Stamiliony z nemocnice skončily na Kypru, tvrdí fond

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
4. 10. 2012 14:22
Nemocnice Na Homolce tratila 100 milionů ročně, tvrdí protikorupční fond

PrahaNemocnice Na Homolce tratila až 100 milionů ročně kvůli nevýhodnému pronájmu skladů zdravotnického materiálu ve svém areálu. Tvrdí to protikorupční fond Karla Janečka, který kvůli věci hodlá do čtrnácti dnů podat trestní oznámení.

Nemocnice pod vedením tehdejšího ředitele Vladimíra Dbalého v roce 2009 pronajala sklady společnosti Alseda. Ta jí za to platila 140 tisíc měsíčně. Sama ale od dodavatelů za uskladnění materiálu inkasovala až padesátinásobné částky.

"Mezi těmito dodavateli, kteří odváděli odměnu za provozování skladů společnosti Alseda, byla i společnost Holte Medical - dceřiná společnost nemocnice, která před datem 1. 7. 2009 sama provozovala tyto sklady," uvádí fond v tiskové zprávě.

Holte Medical začala Alsedě platit 1,2 milionu měsíčně, další miliony plynuly od jiných dodavatelů. "Zvýšená inkasa se nijak nepromítla do nájmu pro nemocnici. Společnost Alseda měsíčně inkasovala 8 milionů a platila jen 140 tisíc," uvedl za fond Karel Randák.

Smlouva je uzavřena na dobu 8 let, platí tedy až do roku 2017.

Při pronájmu právně asistovala advokátní kancelář Šachta and Partners známá z případů vyvádění peněz z pražského dopravního podniku. "Šachta and Partners zároveň zastupovali dopravní podnik a společnost Alseda," popsal Randák.

Samotná společnost Alseda má pak podle Randáka vazby na lobbistu Ivo Rittiga. "Máme k dispozici materiály, které dokazují toky peněz, které šly na účet Ivo Rittiga," dodal Randák.

Peníze pak byly vyváděny do společností sídlících v daňových rájích, například na Kypru. Případ s pronájmem skladů je podle nich jen špičkou ledovce a podobných případů bylo více.

Advokátní kancelář Šachta and Partners zastupovala nemocnici i při dalších výběrových řízeních, zároveň ale její členové figurovali v řadě firem, které zakázky získávaly. A samotnou zakázku na  právní služby dostali bez výběrového řízení.

Právníci z firmy Šachta and Partners začali nemocnici poskytovat právní služby v roce 2009. Jen za devět měsíců tato nemocnice zaplatila více než deset milionů korun. V letech 2010 a 2011 si právníci přišli na dalších 18 milionů.

Vedení nemocnice se bránilo tím, že výběrové řízení nevypsalo proto, že předem nevědělo, na kolik právníci přijdou. Antimonopolní úřad ale na začátku tohoto roku dal za pravdu kritikům a nemocnici udělil pokutu třicet tisíc korun. Exředitel Dbalý ji nakonec zaplatil ze svého.

Existuje podezření, že právní kancelář se do služeb nemocnice dostala díky známostem s rodinou Dbalého. A to přes rodinnou firmu D+D Consult. Tu v minulosti vlastnil exředitel Dbalý a jeho otec, později byla prodána společnosti Denton Estates, která sídlí v americkém daňovém ráji ve státě Delaware.

A ta je personálně propojená právě s advokátní kanceláří Šachta and Partners. Podle Dbalého a právníků ale spolu tyto dvě věci nijak nesouvisí.

"Společnost D+D Consult nikdy neměla nic společného s Nemocnicí Na Homolce. Naše kancelář pomohla tím, že nabídla jiným klientům, aby tuto společnost převzali do svých projektů (které opět nemají s NNH nic společného). K prodeji došlo za naprosto standardních podmínek," komentovala to Karolína Babáková z právní kanceláře.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 10 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy