Protestního pochodu na Hrad se zúčastní Kocáb i Putna

Magdaléna Daňková ČTK Magdaléna Daňková, ČTK
1. 12. 2014 13:53
Pondělního předání sto tisíců podpisů za abdikaci prezidenta Miloše Zemana Hradu se zúčastní aktivisté, petenti i slavné osobnosti.
Protest proti Miloši Zemanovi 17. listopadu.
Protest proti Miloši Zemanovi 17. listopadu. | Foto: Martin Fendrych

Praha – Listopadové protestní akce proti prezidentu Miloši Zemanovi pokračují. Organizátoři happeningů a autoři peticí se sdružili a v pondělí půjdou z Václavského náměstí na Hrad doručit sto tisíc podpisů za prezidentovo odstoupení.

Jde o první společnou akci aktivistů, organizátoři však věří, že nebude poslední. “Cílem je sdružit všechny lidi, kteří jsou proti Zemanovi, a ukázat občanům, že proti tomu, s čím nesouhlasí, mohou něco dělat,“ uvedl autor manifestační petice Jan Němec.

Právě Němcova Manifestační petice za odstoupení prezidenta Miloše Zemana, umístěná na internetu začátkem listopadu, má již více než sto tisíc petentů. Dalších šest set jich signovalo papírovou verzi. Jeho cílem je přimět prezidenta, aby abdikoval.

Podle Němce Zeman nereprezentuje Česko tak, jak má, a dělá morální škody. “Masaryk i Havel dávali na první místo stát, národ; Zeman dává na první místo sebe a léčí si tak své ego,“ sdělil Aktuálně.cz.

Třináct tisíc podpisů na Kocábově petici

Mezi podpisy adresovanými Zemanovi by měly být také ty, které nasbíral hudebník a exministr pro lidská práva Michael Kocáb na webu distancujemese.cz. Přes třináct tisíc signatářů zde podepsalo nesouhlas s postoji prezidenta a premiéra s ruskou agresí.

“Prezident a premiér země, která prošla Sověty nastolenou čtyřicetiletou diktaturou a okupací z roku 1968, by se na počátku září 2014 k situaci na Ukrajině neměli vyjadřovat stylem ani ryba, ani rak,“ stojí v prohlášení.

Prvními 121 signatáři jsou slavné osobnosti, například herec Zdeněk Svěrák, dokumentaristka Olga Sommerová, kněz Tomáš Halík či exministr vnitra Jan Ruml. Michael Kocáb by se měl objevit také na pondělní akci.

Dorazit by měli také organizátoři listopadových happeningů, například Martin Přikryl z iniciativy Červená karta pro Miloše Zemana či Jakub Šrámek za akci Miloši, my tu ještě jsme. Organizátoři přislíbili také účast známých osobností. Účast však zatím potvrdil pouze historik a kritik Martin C. Putna, jehož Zeman vloni odmítal jmenovat profesorem. Podle Petra Sudy, jednoho z organizátorů, bude akce ale spíše spontánní.

"Petenti se sejdou na Můstku, na Václavském náměstí a společně půjdou na Pražský hrad, kde se pokusí podpisy předat,“ upřesnil Němec. Připustil také, že pondělní předání bude zřejmě jen symbolické, vzhledem k tomu, že bude již po úředních hodinách. Akce totiž začíná v šest večer.

Přes dva tisíce stránek se signaturami tak podají na Hrad pravděpodobně až v úterý. Jelikož je petice v elektronické podobě volně přístupná na internetu, může se na ni podívat kdykoliv kdokoliv, včetně prezidenta, dodal Němec. 

Proti Zemanovi se v pondělí protestovalo také v Brně. Nesouhlas s jeho názory a činy přišlo vyjádřit 150 lidí k Univerzitě obrany, kterou Zeman navštívil v rámci své cesty po Jihomoravském kraji. Protestující mu ukázali červené karty. Organizátoři doufali, že si s prezidentem promluví, ale policisté je drželi stranou od Zemana, který procházel špalírem vojáků.

Protestu se zúčastnil i krajský zastupitel David Macek (KDU-ČSL). "Omluvil jsem se ze všech formálních setkání s panem prezidentem, protože považuji za důležitější ukázat mu červenou kartu," řekl Macek. Zeman podle něj zpochybňuje důvěryhodnost Česka u západních partnerů.

 

Právě se děje

Další zprávy