Proud z větru by loni stačil celému Havířovu

Pavel Baroch
18. 2. 2008 13:50
Výroba elektřiny z větru stoupla vloni o 150 procent
Větrná elektrárna
Větrná elektrárna | Foto: Pavel Baroch, Aktuálně.cz

Praha - Výroba elektřiny ve větrných elektrárnách trhá rekordy. Vloni stoupla podle aktuálních údajů Energetického regulačního úřadu o 150 procent.

Vyrobených více než 125 tisíc megawatthodin by v přepočtu pokrylo spotřebu 36 tisíc domácností, což přibližně odpovídá velikosti Havířova.

"V uhelných elektrárnách by se pro takové množství elektřiny muselo spálit uhlí, které by dovezl nákladní vlak o délce čtyřiceti kilometrů. Vzniklý popílek by pokryl Václavské náměstí až do výše půl metru," řekl František Šustr, předseda České společnosti pro větrnou energii.

"Díky elektřině z větru se do ovzduší nedostalo 125 tisíc tun oxidu uhličitého. Pro pohlcení tak obrovského množství skleníkového plynu by byl potřeba les o rozloze Chráněné krajinné oblasti Český ráj, což je asi 18 tisíc hektarů," dodal Šustr.

Větrného proudu bude přibývat

Šustr předpokládá, že výrazný nárůst výroby elektřiny z větrných elektráren bude v nejbližších letech pokračovat, a to dokonce ještě větším tempem.

"V České republice je nyní mnoho nových projektů na výstavbu větrných parků, masivní rozvoj plánuje zejména společnost ČEZ," poznamenal Šustr.

ČEZ chystá stavbu obřích větrníků například u Stříbra v západních Čechách nebo u jaderné elektrárny Dukovany. Do roku 2020 hodlá ČEZ investovat do rozvoje větrných elektráren na dvacet miliard korun.

"Cílem je vyrábět v roce 2020 třikrát více energie z obnovitelných zdrojů než v roce 2005," oznámil Alan Svoboda, který má v ČEZ ekologický program na starosti.

Pomáhá nový zákon, další může zase škodit

Větrné elektrárny pod Klínovcem
Větrné elektrárny pod Klínovcem | Foto: Pavel Baroch, Aktuálně.cz

Rozvoji větrné energetiky pomáhá nedávno schválený zákon o podpoře obnovitelných zdrojů energie, který podnikatelům zaručuje návratnost vložené investice.

Novela jiného zákona - energetického - ovšem může podmínky pro stavbu nových větrníků znovu ztížit. Kvůli ochraně přenosové a distribuční soustavy počítá ministerstvo průmyslu s tím, že napříště nabudou moci obří vrtulníky stát blíže k elektrickému vedení než asi 300 metrů.

"Pokud by novela začala platit, zastavila by odhadem až polovinu projektů na výstavbu větrných elektráren," tvrdí František Šustr, předseda České společnosti pro větrnou energii. "Česká republika by se tak opět vzdálila závazku vůči Evropské unii vyrábět do roku 2010 osm procent své elektřiny v obnovitelných zdrojích energie," dodal Šustr.

Novela by ohrozila i velkorysé plány společnosti ČEZ, v níž má přitom stát nadpoloviční většinu akcií.

Foto: Aktuálně.cz

Stejně se chrání i Německo

Ministerstvo průmyslu novelu obhajuje tím, že obří větrníky vytvářejí turbulence, které mohou poškodit vedení, a tím ohrozit dodávku proudu.

"Prakticky stejné opatření zavedlo do své energetické legislativy i Německo a jeho význam potvrzuje i studie, kterou zpracoval správce české přenosové soustavy, společnost ČEPS," řekl Aktuálně.cz Matyáš Vitík z tiskového oddělení ministerstva průmyslu.

"Toto opatření nebude mít takový dopad na výstavbu větrných elektráren, jak tvrdí Česká společnost pro větrnou energii," tvrdí Vitík. Připustil ovšem, že se chystané úpravy mohou některých plánovaných projektů dotknout, zejména tam, kde je síť elektrického vedení hustá.

Česká společnost pro větrnou energetiku je ovšem přesvědčena o tom, že navrhované bezpečnostní pásmo je zbytečně přísné.

Dále k tomuto tématu:

 

Právě se děje

Další zprávy