Foto: Svíčky i červené karty. Češi slavili výročí Listopadu

Foto: Svíčky i červené karty. Češi slavili výročí Listopadu
Česká republika si připomíná 25 let od sametové revoluce.
Zapalovat svíčky v místě zásahu míří lidé již od samého rána.
Čestnou stráž drží skaut.
Svíčky za 25 let bez komunistického režimu.
Foto: Vojtěch Marek
Ludvík Hradilek Vojtěch Marek Reuters Ludvík Hradilek, Vojtěch Marek, Reuters
Aktualizováno 17. 11. 2014 20:06
Podívejte se, jak v Praze probíhaly oslavy výročí sametové revoluce.

Praha - Celé Česko si připomíná 25. výročí sametové revoluce.

Tisíce lidí se scházejí nejen na Národní třídě v Praze, kde 17. listopadu 1989 došlo k brutálnímu zásahu policie proti demonstrantům.

Oslavy provázejí i demonstrace, mimo jiné proti prezidentu Miloši Zemanovi. Na Albertově na něj dokonce létala vejce.

Podívejte se, jak dění zachytili fotoreportéři Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy