Manželce lihového bosse zmrazili majetek. Z peněz z obchodů s nelegálním alkoholem kupovala domy

Radek Nohl Radek Nohl
8. 3. 2016 14:24
Stanislavě Březinové, manželce lihového bosse Radka Březiny, zmrazili vyšetřovatelé veškerý majetek. Jde o peníze na účtech, obchodní podíl, byt i pozemek. Březinová je obviněná z praní špinavých peněz a její kauza přímo souvisí s případem, za který byl její manžel nepravomocně odsouzen k 13 rokům vězení.
Stanislava Březinová (vpravo), manželka lihové bosse Radka Březiny.
Stanislava Březinová (vpravo), manželka lihové bosse Radka Březiny. | Foto: ČTK

Praha - Vyšetřovatelé udělali další zásah v případě rodiny lihového bosse Radka Březiny. Žalobce nechal zmrazit veškerý majetek, který patří jeho manželce Stanislavě Březinové. Podle policistů se podílela na praní špinavých peněz z obchodů s nelegálním lihem. Její manžel byl již nepravomocně odsouzen k 13 rokům vězení za to, že připravil stát na dani o 6,3 miliardy korun.

O zajištění veškerého majetku rozhodlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Podle dokumentu, který má deník Aktuálně.cz k dispozici a který nabyl právní moci během letošního února, zmrazili žalobci peníze na osmi bankovních účtech a obchodní podíly dvou firem. Policejní plomba je také na bytu a pozemku, které Březinové podle katastru nemovitostí patří.   

"Došlo k zajištění majetku jedné osoby na základě usnesení státního zástupce," řekl Aktuálně.cz ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petr Šereda, aniž by specifikoval, o koho konkrétně jde.

Advokát Tomáš Vymazal, který Březinovou zastupuje, se k případu vyjadřovat nemůže. "Klientka mě nezbavila mlčenlivosti," prohlásil Vymazal.

Stanislava Březinová čelí stíhání od konce předloňského roku. Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) mají za to, že obvinění v lihové kauze mezi roky 2005 až 2013 vkládali vysoké částky peněz na účty rodiny Březinovy i dalších firem sídlících v Česku a na Slovensku, které s nimi byly propojeny.

Za desítky milionů koupili domy i cenné papíry

Peníze v řádu desítek milionů poté investovali do koupě cenných papírů nebo lukrativních domů, které následně pronajímali. Poté, co letos v lednu žalobci několika lidem z této kauzy rozšířili obvinění, spočítali, že skupina chtěla vyprat více než 400 milionů korun. "Vyšetřování v tomto případě stále ještě probíhá," prohlásil Šereda.

Vyšetřovatelé přitom uvedli, že role Stanislavy Březinové byla klíčová. "Řídila ostatní obviněné," uvedl státní zástupce ve zmíněném usnesení. Policie zadokumentovala, že Březinová nebo její spolupracovnice od prosince 2012 do října 2013 vybraly z účtu větší objem peněz. Navíc v této době také nechala převést cenné papíry na rumunského obchodníka.

Březinová svou vinu hned po svém obvinění odmítala. Při výslechu na ÚOOZ uvedla, že s cennými papíry neobchoduje, protože se v tom nevyzná, a nikdy z jejich prodeje neměla ani žádný zisk. Vyšetřovatelům také řekla, že nenakládala se stovkami milionů korun v hotovosti, jak stojí v textu o zahájení trestního stíhání.

Během šetření policisté zjistili, že Březinové patří byt,  pozemek a jezdí v automobilu značky Audi Q5. Vedle toho je vlastníkem podílu ve firmě Mojito Club a také Slovakiachem Slovensko.
 
Již loni v lednu policie zmrazila i majetek Vladimíra Březiny, otce Radka Březiny, který byl rovněž obviněn. Šlo o desítky nemovitostí rozptýlené po celé Moravě. Celková hodnota domů a pozemků se počítá na stovky milionů korun. Také Březinu staršího vyšetřovatelé obvinili předloni krátce před Vánocemi.

Nezkorumpovaní politici na severu Čech zkrachovali, normální člověk, který by se rozhodl jít proti systému, tak nemůže vyhrát, tvrdí Slonková. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 44 minutami

Policisté zadrželi muže, který měl v Kutné Hoře pobodat svou partnerku a matku. Jedna žena útok nepřežila

Kriminalisté dopadli osmadvacetiletého muže, který podle nich v sobotu večer v Kutné Hoře pobodal svou třiatřicetiletou partnerku a její matku. Partnerka skončila v nemocnici, třiašedesátiletá matka útok nepřežila. Podezřelý po činu utekl, policisté po něm pátrali. V neděli dopoledne ho zadrželi nedaleko Kutné Hory, řekla policejní mluvčí Markéta Johnová.

"Muž byl vypátrán před 11:00 policisty nedaleko Kutné Hory. Byl zadržen a převezen na služebnu k provedení všech úkonů," uvedla Johnová. Podezřelému podle ní hrozí až 20 let nebo až výjimečný trest.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V klubu v Jižní Karolíně se střílelo, zraněno bylo nejméně 12 lidí

Nejméně 12 zraněných si vyžádala střelba v nočním klubu v Jižní Karolíně ve Spojených státech. Informoval o tom úřad šerifa, napsala agentura AP. Motiv oznámen nebyl a stejně tak zatím nebyly zveřejněny informace, zda policie někoho zadržela.

Incident se stal nad ránem v Greenville na severu Jižní Karolíny. Zasahující příslušník bezpečnostních sborů, který si události povšiml, musel přivolat posily, neboť v klubu se odehrávala přestřelka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy