Němečkův náměstek čelí trestnímu oznámení za nákup přístrojů

ČTK ČTK
16. 6. 2014 13:57
Vymazal čelí trestnímu oznámení kvůli dvěma nákupům přístrojů magnetické rezonance v době, kdy vedl radiodiagnostické oddělení Nemocnice Na Homolce.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: FN Motol

Praha - Náměstek ministra zdravotnictví Josef Vymazal (ANO) čelí trestnímu oznámení kvůli dvěma nákupům přístrojů magnetické rezonance v době, kdy vedl radiodiagnostické oddělení Nemocnice Na Homolce. Uvedl to server e15.cz.

V prvním případě byl Vymazal školitelem vítězné firmy, ve druhém navrhl přístroj pronajmout, nemocnice ho pořídila standardně. Vymazal uvedl, že o možné podjatosti informoval zaměstnavatele a že oba přístroje byly zakoupeny za nejnižší ceny. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček Vymazala podpořil s odkazem na presumpci neviny.

Podle oznámení připravoval Vymazal při nákupu přístroje v roce 2008 klinicko-technické parametry zakázky, a mohl je tedy nastavit výhodně pro Siemens, jímž byl placen. V roce 2012 připravoval variantu pronájmu přístroje od této firmy, nemocnice by zaplatila přes 70 milionů korun. Nemocnice koupila přístroj ve výběrovém řízení za 34,5 milionu.

"V roce 2008 jsem se coby člen hodnotící komise účastnil výběru magnetické rezonance z titulu primáře radiodiagnostického oddělení. Okolo tohoto termínu jsem jednorázově provedl školení obsluhy přístroje firmy Siemens," potvrdil Vymazal.

Zdůraznil, že ale tehdy bezodkladně upozornil zaměstnavatele, že školil obsluhu přístroje, a to ještě před svým jmenováním. "Zadavatel veřejné zakázky žádnou moji podjatost neshledal a potvrdil moji účast v hodnotící komisi," uvedl.

Němeček: Ctím presumpci neviny

"Profesora Vymazala považuji za slušného člověka a věřím jeho osobnímu ujištění, že se ničeho protizákonného nedopustil," sdělil ministr. Nehodlá teď, kdy právě odlétá služebně do Číny, vyvozovat rychlé závěry z jednoho článku v médiích.

"Pokud se pan profesor dopustil čehokoli nezákonného, nechť nese následky. Posouzení situace patří do rukou příslušných orgánů. Do doby, než budu mít jiné relevantní informace, ctím presumpci neviny," uvedl Němeček.

Trestní oznámení podal v zastoupení nejmenovaného klienta právník Martin Pavlík na Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality.

Podle starého trestního zákona jde o podezření z trestného činu zneužívání informací v obchodním styku, podle nové úpravy o sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Policie by do 30 dnů měla dát oznamovateli vědět, jak s trestním oznámením naložila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy