Engel: Dokud nebudou brát lékaři 75 tisíc měsíčně, zůstanu profesionálním odborářem

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
17. 9. 2015 16:43
Šéf lékařských odborů Martin Engel jedná s vládou o dalším navýšení platů zdravotníků. Tentokrát jim chce vyjednat deset procent navíc. Protesty, které by se podobaly monstrózní akci Děkujeme, odcházíme, už prý ale neplánuje. Dokud stát nesplní svůj čtyři roky starý slib a lékaři nezačnou brát 75 tisíc měsíčně, chce být dál profesionálním odborářem.
Martin Engel
Martin Engel | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dokud stát nesplní svůj čtyři roky starý slib a čeští lékaři nezačnou brát 75 tisíc měsíčně, z postu profesionálního odboráře neodejdu, prohlásil šéf Lékařského odborového klubu Martin Engel. O vyšších platech zdravotníků začal s vládou znovu jednat ve čtvrtek. Tentokrát chce desetiprocentní navýšení příjmů lékařů.

"Podepsal jsem nějaký papír, který se jmenoval memorandum a který lékařům sliboval slušný plat ve výši nejméně trojnásobku průměrné mzdy. Nebral jsem to tak, že je to cár papíru, který se nemusí dodržet. Takže dokud se podmínky v něm uvedené nenaplní, zůstanu profesionálním odborářem," řekl Engel, který přišel před čtyřmi lety o práci při masivním protestu Děkujeme, odcházíme.

Stejně jako 3,5 tisíce dalších lékařů dal totiž během protestu ve své nemocnici výpověď, vedení špitálu ji ale potom odmítlo vzít zpět. Tehdejší šéf Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marek Zeman se tehdy vyjádřil, že byl Engel jen průměrným, nikoliv schopným radiologem. Engel proto svou lékařskou praxi ukončil a stal se profesionálním odborářem.

Jeho cíl: platy českých lékařů by měly poskočit na trojnásobek až pětinásobek průměrné mzdy v zemi. "To je standardem v západní Evropě," říká a pokračuje: "Nevidím důvod, proč by se toho nedalo dosáhnout i tady, když si politici běžně přidávají čtrnáct a soudci devět procent." tvrdí.

Uvedená suma by ale neměla být konečná, jde jen o základní plat. Přesčasové hodiny či služby by měli mít lékaři zaplaceny zvlášť.

Už nechci slyšet, že si bereme pacienty za rukojmí

Další protesty už ale kvůli tomu Engel neplánuje. "Nerad bych zase slyšel, že si bereme pacienty za rukojmí nebo že strašíme lidi. Prostor na dohodu tady je," říká odborář. Čeští lékaři mají podle něj štěstí alespoň v tom, že s nimi vláda komunikuje. "Kolegové na Slovensku a v Polsku to mají těžší, ti jsou od establishmentu odříznutí," přiznal Engel.

O dalším navýšení mezd ostatně jedná Engel s vládou i nyní. Ve čtvrtek se kvůli tomu sešel s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem. Tentokrát chce Engel navýšit tarifní platy v nemocnicích o deset procent. Pětiprocentní přilepšení, které slíbil šéf resortu odborářům v srpnu, totiž podle odborářů nestačí.

"Chápu, že je růst platů navázán na úhradovou vyhlášku, takže nemůže být ze dne na den, ale v příštím roce už reálný být mohl. Zdravotníci jsou oproti ostatním státním zaměstnancům diskriminováni," vysvětlil Engel.

Premiér Sobotka k tomu ale ve středu řekl, že na desetiprocentní navýšení mezd by bylo od ledna potřeba sedmi miliard korun. Vláda přitom počítá jen s uvolněním 1,5 miliardy korun z rozpočtu, další peníze se získají zvýšením odvodů státu o 1,8 miliardy korun. Stále je to podle Sobotky ale víc, než kolik dostanou od Nového roku ostatní státní zaměstnanci - těm se platy zvednou o tři procenta.

Personální situace v nemocnicích je kritická

"Růst platů ve zdravotnictví by měl být vyšší než tři procenta, abychom lidem kompenzovali ten fakt, že ke zvýšení jejich příjmů dojde o něco později než u učitelů a hasičů," vysvětlil Sobotka.

Pětiprocentní zvýšení mezd ale podle odborářů kritickou personální situaci ve zdravotnictví nevyřeší. Stav, jaký panuje v nemocnicích, se podle nich s ostatními obory nedá srovnávat. "V dalších oborech totiž lidé nemizí po stovkách do zahraničí ani neporušují evropskou směrnici," připomenul Engel skutečnost, že nemocnice nutí lékaře podepisovat v rozporu s evropskými normami kromě klasických pracovních smluv také dohody, se kterými zdravotníci odslouží stovky přesčasových hodin.

Lékaři v českých nemocnicích si podle statistik zveřejněných ministerstvem zdravotnictví vydělají v průměru 63 028 korun měsíčně, sestry dostávají 30 557 korun měsíčně. Platy zdravotníku se podle ministra Němečka v prvním pololetí letošního roku zvedly dokonce o šest procent. „Informace o aktuální situaci odměňování pracovníků ve zdravotnictví mě příjemně překvapily," zhodnotil Němeček.

 

Právě se děje

Další zprávy