Chceme vysoké odškodnění, řekla matka otrávené těhotné ženy

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 6. 2014 21:12
Pracovníci Státního ústavu pro kontrolu léčiv orlovskou ambulanci zkontrolují.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha -Záměna léku se podle předsedy České společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví Davida Marxe může stát kdekoli, protože léky podávají lidé, a ti jsou omylní. Proto při skladování rizikových léků a manipulaci s nimi jsou opatření zaměřena tak, aby bylo co nejméně toho, co si lze splést.

Marx ve svém pátečním prohlášení reagoval na úmrtí ženy, které při těhotenském testu na cukrovku v ambulanci v Orlové na Karvinsku podali zdravotníci místo neškodné glukózy jedovatou směs fenolu s kafrem.

Matka mladé ženy v pátek České televizi a Nově řekla, že rodina bude požadovat vysoké odškodné.

Pracovníci Státního ústavu pro kontrolu léčiv ambulanci zkontrolují. Prezident České lékařské komory Milan Kubek řekl, že kvůli případu v Orlové se na stavovskou organizaci dosud nikdo neobrátil.

Případ šetří policie, komora by se jím zabývala, jen kdyby ho policie odložila a trvalo by podezření ze zanedbání péče.

Nebezpečné látky odlišeny jsou, problematická je manipulace

V posledních letech jsou evidovány dva případy úmrtí po podání dezinfekčního prostředku místo léku, v dubnu 1995 v sokolovské nemocnici a v srpnu 2001 v kladenské nemocnici.

Zásadní ochranou podle Marxe je to, že se zamknou či skladují jinde dezinfekční roztoky a nebepečné látky. Další bariérou je odlišení nálepkami či pomalování barevnou fixou, aby na první pohled bylo jasné, o co jde.

Také výrobci se snaží, aby krabičky léků byly navzájem nezaměnitelné. Nemocniční lékárny, které dodávají přípravky v podobných lahvích, je zase odlišují barevnou etiketou.

"Lidé ale mají tendenci si život usnadňovat, nechtějí zamykat a manipulovat s velkými baleními, dezinfekci přelévají do menších lahviček. Toto 'špinavé myšlení', tedy tendence obcházet předpisy, je nejen v Česku, ale mezinárodně, i když v Česku častější než třeba v Jižní Koreji," uvedl Marx.

Nejbezpečnější jsou podle Marxe systémy, kdy léky na oddělení vůbec nejsou. Lékárna je dodává přímo pro konkrétního pacienta. "Pokud bychom tedy dělali test s glukózou, přišla by z lékárny lahvička se jménem pacientky a označením, že jde o test s glukózou," vysvětlil.

Tyto systémy jsou drahé, a tak je v Česku zatím nemá žádné zdravotnické zařízení.

Na Homolce kontrolují léky před podáváním dvakrát

Mluvčí Nemocnice Na Homolce Jitka Kalousková řekla, že bezpečnost podávání léků u nich potvrdilo opakované udělení mezinárodní akreditace kvality JCI (Joint Commission International).

"Pravidla pro bezpečné podávání léků máme podrobně popsána ve vnitřních předpisech. Léky jsou podávány z originálního balení, které si sestra přinese až k lůžku pacienta. Podává je pouze jedna sestra, která je za pacienta zodpovědná, a to podle ordinace v medikačním listu, nikdo tedy ordinaci nepřepisuje na další papíry," shrnula mluvčí.

Také ordinace léku má přesně daná pravidla - název, dávka, forma, cesta podání, čas - pokud to není splněno, sestra lék nepodá. Před podáním ověří sestra totožnost pacienta kontrolou identifikačního náramku a také se ho zeptá, jak se jmenuje. Provede dvojí kontrolu správnosti léku, při vynětí z originálního balení a při vracení zpět. Kontroluje, zda pacient lék užil a zapíše to do medikačního listu, pod zápis se identifikuje a podepíše.

Matka mladé ženy dnes České televizi a Nově řekla, že rodina bude požadovat vysoké odškodné.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

V Indianapolis se střílelo. Osm lidí přišlo o život, útočník zřejmě spáchal sebevraždu

Při střelbě u logistického centra kurýrní služby Fedex v americkém městě Indianapolis přišlo o život osm lidí, další jsou zranění, uvedla podle agentury AP policie hlavního města státu Indidana. Policejní mluvčí uvedla, že útočník je mrtvý, zřejmě spáchal sebevraždu. Lidem podle ní nehrozí další nebezpečí.

Incident se stal nedaleko mezinárodního letiště u hlavního města státu Indiana asi půl hodiny před půlnocí místního času (asi 06:30 SELČ). Jeden ze svědků vypověděl, že na místě viděl muže se zbraní, z níž několikrát vystřelil. Jiný člověk řekl, že jeho neteř seděla v autě a strhla se u ní střelba. Se zraněním paže ji poté záchranáři odvezli do nemocnice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy