Němečkův náměstek čelí trestnímu oznámení za nákup přístrojů

ČTK ČTK
16. 6. 2014 13:57
Vymazal čelí trestnímu oznámení kvůli dvěma nákupům přístrojů magnetické rezonance v době, kdy vedl radiodiagnostické oddělení Nemocnice Na Homolce.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: FN Motol

Praha - Náměstek ministra zdravotnictví Josef Vymazal (ANO) čelí trestnímu oznámení kvůli dvěma nákupům přístrojů magnetické rezonance v době, kdy vedl radiodiagnostické oddělení Nemocnice Na Homolce. Uvedl to server e15.cz.

V prvním případě byl Vymazal školitelem vítězné firmy, ve druhém navrhl přístroj pronajmout, nemocnice ho pořídila standardně. Vymazal uvedl, že o možné podjatosti informoval zaměstnavatele a že oba přístroje byly zakoupeny za nejnižší ceny. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček Vymazala podpořil s odkazem na presumpci neviny.

Podle oznámení připravoval Vymazal při nákupu přístroje v roce 2008 klinicko-technické parametry zakázky, a mohl je tedy nastavit výhodně pro Siemens, jímž byl placen. V roce 2012 připravoval variantu pronájmu přístroje od této firmy, nemocnice by zaplatila přes 70 milionů korun. Nemocnice koupila přístroj ve výběrovém řízení za 34,5 milionu.

"V roce 2008 jsem se coby člen hodnotící komise účastnil výběru magnetické rezonance z titulu primáře radiodiagnostického oddělení. Okolo tohoto termínu jsem jednorázově provedl školení obsluhy přístroje firmy Siemens," potvrdil Vymazal.

Zdůraznil, že ale tehdy bezodkladně upozornil zaměstnavatele, že školil obsluhu přístroje, a to ještě před svým jmenováním. "Zadavatel veřejné zakázky žádnou moji podjatost neshledal a potvrdil moji účast v hodnotící komisi," uvedl.

Němeček: Ctím presumpci neviny

"Profesora Vymazala považuji za slušného člověka a věřím jeho osobnímu ujištění, že se ničeho protizákonného nedopustil," sdělil ministr. Nehodlá teď, kdy právě odlétá služebně do Číny, vyvozovat rychlé závěry z jednoho článku v médiích.

"Pokud se pan profesor dopustil čehokoli nezákonného, nechť nese následky. Posouzení situace patří do rukou příslušných orgánů. Do doby, než budu mít jiné relevantní informace, ctím presumpci neviny," uvedl Němeček.

Trestní oznámení podal v zastoupení nejmenovaného klienta právník Martin Pavlík na Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality.

Podle starého trestního zákona jde o podezření z trestného činu zneužívání informací v obchodním styku, podle nové úpravy o sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Policie by do 30 dnů měla dát oznamovateli vědět, jak s trestním oznámením naložila.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy