Praha - Škody po nečekaných přívalech sněhu z minulého týdne se pohybují v řádech desítek milionů korun, a nejde zdaleka o čísla konečná.
Dvě desítky milionů odhadl zatím elektrárenský gigant ČEZ, pojišťovny očekávají účet v dalších desítkách milionů.
A například správci lesů se zatím neodvažují rozsah přesně určit vůbec, uvidí se prý až na jaře.
Pojištění padne na nehody
Pojišťovny sáhnou hodně hluboko do kapsy kvůli poničeným střechám, na něž se zřítily stromy. Nebo za nabouraná auta, jejichž řidiči nedokázali zvládnout brzký příchod zimy.
Pokud ale říjnovou kalamitu porovnáme například s řáděním vichřice Emma v březnu 2008 či povodněmi v letošním roce, jsou účty za nečekaně brzký příchod zimy relativně milosrdné.
Například klienti České pojišťovny nahlásili tři tisíce pojistných událostí v hodnotě desítek milionů korun.
Podle mluvčí společnosti Dagmar Koutské však třeba při letošních červnových povodních byl počet nahlášených škod ještě několikanásobně vyšší.
Dráty za miliony
Patrně nejvíc lidí pocítilo problémy elektrárenské společnosti ČEZ, které těžký sníh na mnoha místech zpřetrhal dráty elektrického vedení. Desítky tisíc domácností tak zůstaly mnoho hodin i dní bez proudu.
"Těžký, mokrý sníh kalamity občas způsobí, ale určitě si nepamatujeme problémy takového rozsahu na tak rozsáhlém území a hlavně v tomto období," kroutí hlavou mluvčí společnosti Eva Nováková.
Předběžná výše škod ČEZ se pohybuje okolo dvaceti milionů korun - z toho deset milionu připadá na moravské sítě, pět milionů na východní Čechy a dalších pět na severní.
Opět: ve srovnání s řáděním vichřici Emma jsou ovšem ztráty elektrárenské firmy víc než pětinásobně nižší.
Uvidíme na jaře
Společnost Lesy České republiky, jejíž stromy praskaly pod náporem sněhu, počítá s poškozením desítek tisíc kubíků lesního porostu - zejména v lesích na severu země u hranic s Polskem.
"Přesnější čísla v současnosti nemáme, protože na řadě míst ještě leží sníh a nemůžeme tak určit, jak moc byly stromy poničené," vysvětluje mluvčí společnosti Michal Kačena.
Je tedy možné, že konečná čísla budou Lesy České republiky znát až na jaře, kdy sníh definitivně roztaje i na horách.
Přesto už teď vedení státního podniku odhaduje, že mu sníh v minulosti způsobil ještě mnohem větší ztráty. "V zimě před třemi lety poničily přívaly sněhu dva a půl milionu kubíků dřeva, kdy utrpěly především borovice, na nichž se nejvíce držely umrzlé kusy sněhu," vzpomíná mluvčí Kačena.
Tratě pod stromy
Dalším z typických obrazů letošní sněhové kalamity bylo snažení zaměstnanců Správy železniční dopravní cesty. Chtěli odklidit z kolejí co nejdříve napadané stromy a větve.
"K velkým škodám na železniční infrastruktuře naštěstí nedošlo. Náklady na odklízení popadaných stromů z tratí se vejdou do jednoho milionu korun - šlo o výdaje na pracovní síly, techniku a pohonné hmoty," vyčíslil škody Pavel Halla ze SŽDC.
České dráhy, které tyto trasy využívají, pak budou platit "pouze" za autobusy, které musely kvůli neprůjezdným kolejím nad plán povolat.