Proč Greenpeace okupují komín? Elektrárna "zabíjí" lidi

Pavel Baroch
10. 6. 2009 10:20
Ukázala to mezinárodní studie o dopadech klimatických změn
Foto: Ludvík Hradilek

Prunéřov - Česká pobočka Greenpeace vypočítala, že uhelná elektrárna Prunéřov II u Kadaně, největší zdroj skleníkových plynů v republice má na svědomí více než šedesát lidských životů ročně.

Také kvůli tomu dnes ráno devět lezců Greenpeace vystoupalo na  komín prunéřovské elektrárny, který chtějí okupovat až do čtvrtka.

Při svém výpočtu vycházela organizace ze studie Světového humanitárního fóra o dopadech klimatických změn a znaleckého posudku o podílu elektrárny na globálních skleníkových emisí.

"Zní to tvrdě, ale prunéřovská elektrárna zabíjí lidi. Před odsířením byli její hlavní obětí Severočeši, dnes to jsou především obyvatelé afrických a malých ostrovních států, které změna klimatu postihuje nejhůře," konstatoval Jan Rovenský z české kanceláře Greenpeace.

Společnost ČEZ to odmítla. Tvrdí, že vliv emisí z její elektrárny na rozvojové země není prokazatelný.

Podle studie Světového humanitárního fóra, v jehož čele stojí bývalý generální tajemník OSN a laureát Nobelovy ceny míru Kofi Annan, změna klimatu každoročně usmrtí více než 300 tisíc lidí ročně, dalších 325 milionů je postiženo ztrátou domova, onemocněním či podvýživou.

Foto: Ludvík Hradilek

Důvodem je častější výskyt nebo větší intenzita přírodních katastrof, jako jsou záplavy a hurikány, rozšiřování infekčních nemocí včetně malárie, neúroda, nedostatek vody a hladomor v nejchudších zemích. Vzniklé škody dosahují podle studie asi 125 miliard dolarů ročně.

Prunéřovské oběti

Jak Greenpeace dospěli k tomu, že Prunéřov má na svědomí 63 lidských životů?

Elektrárna se podle znaleckého posudku podílí na světových emisích skleníkových plynů 0,21 promilemi. Greenpeace tento údaj vynásobily počtem usmrcených a jinak postižených a vyšlo jí, že česká elektrárna má na svědomí více než 60 obětí.

Kromě toho má podle Greenpeace na svědomí dalších 68 tisíc jinak postižených lidí v Africe či Asii. Způsobené škody pak dosahují půl miliardy korun ročně.

Podle posudku, který si nechala vypracovat společnost ČEZ, majitel Prunéřova je ovšem "emisní příspěvek elektrárny z hlediska globálních emisí zcela marginální" a vliv na rozvojové země neprokazatelný.

Snižte emise, vyzývají Greenpeace ČEZ

Greenpeace a další nevládní organizace využívají propočty o usmrcených k nátlaku na společnost ČEZ, aby při modernizace Prunéřova zvolila účinnější technologii, než zatím plánuje.

Foto: Ludvík Hradilek

V současnosti Prunéřov II vypustí každý rok do ovzduší více skleníkových plynů než všechna česká osobní auta dohromady.

"ČEZ nyní plánuje elektrárnu obnovit s využitím zastaralé a málo účinné technologie a provozovat ji další čtvrtstoletí. Do roku 2030 tak bude její provoz stát více než 1,5 tisíce životů. Použití účinnější technologie by přitom mohlo život každé páté oběti zachránit," tvrdí Greenpeace.

Spor řeší i ministerstvo životního prostředí

Za nevládní organizace se postavilo i ministerstvo životního prostředí, kterému rovněž vadí, že nový Prunéřov bude mít příliš nízkou účinnost, takže spálí zbytečně moc uhlí a z komínu vypustí příliš mnoho skleníkových plynů a dalších exhalací.

"Navrhovat pro elektrárnu projektovanou v roce 2009 technologii akceptovatelnou v 90. letech minulého století je zcela nepřijatelné," řekl tehdejší ministr Martin Bursík.

Foto: Ludvík Hradilek

ČEZ se brání tvrzením, že pro elektrárnu, pro niž je zajištěno uhlí na 25 let provozu, zvolil tu nejmodernější a nejčistší technologii. Navíc tvrdí, že musel najít nejlepší rovnováhu mezi ekonomikou a ekologií.

"Nelze totiž upřednostnit jen jeden faktor, pak by totiž elektřinu z elektrárny s požadovanou účinností podle ministerstva životního prostředí nikdo nekoupil," tvrdí mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Dodal, že i tak bude Prunéřov plnit všechny přísné ekologické limity a díky uzavření Prunéřova I a modernizaci Prunéřova II se sníží emise škodlivých látek přibližně o polovinu.

 

Právě se děje

Další zprávy