Němečkův náměstek čelí trestnímu oznámení za nákup přístrojů

ČTK ČTK
16. 6. 2014 13:57
Vymazal čelí trestnímu oznámení kvůli dvěma nákupům přístrojů magnetické rezonance v době, kdy vedl radiodiagnostické oddělení Nemocnice Na Homolce.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: FN Motol

Praha - Náměstek ministra zdravotnictví Josef Vymazal (ANO) čelí trestnímu oznámení kvůli dvěma nákupům přístrojů magnetické rezonance v době, kdy vedl radiodiagnostické oddělení Nemocnice Na Homolce. Uvedl to server e15.cz.

V prvním případě byl Vymazal školitelem vítězné firmy, ve druhém navrhl přístroj pronajmout, nemocnice ho pořídila standardně. Vymazal uvedl, že o možné podjatosti informoval zaměstnavatele a že oba přístroje byly zakoupeny za nejnižší ceny. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček Vymazala podpořil s odkazem na presumpci neviny.

Podle oznámení připravoval Vymazal při nákupu přístroje v roce 2008 klinicko-technické parametry zakázky, a mohl je tedy nastavit výhodně pro Siemens, jímž byl placen. V roce 2012 připravoval variantu pronájmu přístroje od této firmy, nemocnice by zaplatila přes 70 milionů korun. Nemocnice koupila přístroj ve výběrovém řízení za 34,5 milionu.

"V roce 2008 jsem se coby člen hodnotící komise účastnil výběru magnetické rezonance z titulu primáře radiodiagnostického oddělení. Okolo tohoto termínu jsem jednorázově provedl školení obsluhy přístroje firmy Siemens," potvrdil Vymazal.

Zdůraznil, že ale tehdy bezodkladně upozornil zaměstnavatele, že školil obsluhu přístroje, a to ještě před svým jmenováním. "Zadavatel veřejné zakázky žádnou moji podjatost neshledal a potvrdil moji účast v hodnotící komisi," uvedl.

Němeček: Ctím presumpci neviny

"Profesora Vymazala považuji za slušného člověka a věřím jeho osobnímu ujištění, že se ničeho protizákonného nedopustil," sdělil ministr. Nehodlá teď, kdy právě odlétá služebně do Číny, vyvozovat rychlé závěry z jednoho článku v médiích.

"Pokud se pan profesor dopustil čehokoli nezákonného, nechť nese následky. Posouzení situace patří do rukou příslušných orgánů. Do doby, než budu mít jiné relevantní informace, ctím presumpci neviny," uvedl Němeček.

Trestní oznámení podal v zastoupení nejmenovaného klienta právník Martin Pavlík na Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality.

Podle starého trestního zákona jde o podezření z trestného činu zneužívání informací v obchodním styku, podle nové úpravy o sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Policie by do 30 dnů měla dát oznamovateli vědět, jak s trestním oznámením naložila.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy