Stamiliony z nemocnice skončily na Kypru, tvrdí fond

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
4. 10. 2012 14:22
Nemocnice Na Homolce tratila 100 milionů ročně, tvrdí protikorupční fond

PrahaNemocnice Na Homolce tratila až 100 milionů ročně kvůli nevýhodnému pronájmu skladů zdravotnického materiálu ve svém areálu. Tvrdí to protikorupční fond Karla Janečka, který kvůli věci hodlá do čtrnácti dnů podat trestní oznámení.

Nemocnice pod vedením tehdejšího ředitele Vladimíra Dbalého v roce 2009 pronajala sklady společnosti Alseda. Ta jí za to platila 140 tisíc měsíčně. Sama ale od dodavatelů za uskladnění materiálu inkasovala až padesátinásobné částky.

"Mezi těmito dodavateli, kteří odváděli odměnu za provozování skladů společnosti Alseda, byla i společnost Holte Medical - dceřiná společnost nemocnice, která před datem 1. 7. 2009 sama provozovala tyto sklady," uvádí fond v tiskové zprávě.

Holte Medical začala Alsedě platit 1,2 milionu měsíčně, další miliony plynuly od jiných dodavatelů. "Zvýšená inkasa se nijak nepromítla do nájmu pro nemocnici. Společnost Alseda měsíčně inkasovala 8 milionů a platila jen 140 tisíc," uvedl za fond Karel Randák.

Smlouva je uzavřena na dobu 8 let, platí tedy až do roku 2017.

Při pronájmu právně asistovala advokátní kancelář Šachta and Partners známá z případů vyvádění peněz z pražského dopravního podniku. "Šachta and Partners zároveň zastupovali dopravní podnik a společnost Alseda," popsal Randák.

Samotná společnost Alseda má pak podle Randáka vazby na lobbistu Ivo Rittiga. "Máme k dispozici materiály, které dokazují toky peněz, které šly na účet Ivo Rittiga," dodal Randák.

Peníze pak byly vyváděny do společností sídlících v daňových rájích, například na Kypru. Případ s pronájmem skladů je podle nich jen špičkou ledovce a podobných případů bylo více.

Advokátní kancelář Šachta and Partners zastupovala nemocnici i při dalších výběrových řízeních, zároveň ale její členové figurovali v řadě firem, které zakázky získávaly. A samotnou zakázku na  právní služby dostali bez výběrového řízení.

Právníci z firmy Šachta and Partners začali nemocnici poskytovat právní služby v roce 2009. Jen za devět měsíců tato nemocnice zaplatila více než deset milionů korun. V letech 2010 a 2011 si právníci přišli na dalších 18 milionů.

Vedení nemocnice se bránilo tím, že výběrové řízení nevypsalo proto, že předem nevědělo, na kolik právníci přijdou. Antimonopolní úřad ale na začátku tohoto roku dal za pravdu kritikům a nemocnici udělil pokutu třicet tisíc korun. Exředitel Dbalý ji nakonec zaplatil ze svého.

Existuje podezření, že právní kancelář se do služeb nemocnice dostala díky známostem s rodinou Dbalého. A to přes rodinnou firmu D+D Consult. Tu v minulosti vlastnil exředitel Dbalý a jeho otec, později byla prodána společnosti Denton Estates, která sídlí v americkém daňovém ráji ve státě Delaware.

A ta je personálně propojená právě s advokátní kanceláří Šachta and Partners. Podle Dbalého a právníků ale spolu tyto dvě věci nijak nesouvisí.

"Společnost D+D Consult nikdy neměla nic společného s Nemocnicí Na Homolce. Naše kancelář pomohla tím, že nabídla jiným klientům, aby tuto společnost převzali do svých projektů (které opět nemají s NNH nic společného). K prodeji došlo za naprosto standardních podmínek," komentovala to Karolína Babáková z právní kanceláře.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy