Stamiliony z nemocnice skončily na Kypru, tvrdí fond

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
4. 10. 2012 14:22
Nemocnice Na Homolce tratila 100 milionů ročně, tvrdí protikorupční fond

PrahaNemocnice Na Homolce tratila až 100 milionů ročně kvůli nevýhodnému pronájmu skladů zdravotnického materiálu ve svém areálu. Tvrdí to protikorupční fond Karla Janečka, který kvůli věci hodlá do čtrnácti dnů podat trestní oznámení.

Nemocnice pod vedením tehdejšího ředitele Vladimíra Dbalého v roce 2009 pronajala sklady společnosti Alseda. Ta jí za to platila 140 tisíc měsíčně. Sama ale od dodavatelů za uskladnění materiálu inkasovala až padesátinásobné částky.

"Mezi těmito dodavateli, kteří odváděli odměnu za provozování skladů společnosti Alseda, byla i společnost Holte Medical - dceřiná společnost nemocnice, která před datem 1. 7. 2009 sama provozovala tyto sklady," uvádí fond v tiskové zprávě.

Holte Medical začala Alsedě platit 1,2 milionu měsíčně, další miliony plynuly od jiných dodavatelů. "Zvýšená inkasa se nijak nepromítla do nájmu pro nemocnici. Společnost Alseda měsíčně inkasovala 8 milionů a platila jen 140 tisíc," uvedl za fond Karel Randák.

Smlouva je uzavřena na dobu 8 let, platí tedy až do roku 2017.

Při pronájmu právně asistovala advokátní kancelář Šachta and Partners známá z případů vyvádění peněz z pražského dopravního podniku. "Šachta and Partners zároveň zastupovali dopravní podnik a společnost Alseda," popsal Randák.

Samotná společnost Alseda má pak podle Randáka vazby na lobbistu Ivo Rittiga. "Máme k dispozici materiály, které dokazují toky peněz, které šly na účet Ivo Rittiga," dodal Randák.

Peníze pak byly vyváděny do společností sídlících v daňových rájích, například na Kypru. Případ s pronájmem skladů je podle nich jen špičkou ledovce a podobných případů bylo více.

Advokátní kancelář Šachta and Partners zastupovala nemocnici i při dalších výběrových řízeních, zároveň ale její členové figurovali v řadě firem, které zakázky získávaly. A samotnou zakázku na  právní služby dostali bez výběrového řízení.

Právníci z firmy Šachta and Partners začali nemocnici poskytovat právní služby v roce 2009. Jen za devět měsíců tato nemocnice zaplatila více než deset milionů korun. V letech 2010 a 2011 si právníci přišli na dalších 18 milionů.

Vedení nemocnice se bránilo tím, že výběrové řízení nevypsalo proto, že předem nevědělo, na kolik právníci přijdou. Antimonopolní úřad ale na začátku tohoto roku dal za pravdu kritikům a nemocnici udělil pokutu třicet tisíc korun. Exředitel Dbalý ji nakonec zaplatil ze svého.

Existuje podezření, že právní kancelář se do služeb nemocnice dostala díky známostem s rodinou Dbalého. A to přes rodinnou firmu D+D Consult. Tu v minulosti vlastnil exředitel Dbalý a jeho otec, později byla prodána společnosti Denton Estates, která sídlí v americkém daňovém ráji ve státě Delaware.

A ta je personálně propojená právě s advokátní kanceláří Šachta and Partners. Podle Dbalého a právníků ale spolu tyto dvě věci nijak nesouvisí.

"Společnost D+D Consult nikdy neměla nic společného s Nemocnicí Na Homolce. Naše kancelář pomohla tím, že nabídla jiným klientům, aby tuto společnost převzali do svých projektů (které opět nemají s NNH nic společného). K prodeji došlo za naprosto standardních podmínek," komentovala to Karolína Babáková z právní kanceláře.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy