"Tato choroba má sezónní charakter, takže se více vyskytuje na jaře a na podzim oproti létu a zimě," uvádí ve videu v úvodu článku chirurg Radek Pohnán z Ústřední vojenské nemocnice v Praze. "Příčina této sezónnosti není zcela zřejmá, ale víme, že svým způsobem jde o civilizační chorobu. Její výskyt je vyšší u lidí, kteří žijí západním způsobem života," dodává.
Vředy v žaludku či dvanáctníku se mohou projevovat buďto akutními příznaky, nebo chronickými dlouhodobými potížemi. Ty zpravidla zahrnují celou šíři symptomů - jako například bolesti v trávicím traktu, které se objevují při přijímání jídla nebo po něm. "Tyto příznaky trvají týdny, měsíce, někdy roky. Záleží na člověku, na kolik je ochoten nebo schopen se pídit po vyšetření a řešení svého stavu," dodává.
Mezi rizikové faktory patří kouření a především stres. Organismus může třeba reagovat na závažnou situaci, kterou může být zpravidla velký operační výkon nebo vážný úraz, po čemž mohou vzniknout takzvané stresové vředy. "To jsou vředy, které vznikají u zdravého člověka. A důvodem jejich vzniku je snížený průtok krve v té žaludeční stěně," popisuje chirurg.
Podívejte se na video v úvodu článku, kde lékař také uvádí, jaké jsou akutní komplikace vředové choroby či zda její vznik ovlivňují některé potraviny.
Ve videu byly použity záběry z videobanky Envato Elements.