Ukradl půl miliardy. Podívejte se, jak vypadá podezřelý

ina, aju, bar
3. 12. 2007 17:08
Peníze zmizely z bezpečnostní agentury G4S

Praha - Bezpečnostní agentura z Prahy 3 nedokázala ochránit peníze svých klientů: přímo ze sídla firmy se ztratilo půl miliardy korun v hotovosti.

Společností, které byly peníze ukradeny, je podle zjištění Aktuálně.cz firma G4S Cash Services. Jde o dceřinou společnost nadnárodní bezpečnostní agentury Group 4 Securitas, která se specializuje na přepravu peněz.

Zástupci firmy G4S Cash Services na přímý dotaz incident potvrdili až před půl šestou večer. Zástupce firmy Radoslav Chmela uvedl, že agentura vypsala na dopadení lupičů odměnu dva miliony eur.

Podezřelí jsou dva zaměstnanci

Z krádeže je podezřelý zaměstnanec společnosti František Procházka, po němž policie vyhlásila pátrání. Muž je podle policie ozbrojený.

Podle informací Aktuálně.cz měl ale minimálně jednoho komplice, a to rovněž z řad zaměstnanců firmy. Totožnost druhého muže se zatím policii vypátrat nepodařilo, jisté je jen to, že v agentuře pracoval jako řidič. 

Přibližně takto by vypadala půl miliarda ve zlatě. Snímek pochází ze sejfů ČNB a je na něm zachycena tuna zlata. 415 996 784 Kč.
Přibližně takto by vypadala půl miliarda ve zlatě. Snímek pochází ze sejfů ČNB a je na něm zachycena tuna zlata. 415 996 784 Kč. | Foto: Ludvík Hradilek

Rekordní krádež

Jde o největší krádež posledních let, ani při přepadení bank si lupiči neodnesli tak vysokou sumu - nejvyšší byla 150 milionů při loupeži při převozu peněz z pražské pobočky Citibank. (Shodou okolností zloději tehdy přepadli rovněž vůz jedné z dceřinných agentur spadajících pod Group 4 Securitas.)

Srovnatelná je snad jen krádež půl miliardy korun, kterou loni umožnil ze státní konsolidační agentury odčerpat její zaměstnanec.

Nynější půlmiliarda zmizela z budovy bezpečnostní agentury už v sobotu odpoledne. "Peníze vynesl z objektu bezpečnostní agentury pravděpodobně zaměstnanec firmy," uvedla mluvčí pražské policie Iva Knolová.

Group 4 Securicor
Group 4 Securicor | Foto: Tomáš Adamec

Vizitka firmy: Uloupených 500 milionů je pro G4S Cash celoroční obrat

Souvislosti: Loupež, která přepisuje dějiny českého zločinu

Miliony odvezli v dodávce

Dosavadní vyšetřování podle informací Aktuálně.cz ukazuje, že podezřelý Procházka nepracoval sám. "Měl minimálně jednoho komplice, ne-li víc. Systém v té budově ale skutečně umožňoval, aby to ve dvou zvládli," uvedl zdroj obeznámený s chodem firmy.

Půlmiliardu zloději z budovy agentury vyvezli ve firemním autě, v němž běžně vozí peníze klientů. Auta jsou sice vybavená vyhledávacím systémem, ta je ale možné snadno vyřadit z provozu. Přesně to se v tomto případě stalo.

Auto vyjelo z budovy jako běžná přeprava zásilky, zástupci agentury na krádež přišli až se značným zpožděním.

"Podle předběžných informací Procházka, který pracoval u trezoru, si nechal od dalšího zaměstnance přistavit firemní vůz, naložili ho penězi a auto normálně odjelo z areálu firmy," popsal praxi ve firmě již citovaný zdroj.

Policie zatím nemá jméno druhého muže, nepodařilo se sehnat všechny pracovníky, kteří měli v sobotu službu a pohybovali se v areálu firmy.

Detektivům se podařilo nalézt vůz, v němž pachatelé lup odvezli. Nechali jej opuštěný v Kandertově ulici na Praze 8. Nález auta je ke zlodějům zatím nedovedl. Policisté předpokládají, že Procházka dále používal či stále používá Volkswagen Passat v šedé metalíze s poznávací značkou 1L8 11 15.

Budova na pražském Žižkově slouží jako takzvaná počítárna, kam agentura sváží peníze klientů, přepočítá je a teprve pak odváží do bank na klientské účty nebo do centrální banky.

V pondělí po poledni už kolem budovy nebyl ani náznak, že by policie na místě cokoli vyšetřovala. "Firma navenek vypadá jako při běžném provozu, budovu opouštějí firemní auta. Policisty není nikde vidět," hlásí z místa zpravodaj Aktuálně.cz

Podle posledních informací bylo celkem odcizeno 560 milionů korun. Pro případ, že by chtěl Procházka opustit zemi, jsou střeženy hraniční přechody.

Kdo zaplatí peníze klientům?

Policie zatím odmítá upřesnit jména poškozených klientů, stejně jako oficiálně potvrdit jméno bezpečnostní agentury. Jisté však podle zjištění Aktuálně.cz je, že detektivové prověřují i bezpečnostní předpisy agentury.

Jde o to, zda s penězi svých klientů firma zacházela s náležitou obezřetností.

Tato skutečnost je důležitá i pro to, zda klienti dostanou své peníze zpět. Pojišťovna je totiž vyplatí jen v případě, když se zjistí, že agentura nepochybila. V opačném případě by poškozené firmy musely své miliony vymáhat po bezpečnostní agentuře.

Jak vypadá půlmiliarda ve zlatě? Projděte si reportáž, jak ČNB na den otevřela své brány
 

Právě se děje

před 17 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann. Třetí čtvrtinu Češi vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy