Němečkův náměstek čelí trestnímu oznámení za nákup přístrojů

ČTK ČTK
16. 6. 2014 13:57
Vymazal čelí trestnímu oznámení kvůli dvěma nákupům přístrojů magnetické rezonance v době, kdy vedl radiodiagnostické oddělení Nemocnice Na Homolce.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: FN Motol

Praha - Náměstek ministra zdravotnictví Josef Vymazal (ANO) čelí trestnímu oznámení kvůli dvěma nákupům přístrojů magnetické rezonance v době, kdy vedl radiodiagnostické oddělení Nemocnice Na Homolce. Uvedl to server e15.cz.

V prvním případě byl Vymazal školitelem vítězné firmy, ve druhém navrhl přístroj pronajmout, nemocnice ho pořídila standardně. Vymazal uvedl, že o možné podjatosti informoval zaměstnavatele a že oba přístroje byly zakoupeny za nejnižší ceny. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček Vymazala podpořil s odkazem na presumpci neviny.

Podle oznámení připravoval Vymazal při nákupu přístroje v roce 2008 klinicko-technické parametry zakázky, a mohl je tedy nastavit výhodně pro Siemens, jímž byl placen. V roce 2012 připravoval variantu pronájmu přístroje od této firmy, nemocnice by zaplatila přes 70 milionů korun. Nemocnice koupila přístroj ve výběrovém řízení za 34,5 milionu.

"V roce 2008 jsem se coby člen hodnotící komise účastnil výběru magnetické rezonance z titulu primáře radiodiagnostického oddělení. Okolo tohoto termínu jsem jednorázově provedl školení obsluhy přístroje firmy Siemens," potvrdil Vymazal.

Zdůraznil, že ale tehdy bezodkladně upozornil zaměstnavatele, že školil obsluhu přístroje, a to ještě před svým jmenováním. "Zadavatel veřejné zakázky žádnou moji podjatost neshledal a potvrdil moji účast v hodnotící komisi," uvedl.

Němeček: Ctím presumpci neviny

"Profesora Vymazala považuji za slušného člověka a věřím jeho osobnímu ujištění, že se ničeho protizákonného nedopustil," sdělil ministr. Nehodlá teď, kdy právě odlétá služebně do Číny, vyvozovat rychlé závěry z jednoho článku v médiích.

"Pokud se pan profesor dopustil čehokoli nezákonného, nechť nese následky. Posouzení situace patří do rukou příslušných orgánů. Do doby, než budu mít jiné relevantní informace, ctím presumpci neviny," uvedl Němeček.

Trestní oznámení podal v zastoupení nejmenovaného klienta právník Martin Pavlík na Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality.

Podle starého trestního zákona jde o podezření z trestného činu zneužívání informací v obchodním styku, podle nové úpravy o sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Policie by do 30 dnů měla dát oznamovateli vědět, jak s trestním oznámením naložila.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy