Brabec: Hnutí ANO není možné obejít. Bartoš z Pirátů je člověk, se kterým bych mluvil

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
21. 10. 2017 17:03
Ministr pro životní prostředí a místopředseda hnutí ANO Richard Brabec v podstatě odmítá povolební spolupráci s hnutím SPD Tomia Okamury. Naopak by si rád pohovořil se Starosty a s pirátem Ivanem Bartošem. V rozhovoru pro Aktuálně.cz nevyloučil ani koalici s lidovci.
Ministr životního prostředí Richard Brabec hovoří s novináři před volebním štábem hnutí ANO v Praze, kde zástupci hnutí společně s novináři sledovali 21. října výsledky s
Ministr životního prostředí Richard Brabec hovoří s novináři před volebním štábem hnutí ANO v Praze, kde zástupci hnutí společně s novináři sledovali 21. října výsledky s | Foto: ČTK

Jaké pocity ve vás vyvolávají průběžné výsledky, kde má vaše hnutí přes 30 procent?

Mám velkou radost. Je to satisfakce za všechno, co se v kampani dělo. Je to lepší výsledek, než jaký jsem čekal. Myslem jsem si, že budeme mít kolem 25 procent, a i za to bych byl rád. Chtěl bych poděkovat lidem, kteří masáži nepodlehli.

Vidíte budoucí koalici? Jaká bude?

Nechci spekulovat. Variant se nabízí víc. Na první jednání je spousta času, určitě se nebudeme unáhlovat. Do sněmovny se dostane relativně hodně stran, myslím, že se nakonec dostane i TOP 09 nebo hnutí Starostové a nezávislí. Nikdo nevidí do hlavy Pirátům, ale pro mě je třeba Ivan Bartoš člověk, se kterým bych si uměl představit, že bych mluvil. Ale heslo "Pusťte nás na ně" nestačí, to je heslo do opozice, ale rozhodně to není heslo do vlády. Tam je potřeba být konstruktivní. Není jednoduché reálně řídit a ne jen kritizovat. Osobně považuji také Starosty za někoho, s kým bych si uměl představit, že budu mluvit. Nakonec uvidíme, jak bude výsledek vycházet na počet mandátů. Celkově bych považoval za nebezpečnou vládu postavenou na křehké většině, v takové existuje velké riziko vydírání. 

Nezmínil jste SPD. Vidíte možnou spolupráci s tímto hnutím?

Nedovedu si to vůbec představit, protože má v programu body jako vystoupení z EU. Navíc pan Tomio Okamura v kampani řekl spoustu věcí, které nejsou pravda. Ale uvidíme, jak se věci vyvinou. Víte, že všichni před volbami kopali hluboké příkopy. Ale vždy je dobré nekopat je v osobní rovině příliš hluboko, protože pak se budou těžko přeskakovat. 

Jak vidíte postavení ANO?

Věřím, že tohle je výsledek, který neumožní hnutí ANO obejít. Uvidíme po přepočítání hlasů na mandáty. A pak to musíme složit tak, aby vláda byla funkční a vydržela celé období. Neskládal bych ji ze subjektů, kde se budeme druhý nebo třetí den bát, co se z toho vyvine. A také ze subjektů, které za sebou přináší poměrně velké množství lidí, o jejichž kvalitě vůbec nic nevím - i to je důležité.

Některé strany nechtějí spolupracovat s panem Babišem. Zvažovali jste variantu, že byste mohl být kandidátem na post premiéra?

Ne. Nejvíce o tom spekulují média. Nezvažovali jsme tuto variantu, nezvažujeme ji. Pro nás je jednoznačným kandidátem Andrej Babiš. Je to přirozený superlídr ANO, ale troufám si říct, že drtivá většina lidí volila ANO kvůli Babišovi. A také protože pan Babiš je z možných kandidátů na premiéra stoprocentně nejpracovitější a má největší tah na bránu.

Proč někteří vaši kolegové odmítli spolupráci s KDU-ČSL? A máte stejný názor?

Nevím, proč to říkali. Znám v KDU-ČSL lidi, se kterými se mi dobře spolupracovalo. Byl to třeba ministr zemědělství Marian Jurečka. A pak tam zase byli lidé, kde si umím představit lepší vztahy - když to řeknu eufemisticky. Za sebe bych to nevylučoval, ale pravda je, že potřebujeme partnery, kteří nebudou lavírovat a kteří budou jasně říkat, co chtějí a co nechtějí, což u KDU-ČSL nebylo vždy jasné. 

Z výsledku nejsme překvapeni, stanovili jsme si za cíl deset procent, říká Ivan Bartoš, předseda Pirátské strany. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy