Otázky a odpovědi: Kdo je tajemný Čech nalezený v Norsku?

Domácí Domácí
18. 4. 2014 16:55
Události před rokem 2011 si Michal P. vybavuje přesně, to, co následovalo, už velmi mlhavě. Shrnuli jsme pro vás hlavní fakta tajemného případu.
Muž kvůli obavám o svou bezpečnost změnil vizáž.
Muž kvůli obavám o svou bezpečnost změnil vizáž. | Foto: ČTK

Praha - Případ Čecha bez paměti nalezeného v Norsku už přinesl odpovědi na první klíčové otazníky. Ztracený a znovunalezený Michal P. si poměrně rychle osvojil komunikaci v rodné češtině a díky pomoci rodičů si vybavil i slepá místa své paměti do roku 2011. Tvrdí ale, že následující dva roky jsou pro něho stále velkou neznámou.

Co se tedy o Michalovi P. v uplynulých dnech podařilo zjistit a jak hodlá žít nyní? Aktuálně.cz přehledně sepsalo dosavadní fakta k případu.

Jak a kde se zmizelý Čech znovu objevil?

Muže s přezdívkou John Smith objevil kolemjdoucí 14. prosince loňského roku ve sněhové závěji v Oslu. Byl zesláblý, špatně oblečený a jevil výrazné známky fyzického násilí.

"V obličeji byl modrý a byl očividně promrzlý. Okamžitě mě napadlo, že ho někdo mučil, protože měl na zápěstích poranění a zarudlou kůži. Vypadalo to, že byl spoután," vylíčil jeho zachránce Sami Sadiki.

Muž u sebe neměl žádné doklady, svou totožnost si nevybavoval, ale rozuměl polsky, rusky, slovensky, anglicky a česky. Policii sdělil, že přestože přemýšlí a sní v angličtině, česky rozumí nejlépe, a proto by mohl být Čechem. Norská policie posléze potvrdila, že ji pátrání zavedlo mimo jiné právě do České republiky a po několika neúspěšných měsících zveřejnila mužovu fotografii s žádostí o pomoc veřejnosti.

Jak se podařilo určit mužovu identitu?

Norská policie nejdříve kontaktovala místní českou ambasádu. Muž měl východoevropský přízvuk, přesto se zpočátku nezdálo, že by se mohlo jednat o Čecha. Jeho fotografie se neshodovala s žádnou ve veřejně dostupné databázi hledaných a pohřešovaných osob v Česku ani otisky prstů nepřinesly žádné informace.

Česká policie po zveřejnění mužovy fotografie posléze začala dostávat od veřejnosti tipy na různé osoby. Nakonec kontaktovala jeho rodiče, kteří totožnost nalezeného potvrdili. Definitivně se identita Michala P. potvrdila až pomocí testů DNA.

Kdo je Michal P. a jakou práci odváděl na ministerstvu vnitra?

Ministerstvo vnitra potvrdilo, že na něm 36letý Čech z Havířova pracoval v letech 1998 až 2002 jako správce sítě. Označilo ho za řadového zaměstnance, který měl na starosti například propojování počítačů a tiskáren. Michal P. ale uvedl, že na ministerstvu začal pracovat už v roce 1996 souběžně se zahájením studia na policejní akademii.

Čím se živil po odchodu z ministerstva a co předcházelo jeho zmizení?

Podle svých slov Michal P. pracoval více než rok (2010) jako soudní znalec v oblasti kybernetika a výpočetní technika při Středočeském krajském soudu. V roce 2012 byl z databáze soudních znalců vyřazen, neboť v daném období nepředkládal znalecký deník.

Mezi roky 2007 až 2011 ho ale policie ustavila znalcem ke konkrétnímu případu vyšetřování hospodářské kriminality, kde byla stanovena odhadovaná škoda půl miliardy korun. Muž prý podával průběžně výsledky svého zkoumání a těsně před svým zmizením v roce 2011 měl odevzdat klíčový závěrečný posudek, za nějž ho čekala velká finanční odměna. Posudek ale neodevzdal, honorář neobdržel a rozhodl se odletět z Česka, přestože tou dobou splácel hypotéku za byt v Praze Krči.

Vrátí se Michal P. do Česka?

Muž poletí do České republiky v příštích dnech, aby si zařídil nové doklady. Uvedl ale, že se zde necítí v bezpečí, a tak po vyřízení nezbytných věcí odcestuje zase pryč. Bezpečně se prý necítí ani v Norsku. Michal P. médiím řekl, že by chtěl začít nový život někde daleko od České republiky. Situaci mu v rodné zemi komplikují také rozsáhlé dluhy, které v době jeho nepřítomnosti přerostly v exekuce.

Na co si Michal P. (ne)vzpomíná?

Michal P. si postupně s pomocí rodičů poměrně přesně vybavil svůj život před rokem 2011. Co následovalo po té, je pro něho ale prý nejasné. Nevybavuje si, proč neodevzdal závěrečný posudek, přestal splácet hypotéku a snažil se zmizet ze země. Rezervoval si prý letenku do Asie, ale domnívá se, že nakonec neodletěl. Jak se dostal do Norska, nemá údajně tušení. Otec zmizelého uvedl, že naposledy o synovi slyšel v prosinci 2013, kdy mu oznámil, že odjíždí na Nový Zéland. Ani tam se ale muž pravděpodobně nedostal.

Jaké dluhy v Česku má a jak se s nimi plánuje vypořádat?

Na Michala P. jsou uvaleny celkem čtyři exekuce dohromady ve výši 400 tisíc korun. Jedním z věřitelů je jeho otec. Michal P. ale v rozhovoru pro server idnes.cz uvedl, že vzniklé dluhy splácet nebude. Podle něj se v průběhu dvou zamlžených let stalo něco, co mu je zabránilo řádně splácet tak, jak to dělal do té doby. Muž to proto nevnímá jako svou chybu.

Jak plánuje Michal P. žít teď?

Muž sdělil, že jakmile vyřídí potřebné náležitosti, do České republiky už se nikdy nevrátí. Prý chce žít a pracovat jako normální člověk, což by mu obstavený účet a životní minimum od státu v Česku neumožnilo.

Jaký má vztah k rodině?

Muž v rozhovoru také přiznal, že vzhledem k vysokému dluhu, který má ke svému otci, nejsou jejich vztahy úplně ideální. To, že rodina nenahlásila jeho pohřešování, ale připisuje své avizované cestě na Nový Zéland. Rodiče podle něj neměli možnost zjistit, kde se jejich syn momentálně nachází ani požádat o pomoc.

 

Právě se děje

Další zprávy