Lid versus Zeman. Češi sepisují petice proti prezidentovi

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
Aktualizováno 5. 11. 2014 10:45
Nedělní Hovory z Lán zvedly vlnu nevole. Aktivisté sepisují petice a svolávají happeningy na protest proti úřadování Miloše Zemana.
Prezident Miloš Zeman při předávání vyznamenání na Pražském hradě.
Prezident Miloš Zeman při předávání vyznamenání na Pražském hradě. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Nedělní výroky prezidenta Miloše Zemana zvedly vlnu nevole. Kromě vtipů a parodií šířících se zejména na sociálních sítích vznikají i petice za odstoupení prezidenta z úřadu. Několik aktivistů vyzývá také k happeningům během 17. listopadu.

“Pojďte 17. listopadu v rámci veřejných oslav vyjádřit svůj nesouhlas s tím, jak nás zastupuje prezident Miloš Zeman. Přijďte k památníku 17. listopadu na Národní třídu v Praze ve chvíli, kdy se tam chystá pan prezident, a projevte svoje rozhořčení,“ vyzývá organizátor manifestu s názvem Chci si s vámi promluvit, pane prezidente.

Jiný happening je naplánován na stejný den odpoledne. Organizátoři v prohlášení apelují na potřebu vyjádřit nesouhlas se Zemanovými názory a jeho zneužíváním demokratických voleb pro prosazování vlastních názorů.

Foto: Petr Vyoral

“Pokud si myslíte, že slovem a činem se dá mnohé vyřešit, a pokud vidíte cestu v masivní akci, kde bychom společně podepsali petici a tu předali parlamentu či vládě (jelikož mají na prezidenta větší vliv než my), přijďte se k nám připojit a vyjádřete své názory společně s námi,“ uvádí čtyři autoři akce.

Podle nich byla akce vytvořena spontánně. Postupovat však chtějí v souladu s právním řádem. "Jednou z našich hlavních priorit je postupovat při protestu tak, jak nám právní řád umožňuje, tedy věc nahlásit na pražském magistrátu a celý protest pojmout v co nejslušnějším duchu a s decentností, protože podle nás by se takto mělo bojovat proti hrubosti, neurvalosti a neslušnosti. Stejnou kartou se oplácet nedá," řekl Aktuálně.cz Jakub Šrámek, jeden z organizátorů protestu. 

Šrámek také připustil spolupráci obou happeningů naplánovaných na sváteční den. "Včera jsem se sešel s organizátorem akce na Národní třídě a zjistili jsme, že naše názory jsou velmi podobné a o spolupráci jednáme," dodal Šrámek.

18 tisíc podpisů za odstoupení Zemana

Jednu z petic za odstoupení Miloše Zemana z úřadu dosud podepsalo přes 42 tisíc lidí. Podle jejího autora, Jana Němce, je potřeba 2 717 405 podpisů.

"Miloš Zeman několikrát uvedl, že byl zvolen přímou volbou 2 717 405 hlasy, a proto si může dělat v podstatě, co chce. Pokud se nám podaří získat více než 2 717 405 podpisů, třeba tento argument bude respektovat a sám odstoupí. Pokud ne, budeme alespoň vědět, že velká část národa si zachovala zdravý rozum,“ uvádí v manifestu. Petiční arch lze podepsat pouze na internetu.

Sběr podpisů podle Jana Němce potrvá do případné abdikace prezidenta nebo dosažení plánovaného počtu signatur. Petici chce předat samotnému Miloši Zemanovi.

Jiná petice, vyzývající Senát České republiky k projednání podezření aktu prezidentovy velezrady, má šest set signatářů.

“Prezident Miloš Zeman svými rozporuplnými výroky k sankcím proti putinovskému režimu v Rusku zadal důvodné podezření, že jedná spíše v zájmu nepřítele - putinského režimu - než v zájmu České republiky a jejích spojenců,“ zdůvodňuje petici její autor Michal Majzner. Pro prošetření Senátem je nutno sehnat deset tisíc signatur.

Zeman: Mluví tak i Schwarzenberg

Rozhořčení vyvolalo zejména nedělní vysílání Hovorů z Lán. Prezident Miloš Zeman během něj použil hned několik vulgárních výroků. Pořad vysílal Český rozhlas (ČRo), své pochybení však odmítá.

Podle mluvčího ČRo Jiřího Hošny šlo o živé vysílání a moderátor pořadu Jan Pokorný hlavu státu na některá vyjádření upozornil. "Nemohli jsme nijak ovlivnit, jaké výroky se k posluchačům dostanou, jelikož pořad byl vysílán živě. Moderátor Jan Pokorný splnil svou povinnost, že prezidenta na nevhodnost některých slov upozornil," uvedl v neděli mluvčí.

Zeman například ostře kritizoval přístup koalice ohledně služebního zákona. "Vláda podle mého názoru dosud ve svém konání učinila jednu základní chybu, když podlehla panu (Miroslavu) Kalouskovi a zku....a služební zákon," řekl.

Vulgarismy použil také na adresu ruské dívčí punkové skupiny Pussy Riot při překladu názvu skupiny do češtiny a při hodnocení jejích textů.

Na dotaz Pokorného vysvětlil použití vulgarismů tím, že tak mluví předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Pražská kavárna má ráda pana Schwarzenberga, tak jsem se chtěl vlísat do přízně pražské kavárny," komentoval své počínání Zeman.

 

Právě se děje

Další zprávy