Případ podvodu za půl miliardy končí až dva roky po amnestii

Marek Pokorný Marek Pokorný
23. 12. 2014 17:58
Vyšetřování případu s padesáti tisíci poškozenými stálo desítky milionů, které tak přišly vniveč. Na kauze pracoval i Michal Paseka, kterého našli před rokem v Norsku se ztrátou paměti.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Městské státní zastupitelství v Praze v těchto dnech definitivně odložilo případ půlmiliardového podvodu, kterého se podle obvinění dopustila v polovině devadesátých let čtveřice lidí kolem brokerské firmy Delta Broker. Ta lidem slibovala zhodnocení vložených peněz, nakonec však zkrachovala.

Na případ se vztahovala amnestie prezidenta Václava Klause z ledna 2013, zastupitelství ale kauzu ukončilo až nyní. Tak dlouho totiž policii a státnímu zastupitelství trvalo sepsat usnesení o zastavení stíhání. To nyní zastupitelství vyvěsilo na svých webových stránkách.

Usnesení má 311 stránek a vyjmenovává přes 11 tisíc poškozených s přesně způsobenou škodou. U dalších desítek tisíc poškozených se pak již do doby ukončení vyšetřování nepodařilo škodu přesně spočítat.

Vyslechnout všechny poškozené

Případ se táhl tak dlouho, protože v něm figuruje na padesát tisíc poškozených a všechny bylo třeba vyslechnout nebo se o to aspoň pokusit. "Poškozené osoby je nezbytné v průběhu přípravného řízení vyslechnout minimálně formou podání a zejména poučit o jejich právech," vysvětluje mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová.

A navíc je potřeba - kvůli nové judikatuře – nejen přesně specifikovat jednotlivé poškozené, ale také přesně definovat výši způsobené škody.

Samotný spis přitom zabírá jednu celou místnost – i s přílohami má totiž 1700 svazků. "V roce 2006 bylo nalezeno účetnictví, cca pět set tisíc listů. Setřídění a sepsání materiálů trvalo 1,5 roku za spolupráce s policisty z policejní školy," uvedl vyšetřovatel Jan Novák, který měl případ na starosti.

Čtrnáct propojených firem

Čtveřice Jan Hataš, Pavel Harant, Jaroslav Šmíd a Olga Hůlová podle obžaloby v letech 1993 až 1997 vytvořila skupinu propojených firem kolem společnosti Delta Broker. A lidem slibovala nejméně patnáctiprocentní roční zhodnocení peněz, které jim svěří. Jenže ve skutečnosti šlo podle žalobců o systém letadlo, kdy z utržených peněz byli vypláceni dealeři, kteří získávali nové klienty.

"Výše provize plynoucí do tohoto systému ze společností skupiny Delta neodpovídaly reálným možnostem zhodnocování vkladů," uvedla státní zástupkyně Bohuslava Friedlová. O tom svědčí i to, že se policii nepodařilo zajistit ani žádný majetek, ze kterého by mohli být poškození klienti odškodněni.

"V průběhu přípravného řízení se provedeným finančním šetřením nepodařilo zjistit majetek, který by bylo možné zajistit. Podstatná část finančních prostředků získaných trestnou činností byla užita i pro vlastní chod společností, jak vyplývá ze znaleckých posudků, když obvinění postupně založili cca 14 obchodních společností, přičemž všechny byly de facto financovány pouze z jednoho zdroje, peněz klientů," uvedla Fiedlerová.

První obvinění padlo až v roce 2002 – trestní oznámení do té doby podalo na 1800 poškozených z celé republiky. Případ sice policie kvůli urychlení rozdělila na dvě části. V menší části s 1573 poškozenými a škodou 64 milionů korun padla pouhé tři týdny před amnestií obžaloba, a soud tak ani nestačil případ nastudovat.

Desetitisíce ztracených hodin

Zastavením přitom přišla vniveč práce za desítky milionů korun, na níž se podílely desítky vyšetřovatelů – kromě týmu v Praze pomáhali i jejich kolegové v regionech, a to především s výslechy. "Ty časové náklady byly obrovské. Samozřejmě pak nezbýval čas na jiné důležité případy," podotkl šéf pražských hospodářských vyšetřovatelů Miloslav Kocán.

"Vyslechnuto bylo cca 15 tisíc osob v režimu podání vysvětlení. Doba jednoho výslechu byla v průměru hodinu," podotkl Novák. Každý poškozený přitom musel být vyslechnut samostatně. Případ zkomplikovalo i to, že po obvinění muselo být 1500 výslechů zopakováno již s účastí advokátů obviněných – aby nebyla poškozena jejich práva.

Jen vypracování znaleckých posudků účetnictví provázané skupiny firem přišlo na více než dva miliony korun. Za to, že se vyšetřování táhlo, přitom může i znalec Michal Paseka – ten se proslavil tím, že jej letos v zimě našli v Norsku s údajnou ztrátou paměti. A až podle zveřejněných fotografií ho poznali jeho příbuzní.

Paseka se sám poté mlhavě vyjadřoval, že pracoval na nějakém závažném případu, který ale nedokončil. "Omezeně pracoval na případu, avšak policie již neobdržela znalecký výstup, proto byl přijat znalec jiný. Znamenalo to zdržení v řádu měsíců," potvrdil vyšetřovatel Novák.

Zajímavou historii mají i dva ze čtveřice obviněných a nyní osvobozených. Začínali spolu u StB. Dnes třiašedesátiletý Jaroslav Šmíd pracoval jako starší referent – specialista v odboru, který měl na starosti podniky zahraničního obchodu. O rok starší Jan Hataš pracoval v odboru pro boj proti vnitřnímu nepříteli, kde měl jako starší referent – specialista na starosti "protisocialistické síly a nepřátelská seskupení" a tři měsíce před listopadem 89 byl povýšen do hodnosti majora.

 

Právě se děje

Další zprávy