Praha - Protikorupční policie navrhla obžalovat sedm lidí v souvislosti s krácením daní při obchodování s lihem. Státu údajně způsobili škodu 1,25 miliardy korun. Informoval o tom mluvčí policejního útvaru Jaroslav Ibehej. Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě.
Případ je pokračováním takzvané lihové kauzy, ve které bylo loni v prosinci nepravomocně odsouzeno osm lidí včetně údajného šéfa lihové mafie Radka Březiny.
"V této věci jde o krácení daní při výrobě alkoholických nápojů z lihu, ze kterého nebyla přiznána a odvedena spotřební daň, a následné uvádění těchto nápojů do volného daňového oběhu na území České republiky," popsal Ibehej. Doplnil, že kriminalisté předali spisový materiál Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci.
Všichni obvinění čelí stíhání kvůli účasti na organizované zločinecké skupině, tři z nich navíc i kvůli krácení daně ve prospěch takovéto skupiny. Hrozí jim trest až desetiletého vězení, u zmíněné trojice se horní hranice trestu zvyšuje o jednu třetinu.
Březina dostal 13 let
Březinu loni poslal olomoucký soud za rozsáhlé obchody s lihem na 13 let do vězení, rozhodl také o propadnutí jeho majetku. Březinův bratr v pozici spolupracujícího obviněného dostal čtyřletý trest, dalších pět mužů z údajného gangu od šesti do 12 let odnětí svobody a poslední muž podmínku.
Podle rozsudku skupina připravila stát o 6,39 miliardy korun. Verdikt zahrnuje období od roku 2004 do roku 2013, stíhání z let 1998 až 2001 soud zastavil.
Březinův gang údajně odvezl odběratelům celkem 21,1 milionu litrů nakoupeného lihu, který prošel jen fiktivní denaturací. Další statisíce litrů lihu prý navezl do tajných skladů v Ostravě, Olomouci, v Háji u Duchcova, Valašském Meziříčí či ve Stojčíně.
Zločinecká skupina měla podle rozsudku rozdělené úkoly: někteří muži líh převáželi, jiní konvoj zabezpečovali. V navazujícím trestním řízení se zodpovídají lidé, kteří s Březinou obchodovali, pomáhali legalizovat jeho majetek nebo jako celníci údajně ledabyle dohlíželi na denaturaci kvasného rafinovaného lihu.