Brno chce snížit emise o pětinu. Jako první v republice

Pavel Baroch
6. 6. 2009 13:25
Město se přidalo k evropské iniciativě proti oteplování
Brno jako nejekologičtější město?
Brno jako nejekologičtější město? | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Radnice v Brně hodlá jako první v republice snížit do roku 2020 emise skleníkových plynů o pětinu.

Brněnští radní souhlasí se záměrem, aby město přistoupilo k evropské Úmluvě starostů a primátorů, jejímž cílem je právě boj proti globálnímu oteplování. Součástí úmluvy je i dobrovolný závazek omezit za jedenáct let vypouštění oxidu uhličitého minimálně o dvacet procent.

"Brno je první město v České republice, které se k této iniciativě připojilo. Dali jsme jasně najevo, že nám není lhostejný stav životního prostředí," řekl primátor Roman Onderka.

Úmluvu už podepsalo bezmála pět set měst, například Heidelberg, Vídeň, Leeds nebo Kaunas. Mluvčí brněnské radnice Pavel Žára uvedl, že město má pro splnění dobrovolného závazku srovnatelné předpoklady jako německá či rakouská města.

Sedněte do auta a zažijte si tu nákupní slast!
Sedněte do auta a zažijte si tu nákupní slast! | Foto: Ludvík Hradilek

"Energetická koncepce Brna, kterou město připravilo už dříve, uváděla možnosti úspor, které se k dvaceti procentům značně blížily," konstatoval Žára. 

Zateplení i delší tramvajové linky

Brno vyprodukuje zhruba tři miliony tun oxidu uhličitého ročně. Přibližně jeden milion tun tvoří emise z podniků či domácností, asi 1,2 milionu tun z výroby elektřiny spotřebované ve městě a 0,8 milionů tun z dopravy.

Město už má vytipované oblasti, kde by mohlo skleníkové emise ušetřit. Patří mezi ně zateplování veřejných i soukromých domů, využívání obnovitelných zdrojů energie na ohřívání vody, úsporné veřejné osvětlení, zavedení mýta pro automobily, rozšíření tramvajových tratí i cyklostezek nebo společná výroba elektřiny a tepla ze zbytkového komunálního odpadu.

"Hlavní je, aby nezůstalo jen u slov," řekl Petr Machálek, ředitel ekologického Hnutí Duha, které brněnské rozhodnutí uvítalo. Podle Machálka může být Brno příkladem pro nejvyšší politické představitele, aby ochranu klimatu řešili na celostátní úrovni.

Václav Havel na tiskové konferenci k premiéře hry Odcházení v divadle Archa.
Václav Havel na tiskové konferenci k premiéře hry Odcházení v divadle Archa. | Foto: Ondřej Besperát

Hnutí Duha přitom nedávno vyzvalo k přijetí zákona, v němž by se Česko po britském vzoru zavázalo snižovat skleníkové emise o dvě procenta ročně. Akci Velká výzva už podpořil třeba exprezident Václav Havel.

Kolik to bude stát?

Brno zatím nezveřejnilo, kolik si omezování skleníkových emisí vyžádá peněz, respektive jaké budou investice a následné úspory.

Vedení brněnské radnice pouze uvedlo, že se to z dlouhodobého hlediska vyplatí. "Brno chce být na špici českých měst v oblasti efektivního nakládání s energiemi. Investice do energetických úspor a využívání čistých obnovitelných zdrojů se městu do budoucna vyplatí," řekl náměstek primátora Martin Ander.

"V době ekonomické krize je to nejlepší cesta, jak šetřit rozpočet a zároveň udržet pracovní místa," dodal Ander. S tím souhlasí i Yvonna Gaillyová, ředitelka  Ekologického institutu Veronica.

"Je jasné, že opatření na ochranu klimatu - zateplování domů, instalace obnovitelných zdrojů energie, ale i další klimaticky relevantní zelené technologie mohou na dlouhou dobu nesmírně přispět k povzbuzení krizí zmítané ekonomiky," řekla Gaillyová.

 

Právě se děje

Další zprávy