Praha - Protikorupční policie začala prověřovat okolnosti, za nichž bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová přerušila výkon trestu Josefu Blažkovi a Rudolfu Tesárkovi. Informaci přinesla agentura ČTK.
Muži byli v minulosti odsouzeni k desetiletým trestům vězení za krádež 74 milionů korun z auta bezpečnostní agentury u Hořic na Jičínsku z ledna 2008.
Po propuštění z vězení uprchli do zahraničí, po zadržení v Thajsku ale nakonec byli vydáni zpět do ČR.
Informaci ČTK bez dalších podrobností potvrdil mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.
Josef Blažek a Rudolf Tesárek byli v České republice odsouzeni na deset let vězení. Odpykali si však pouze rok, protože bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová podala stížnost pro porušení zákona a oběma pachatelům výkon trestu přerušila.
Chronologie případu
- 17. ledna 2008 - Údajné přepadení bezpečnostního vozu.
- 2. února 2009 - Případem se začal zabývat Krajský soud v Hradci Králové.
- 31. března 2009 - Soud uložil Horychovi pět let, Tesárkovi a Blažkovi 12 let vězení. V srpnu 2009 pak pražský vrchní soud Tesárkovi a Blažkovi tresty snížil - pro každého na deset let.
- Červen 2010 - Tehdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová podala v kauze stížnost pro porušení zákona. Tesárkovi a Blažkovi přerušila výkon trestu. Oba však posléze zmizeli.
- 3. srpna 2010 - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil vzal zpět stížnost Kovářové pro porušení zákona podanou k Nejvyššímu soudu.
- 29. září 2010 - Krajský soud v Hradci Králové vydal příkaz k zatčení uprchlých zlodějů Blažka a Tesárka, v listopadu 2010 pak vydal i eurozatykač a mezinárodní zatykač.
- Prosinec 2010 - Ústavní soud odmítl stížnost Blažka, jeho desetiletý trest platí. Stejně tak rozhodl i letos v lednu v případě Tesárka.
- 14. května 2011 - Blažek s Tesárkem byli zatčeni v Thajsku.
Nový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ale loni v srpnu vzal stížnost zpět a soud vydal příkaz k jejich zatčení prostřednictvím eurozatykače i mezinárodního zatýkacího rozkazu. Policie však ani jednoho z mužů nenašla.
Blažek a Tesárek před hradeckým i odvolacím soudem obžalobu odmítli a tvrdili, že s případem nemají nic společného. Oba také zpochybnili výpověď údajného komplice Milana Horycha, který se k podílu na krádeži přiznal a od soudu odešel s pětiletým trestem vězení.
O možném záměru policie prověřit, zda za rozhodnutím Kovářové nestál úplatek, před časem informoval týdeník Respekt.
Vedle Kovářové zmínil i nynějšího kladenského soudce Vlastimila Matulu.
"Byl to totiž právě on, kdo vypracoval posudek dovolující tehdejší ministryni spravedlnosti Daniele Kovářové, aby oba lupiče propustila na svobodu, a umožnila jim tak uprchnout z dosahu zdejší justice. A to i přesto, že předtím tři různé soudy na základě neprůstřelných důkazů uznaly ty muže vinnými a poslaly je na deset let za mříže," napsal v červnu Respekt.
Čtvrtá největší loupež české historie
Přepadení bezpečnostní agentury, které trojici vyneslo 74 milionů korun, je čtvrtou největší loupeží v historii ČR. Zatím jasně vede případ z prosince 2007, kdy František Procházka ukradl bezpečnostní agentuře G4S Cash Services 560 milionů korun. Policie po něm stále bezúspěšně pátrá.
153 milionů získali lupiči v roce 2002 při přepadení obrněného vozu, který převážel peníze z centrály Citibank. V listopadu 2007 policie případ odložila, později ale vyšlo najevo, že jsou z loupeže podezřelí Tomáš Půta a Maroš Šulej, členové takzvaného Berdychova gangu. Oba muže, kteří byli zadrženi před čtyřmi lety v Irsku, obvinili policisté v září 2010.
Třetí největší loupež opět souvisí s přepadením auta bezpečnostní služby, které převáželo peníze. Pět ozbrojených lupičů v policejních kombinézách přepadlo v srpnu 2006 u Slavkova u Brna na Vyškovsku vůz bezpečnostní služby. Pachatele ani 77 milionů se policii nepodařilo vypátrat, v únoru 2008 byl případ odložen.