První odhad ceny nového Temelína: 80 miliard korun

Pavel Baroch
20. 11. 2007 13:48
Podle ČEZ by ale rozšíření Temelína vyšlo mnohem dráž
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Na veřejnost poprvé pronikl odhad, kolik by stálo rozšíření jaderné elektrárny Temelín.

Navzdory tomu, že se vládní koalice už dohodla, že nebude podporovat stavbu nových jaderných zdrojů, se na studii vypočítávající cenu podílelo i ministerstvo průmyslu.

S možnými náklady přišel jako první Svaz podnikatelů ve stavebnictví. V publikaci Strategie - Vize českého stavebnictví do roku 2015 odhadla tato profesní organizace, že další dva reaktorové bloky vyjdou na 80 miliard korun.

"Navzdory protestům za zahraničí i vzdorům ekologických aktivistů je vybudování dalších bloků jaderné elektrárny nade všechny pochybnosti," píše se v publikaci, kterou má Aktuálně. cz k dispozici.

ČEZ: Bude to mnohem dražší

Podle společnosti ČEZ by ovšem případná dostavba Temelína byla výrazně dražší. "Myslím, že to tak nízko nebude," říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Dodal, že ČEZ zatím žádné detailnější údaje o ceně "nového" Temelína nemá.

Foto: Ondřej Besperát

Rovněž Václav Hanus, předseda České nukleární společnosti, pokládá částku 80 miliard korun za podhodnocenou. "Osmdesát miliard by mohl stát jeden blok, na dva bloky je to málo," řekl Aktuálně.cz Hanus.

Temelín je nejvýhodnější

Zveřejnění prvního odhadu, na kolik by vyšlo rozšíření Temelína, dokazuje, že výroba elektřiny z jádra je stále "horkým" tématem. Česko a celá Evropa v současnosti řeší, jak se vyrovná se stoupající spotřebou elektřiny a zároveň s ubýváním vlastních energetických zdrojů, zejména uhlí.

Také ČEZ nezakrývá, že její pracovní skupina stále prověřuje možnost vybudování nových reaktorů. A právě rozšíření Temelína se ukazuje jako nejvýhodnější.

V tom se elektrárenská společnost se Svazem podniktelů ve stavebnictví shodne. Temelín byl totiž původně plánován na čtyři bloky, ale na počátku 90. let rozhodla vláda o dostavbě jen dvou reaktorů.

Ve velíně je klid. "Šrumec tu byl první hodinu, teď už je všechno porouchané, nemůžeme nic dělat. Chladíme reaktor, dokud máme čím," říká jeden z nich.
Ve velíně je klid. "Šrumec tu byl první hodinu, teď už je všechno porouchané, nemůžeme nic dělat. Chladíme reaktor, dokud máme čím," říká jeden z nich. | Foto: Ludvík Hradilek

"Jaderná elektrárna Temelín byla vybudována pro čtyři reaktorové bloky a velká řada objektů i vnitřních rozvodů byla na tuto kapacitu již vybudována, píše se ve Strategii. "Je tedy zřejmé, že nejsnažším a nejhospodárnějším řešením bude dokončení původního konceptu a dobudování dalších dvou bloků na původně plánovanou kapacitu 4 x 1000 megawattů."

Finský reaktor za 130 miliard

Očekávané náklady na případnou stavbu třetího a čtvrtého bloku proto ve Strategii vycházejí z toho, že Temelín už mnoho potřebných zařízení má. První dva bloky přitom vyšly na necelých sto miliard korun. Letošní čistý zisk ČEZ by přitom měl dosáhnout rekordní výše asi 41 miliard.

ČEZ i Česká nukleární společnost ovšem odhadují, že nové dva bloky by měly být dražší než ty "staré".

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž uvedl, že ve Finsku se v současnosti staví reaktor o výkonu 1600 megawattů a jeho cena se už vyšplhala na zhruba 130 miliard korun, ačkoli se původně hovořilo o částce okolo 90 miliard. Kříž připomněl, že nový finský reaktor také vzniká v elektrárenském parku Olkiluoto, kde už je potřebné zázemí.

Temelín se probouzí do mlhy
Temelín se probouzí do mlhy | Foto: Ludvík Hradilek

Prezident České nukleární společnosti Václav Hanus připomněl, že původní dva bloky v Temelíně se z velké části stavěly ještě před listopadem 1989, za "laciné peníze".

Osmdeseát, nebo sto miliard?

Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš ovšem trvá na tom, že 80 miliard korun na další dva temelínské bloky není nijak výrazně podhodnocená suma.

"Drželi jsme se střízlivého odhadu," řekl Aktuálně.cz Matyáš, který posléze očekávané náklady přecejen rozšířil na 80 až 100 miliard korun. Matyáš to zdůvodnil například i tím, že se neustále zvyšují požadavky na jadernou bezpečnost.

Svaz podnikatelů ve stavebnictví hodlá svou publikaci Strategie - Vize českého stavebnictví každý rok aktualizovat.

 

Právě se děje

Další zprávy