Manželce lihového bosse zmrazili majetek. Z peněz z obchodů s nelegálním alkoholem kupovala domy

Radek Nohl Radek Nohl
8. 3. 2016 14:24
Stanislavě Březinové, manželce lihového bosse Radka Březiny, zmrazili vyšetřovatelé veškerý majetek. Jde o peníze na účtech, obchodní podíl, byt i pozemek. Březinová je obviněná z praní špinavých peněz a její kauza přímo souvisí s případem, za který byl její manžel nepravomocně odsouzen k 13 rokům vězení.
Stanislava Březinová (vpravo), manželka lihové bosse Radka Březiny.
Stanislava Březinová (vpravo), manželka lihové bosse Radka Březiny. | Foto: ČTK

Praha - Vyšetřovatelé udělali další zásah v případě rodiny lihového bosse Radka Březiny. Žalobce nechal zmrazit veškerý majetek, který patří jeho manželce Stanislavě Březinové. Podle policistů se podílela na praní špinavých peněz z obchodů s nelegálním lihem. Její manžel byl již nepravomocně odsouzen k 13 rokům vězení za to, že připravil stát na dani o 6,3 miliardy korun.

O zajištění veškerého majetku rozhodlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Podle dokumentu, který má deník Aktuálně.cz k dispozici a který nabyl právní moci během letošního února, zmrazili žalobci peníze na osmi bankovních účtech a obchodní podíly dvou firem. Policejní plomba je také na bytu a pozemku, které Březinové podle katastru nemovitostí patří.   

"Došlo k zajištění majetku jedné osoby na základě usnesení státního zástupce," řekl Aktuálně.cz ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petr Šereda, aniž by specifikoval, o koho konkrétně jde.

Advokát Tomáš Vymazal, který Březinovou zastupuje, se k případu vyjadřovat nemůže. "Klientka mě nezbavila mlčenlivosti," prohlásil Vymazal.

Stanislava Březinová čelí stíhání od konce předloňského roku. Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) mají za to, že obvinění v lihové kauze mezi roky 2005 až 2013 vkládali vysoké částky peněz na účty rodiny Březinovy i dalších firem sídlících v Česku a na Slovensku, které s nimi byly propojeny.

Za desítky milionů koupili domy i cenné papíry

Peníze v řádu desítek milionů poté investovali do koupě cenných papírů nebo lukrativních domů, které následně pronajímali. Poté, co letos v lednu žalobci několika lidem z této kauzy rozšířili obvinění, spočítali, že skupina chtěla vyprat více než 400 milionů korun. "Vyšetřování v tomto případě stále ještě probíhá," prohlásil Šereda.

Vyšetřovatelé přitom uvedli, že role Stanislavy Březinové byla klíčová. "Řídila ostatní obviněné," uvedl státní zástupce ve zmíněném usnesení. Policie zadokumentovala, že Březinová nebo její spolupracovnice od prosince 2012 do října 2013 vybraly z účtu větší objem peněz. Navíc v této době také nechala převést cenné papíry na rumunského obchodníka.

Březinová svou vinu hned po svém obvinění odmítala. Při výslechu na ÚOOZ uvedla, že s cennými papíry neobchoduje, protože se v tom nevyzná, a nikdy z jejich prodeje neměla ani žádný zisk. Vyšetřovatelům také řekla, že nenakládala se stovkami milionů korun v hotovosti, jak stojí v textu o zahájení trestního stíhání.

Během šetření policisté zjistili, že Březinové patří byt,  pozemek a jezdí v automobilu značky Audi Q5. Vedle toho je vlastníkem podílu ve firmě Mojito Club a také Slovakiachem Slovensko.
 
Již loni v lednu policie zmrazila i majetek Vladimíra Březiny, otce Radka Březiny, který byl rovněž obviněn. Šlo o desítky nemovitostí rozptýlené po celé Moravě. Celková hodnota domů a pozemků se počítá na stovky milionů korun. Také Březinu staršího vyšetřovatelé obvinili předloni krátce před Vánocemi.

Nezkorumpovaní politici na severu Čech zkrachovali, normální člověk, který by se rozhodl jít proti systému, tak nemůže vyhrát, tvrdí Slonková. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 21 minutami

Wall Street Journal: Úřady v USA chtějí kvůli aplikacím zakročit proti Facebooku

Federální úřady ve Spojených státech se chystají soudně zakročit proti společnosti Facebook. Mají obavy, zda firma neporušuje antimonopolní zákony tím, jak propojuje své aplikace a další produkty. Listu The Wall Street Journal (WSJ) to řekly zdroje obeznámené se situací. Federální obchodní komise (FTC) by se zaměřila na to, zda Facebook neomezuje přístup k aplikacím svým potenciálním rivalům.

Facebook vedle stejnojmenné sociální sítě, která tvoří páteř jeho podnikání, má i další produkty. Patří k nim zejména Instagram, Messenger a WhatsApp. Úřady se zajímají o pravidla, která Facebook ve vztahu k rivalům využívá, zejména zda nenarušují volnou soutěž.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 1 hodinou

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bloomberg: USA a Čína se dohodly na podmínkách obchodní smlouvy

Spojené státy a Čína se dohodly na podmínkách první fáze dlouho očekávané obchodní smlouvy. Text nyní čeká na podpis amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg a vzápětí i další média.

Poradci pro obchodní záležitosti teď mají v plánu schůzku s prezidentem, na které s ním chtějí podmínky dohody probrat. Oficiální oznámení by podle zdrojů Bloombergu mohlo přijít v následujících hodinách.

Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň se snaží dosáhnout dohody, která by jejich obchodní spory vyřešila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy