijmout legislativní úpravy.

Valášek: Home Credit platil rozsáhlou operaci, o kampani pro Čínu se dlouho šuškalo

Firma nejbohatšího Čecha se stala vehiklem na ovlivňování veřejného mínění ve prospěch komunistické země, tvrdí redaktor Aktuálně.cz Lukáš Valášek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy