Policie: Exšéf a primář připravili nemocnici o 56 milionů

Domácí Domácí
Aktualizováno 25. 6. 2014 16:32
Podle žalobce se měla čtveřice obohatit o nejméně 53 milionů korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Protikorupční policie obvinila kvůli zakázce pro státní Nemocnici Na Homolce čtyři osoby.

Mezi zadrženými jsou bývalý ředitel nemocnice i současný primář. Podle žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Zdeňka Matuly měli společně jednat jako organizovaná skupina.

"Tímto jednáním měli způsobit Nemocnici Na Homolce škodu ve výši nejméně 56 milionů korun a získat pro sebe neoprávněný prospěch ve výši nejméně 53 milionů korun," prohlásil Matula.

Trestního jednání se měla čtveřice dopustit v souvislosti se zakázkou na digitalizaci chorobopisů. Soutěž vyhrálo sdružení dvou firem za 174 milionů korun, ale zakázku přepustilo jiné firmě, která práci odvedla za tři čtvrtiny vysoutěžené ceny. Rozdíl si pak nechal vítěz.

Podle informací serveru Lidovky.cz jsou mezi obviněnými bývalý ředitel nemocnice Vladimír Dbalý a nynější primář Michal Toběrný. Zbylými dvěma jsou podle Mladé fronty Dnes Petr Kutil, někdejší ředitel dceřiné společnosti nemocnice Holte Medical, a Emilie Bialešová, jejíž firma vede nemocnici účetnictví.

Homolka původně chtěla chorobopisy do digitalizované podoby před pár lety převádět sama s pomocí brigádníků, nakoupila i techniku. Pak ale změnila názor. Podle Dbalého bylo najmutí firmy efektivnější. Skenery za 736 tisíc korun bez DPH prý dodavatel odkoupil zpět za pořizovací cenu.

Trestní oznámení na exředitele

Právě na Dbalého a další neznámé pachatele podal Nadační fond proti korupci v roce 2012 trestní oznámení v rozsahu 120 stran, a to ve věci možného spáchání několika trestných činů.

Trestní oznámení se týkalo kauzy pronájmu konsignačních skladů a možné legalizace výnosů pocházejících z trestné činnosti.

"Není v tento okamžik podstatné, zda byl Vladimír Dbalý zadržen v souvislosti s naším trestním oznámením, nebo v souvislosti s jinými kauzami, kterých bylo za jeho úřadování poměrně hodně. Podstatné je, že podivné ředitelování pana Dbalého nezůstalo bez patřičné odezvy," řekl ředitel fondu Petr Soukenka.

Smlouvy na pronájem skladů

Ve středu odpoledne se policisté dostavili i do areálu Nemocnice Na Homolce, a to v doprovodu Toběrného. Navštívili ji však už v dubnu. Tehdy si z ní odnesli smlouvy k jiné zakázce: na pronájem skladů na léky a zdravotnický materiál.

O pronájem skladů firmě KTH (dříve Alseda) se policie zajímala již loni v červnu. A provedla kvůli tomu ještě zásah v advokátní kanceláři MSB Legal, která zastupuje mimo jiné i podnikatele Ivo Rittiga stíhaného v kauze údajně předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik a v případu úniku citlivých informací ze státní tajné služby.

Nynější ředitel nemocnice Michal Šetlík sdělil, že loni v březnu policii požádal, aby případ prošetřila. Oznámil také, že kontroverzní smlouvy uzavřené předchozím vedením byly už dříve vypovězeny.

Neurochirurg Šetlík vystřídal ve funkci v březnu 2012 Vladimíra Dbalého. Toho v roce 2006 jmenoval tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Současné vedení odmítá být s kauzami Dbalého spojováno.

 

Právě se děje

Další zprávy