Praha - Až dosud byla za "českou loupež století" označováno ozbrojené přepadení bezpečnostního vozu se 153 miliony korun u Citibank v Praze. Po pěti letech se historie mění.
Ze sídla pražské bezpečnostní agentury G4S Cash Services zmizelo na 500 milionů korun. Z loupeže je podezřelý zaměstnanec firmy František Procházka, po němž vyhlásila policie celostátní pátrání. Ať už policisté pachatele zadrží a peníze najdou, nebo pátrání skončí bezvýsledně, v každém případě půjde o největší loupež v historii České republiky.
Velké české loupeže
- Září 2002: Lupiči přapadli bezpečnostní vůz v Praze a ukradli z něj 153 milionů korun.
- Duben 2003: Dva ozbrojení lupiči přepadli na Olomloucku nákladní auto České pošty a odnesli si asi čtyři miliony.
- Září 2004: Dva zaměstnanci fingovali ve Frenštátě pod Radhoštěm loupež sedmi milionů korun při převážení peněz.
- Leden 2005: Lupiči přepadli ve Frýdku-Místku vůz bezpečnostní agentury se 16 miliony. Policie podezřelé v dubnu dopadla.
- Duben 2005: V Českých Budějovicích zloději přepadli auto bezpečnostní agentury a ukradli miliony korun.
- Březen 2006: Ozbrojený lupič předadl v Jindřichově Hradci vůz převážející peníze, ukradl nejméně třicet milionů.
- Březen 2006: Muži se samopaly přepadli převozce peněz z pivovaru v Chýni u Prahy, jednoho z mužů postřelili. Zmizely miliony korun.
- Srpen 2006: Lupiči převlečení za policisti přepadli vůz bezpečnostní agentury u Slavkova u Brna, ukradli 77 milionů.
- Srpen 2007: Lupiči přepadli v Rudné u Prahy vůz převážející miliony.
- Prosinec 2007: Ze sídla bezpečnostní firmy v Praze 3 zmizelo půl miliardy korun. Podezřelý je zaměstnanec agentury.
Pachatelé uprchli
Pokud se historie bude opakovat, má zloděj reálnou šanci, že si svůj lup užije na svobodě. V případě dalších dvou největších loupeží, které se umístily na pomyslném druhém a třetím místě, totiž policie pachatele dosud nevypátrala.
U loupeže zmiňovaných 153 milionů korun, které rovněž převážela společnost Group 4 Securitas, dokonce vyšetřovatelé na případu už přestali pracovat. Žádná ze stop k pachatelům nevedla.
Co se tehdy v září 2003 vlastně stalo? Na Evropké třídě v Praze 6 zastavili pachatelé oblečení v policejní uniformě bezpečnostní vůz, který převážel peníze Citibank. S autem potom odjeli z Prahy směrem na Karlovy Vary, ale ještě na okraji města vzali peníze a přesedli do civilního osobního auta. To po několika hodinách objevila policie u obce Nenačovice mezi Prahou a Berounem.
Tady také horká stopa po pachatelích skončila. Nadobro.
Znovu posloužila policejní uniforma
Při druhé - vlastně teď už třetí - největší loupeži v dějinách v srpnu 2006 využili pachatelé už osvědčený trik s policejní uniformou. Tentokrát zastavili nedaleko Slavkova u Brna vůz bezpečnostní agentury Briks a odnesli si bezmála 80 milionů korun.
Bílou bezpečnostní dodávku předjela na úzké silnici stříbrná mazda s nápisem Policie a zatarasila cestu. Z mazdy vyskákalo pět ozbrojených mužů v černých policejních kombinézách. Sebrali 77 milionů korun, naskočili do jiného auta, které mezitím přijelo, a zmizeli.
K vyšetřovatelům se později dostaly jen přepravní kontejnery a zásobníky na peníze. V lese, několik desítek kilometrů od místa činu, je našel mladý houbař.
"Na případu stabilně pracuje osm lidí, prověřili jsme stovky poznatků, ale ani peníze, ani pachatele zatím nemáme," citovala letos v červenci MF Dnes šéfa speciálního vyšetřovacího týmu Jiřího Hrubeše.
Zpět na zprávu: Z bezpečnostní firmy G4S ukradli půl miliardy v hotovosti