První den procesu: Utrpení Natálky a vzduch plný výmluv

Michal Štůsek Michal Štůsek
11. 5. 2010 19:29
Soud se žháři z Vítkova potrvá týdny, obhajobě se průběh procesu už teď nelíbí
Foto: Michal Štůsek

Ostrava - Zástupy novinářů, po zuby ozbrojení policisté, lítost obžalovaných, ale i kontroverzní výroky obhájců.

Tak proběhl první den ostře sledovaného procesu se čtveřicí žhářů, kteří loni podle obžaloby vhodili do domu romské rodiny ve Vítkově tři zápalné lahve.

Kromě očekávaného zájmu médií přišlo do budovy Krajské soudu v Ostravě jen pár jedinců z řad veřejnosti. Nechyběl ani zástupce extremistů, který ale v předsálí následky útoku veřejně odsoudil.

Do soudní budovy přijel i otec popálené Natálky Pavel Kudrik. Ten novinářům řekl, že chtěl vidět "ty zrůdy". Přál bych jim doživotí. Aby trpěli tak, jako bude naše Natálka trpět po celý život." 

Krátce po deváté hodině přivedlo komando vězeňské služby do sálu čtveřici obžalovaných.

Scénář dne byl jasný: výpověď Václava Cojocary. Po přečtení obžaloby státní zástupkyní Brigitou Bilíkovou se však rozhodl vypovídat i Ivo Müller.

Údajný mozek celé akce - Jaromír Lukeš - se této možnosti vzdal, stejně jako David Vaculík, který se podle informací soudu rozhodl nevypovídat i na policii.

Obydlený dům? Ne, sklad ukradených věcí

Cojocara i Müller soudu přednesli podobný příběh, který byl ovšem plný nejasností a pocitu, že hledají výmluvy.

"Chtěli jsme zničit ten dům. Naším úmyslem nebylo někoho zabít," prohlásil Müller s tím, že v domě měl být sklad ukradených věcí.

O tom, že v domě někdo bydlel, se prý dozvěděl až druhý den z internetu. "Polil mě studený pot, byl jsem vyřízený. Nečekal jsem, že se může něco stát malému dítěti," tvrdil u soudu.

Navzdory hrůznému činu se prý nesnažili jeden druhého kontaktovat. "Později jsme se párkrát setkali, bavili jsme se o tom, co se stalo, ale co s tím dál, jsme nerozebírali," vypověděl Cojocaru. Na policii se prý bál jít z obav o bezpečí své rodiny.

Líbila se mi móda neonacistů

Ačkoliv celou akci označili za spontánní, podnět podle nich přišel od Lukeše, známého, s nímž se údajně potkali na několika "vlastenecky zaměřených akcích".

Zbylí tři obžalovaní se prý znají už z dob školní docházky. Postupem času je navíc začaly spojovat sympatie ke krajní pravici.

"Fascinovala mě jejich móda. Líbilo se mi, že mají vlastenecké názory, zájem o historii o to, že obyvatel České republiky je hrdý na to, že je Čech," popsal před soudem Cojocaru.

To Müller zareagoval na dotaz předsedy senátu Miloslava Studničky, co podle něj znamená pravice, o něco kostrbatěji. "Jsou to lidi orientovaní na nějaký nacionalismus, něco jako vlastenectví," vysvětlil.

Z výpovědi obou vyplynulo, že navštívili několik srazů zakázané Dělnické strany. Zúčastnili se i protestního pochodu litvínovskou částí Janov, který skončil v listopadu 2008 pouliční bitvou s policií.

Obhájce podrobil soud kritice

Rozdílně vidí proces právní zástupci obou stran.

Zástupce poškozené rodiny Marcus Pape pochválil snahu soudu vyřešit případ co nejrychleji. "S menšími přestávkami potrvá proces přibližně 25 dní. Rozhodnuto by mělo být v polovině června," nastínil termín rozsudku. Podle mluvčí soudu Barbary Plchotové se však řízení protáhne o něco déle.

Petr Kausta, obhájce Davida Vaculíka, byl naopak velmi kritický. "Vadí mi to, že obhájci poškozených mohou klást otázky, které mohou být návodné a zejména které vůbec - ale žádným způsobem - nesouvisí s předmětem skutků, za které jsou všichni čtyři obvinění u soudu projednáváni," postěžoval si.

Soud bude v dalších dnech pokračovat ve výslechu obviněných. Začátkem příštího týdne přijde řada na oběti útoku.

 

Právě se děje

Další zprávy