Půda z pole zaplavila ves. Radnice chce čtvrt milionu

Pavel Baroch
5. 9. 2009 10:20
První soud s farmáři obec prohrála, druhý vyhrála
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Němčovice - Když před čtyřmi lety vydatný déšť už po několikáté spláchnul hlínu a zbytky kukuřice do Němčovic na Rokycansku a zaplavil chodníky, silnice a další obecní majetek, došla tamní radnici trpělivost.

Na zemědělskou společnost Kladrubská podala žalobu, v níž vymáhá bezmála čtvrt milionu korun za úklid vesnice. První soud v precedentním sporu sice Němčovice prohrály, ale krajský soud původní rozsudek zrušil a vrátil kauzu k novému projednání.

"Pokud bude okresní soud postupovat tak, jak doporučil krajský soud, myslím, že nebude moci vynést jiný rozsudek než v náš prospěch," řekl Aktuálně.cz němčovický starosta Karel Ferschmann.

Dodal, že na stole už má připravenou další žalobu o dalších čtvrt milionu korun. Tentokrát na zaplavení vsi v roce 2008.

Soud chyboval, nechtěl ekologický posudek

Společnost Kladrubská se u soudu hájila tím, že neporušila žádný zákon ani předpis ministerstva zemědělství. Brání se, pole nad vesnicí, kde pěstovala kukuřici, má sklon sedm stupňů, přičemž zákaz této plodiny platí podle platných pravidel až při sklonu 12 stupňů.

"Žalovaná strana souhlasí se závěry, že škoda vznikla žalobci z důvodu vyšší moci, tedy neodvratitelné živelní události," konstatoval soud v rozsudku, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Němčovická radnice ovšem napadla první soudní rozhodnutí, protože senát odmítl některé znalecké posudky z oboru ekologie. A to byla podle odvolacího soudu chyba. Protože pak není možné zjistit, jak se zemědělci k půdě chovali.

Foto: Ondřej Besperát

Předsedkyně senátu Miloslava Nováková přitom uvedla, že farmáři musí "užívat a spravovat pronajatý pozemek tak, aby jeho stav nezpůsobil škodu někomu jinému".

Stát chce půdu víc chránit

Ministerstvo zemědělství nyní podle evropských předpisů připravuje nová zemědělská pravidla, která by měla více chránit půdu před erozí.

Takové zemědělské plochy by se pak i lépe vypořádaly se silnými dešti, takže by se tolik vody a půdy nedostalo do vsí pod poli.

Jedním z bodů připravovaných standardů Dobrého zemědělského a environmentálního stavu (GAEC), která mají platit od nového roku, je i to, že zemědělci nebudou moci pěstovat na lánech se sklonem větším než sedm procent kukuřici, brambory a další vybrané plodiny, které jsou z hlediska eroze půdy nejrizikovější.

Nebezpečná jsou i pole s dlouhým svahem

Pole nad Němčovicemi má přitom sklon sedm stupňů, je tedy přesně na hranici chystaného závazného pravidla. Ministerstvo zemědělství ovšem může do skupiny silně erozně ohrožených pozemků zahrnout i ta pole, která jsou riziková například i délkou svahu.

Naftu z ropy, která přitekla ropovodem Družba, spálil i traktor, jenž po sobě zanechal tyto stopy.
Naftu z ropy, která přitekla ropovodem Družba, spálil i traktor, jenž po sobě zanechal tyto stopy. | Foto: Ondřej Besperát

A pro takové lány by také platila přísná protierozní opatření. Pokud by je farmáři nedodrželi, přišli by o část státních dotací.

"Teoreticky by se tam ta pole mohla objevit," řekl Aktuálně.cz Milan Kouřil z ministerského odboru správné zemědělské praxe.

Starosta Němčovic Karel Ferschmann je přesvědčen o tom, že ohleduplnější hospodaření na polích nad jeho vesnicí skutečně pomůže.

"Jakmile tam byla kukuřice a přišel velký liják, bylo to ve vsi. Teď tam mají vojtěšku a žádné škody nejsou," konstatoval starosta Ferschmann.

 

Právě se děje

Další zprávy