Zelená kampaň ulovila první velké jméno: Václava Havla

Pavel Baroch
15. 4. 2009 12:25
Exprezident Havel podpořil plán na radikální omezení emisí a podpoří mohutnou kampaň ekologického Hnutí Duha
Václav Havel podpořil plán na radikální snížení emisí
Václav Havel podpořil plán na radikální snížení emisí | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ekologickému Hnutí Duha se při shánění podpory pro svou kampaň za prosazení zákona o snižování skleníkových plynů podařilo "ulovit" jednu z nejvýznamnějších českých osobností - Václava Havla.

"Je nám velkou ctí, že naši kampaň podporuje taková autorita," řekl ředitel hnutí Petr Machálek.

Cílem akce Velká výzva je podle britského vzoru prosadit zákon, v němž by se Česko zavázalo po dobu dvaceti let snižovat každoročně emise skleníkových plynů o dvě procenta. Kampaň vyjde na miliony korun a jen těžko by se v historii ekologických hnutí hledal srovnatelný projekt.

"Vím, že jsme na této Zemi pouhými hosty a že na našem zodpovědném chování závisí i prostředí, které se utvářelo miliardy let a bez něhož bychom nejen přišli o svobody a civilizační vymoženosti, z nichž máme to štěstí se radovat, ale nakonec i o právo na této planetě vůbec být." napsal exprezident v dopise Hnutí Duha, v němž vyjádřil svou podporu kampani.

Kromě Havla už kampaň za emisní zákon podpořil například spisovatelé Michal Viewegh, Jan Stránský a Miloš Urban nebo herci Simona Stašová a Jan Budař.

Prezidenta Klause zatím Hnutí Duha neoslovilo

Současného prezidenta Václava Klause zatím Hnutí Duha neoslovilo. "Dosud jsme o tom neuvažovali," řekl Aktuálně.cz programový ředitel Duhy Vojtěch Kotecký.

Naproti kavárně Slávia - hned vedle Národního divadla stoji provizorní billboard s reklamou na prezidentovu knihu.
Naproti kavárně Slávia - hned vedle Národního divadla stoji provizorní billboard s reklamou na prezidentovu knihu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ačkoli je Klaus velkým kritikem globálního oteplování, Kotecký míní, že by s prezidentem i tak mohli najít v některých ohledech společnou řeč.

Například v možnostech oživení české ekonomiky, kterou by podle Hnutí Duha mohly rozhýbat moderní technologie šetrné k životnímu prostředí.

Ropa za 390 milionů denně

Česko patří s 12 tunami oxidu uhličitého na obyvatele a rok k evropským emisním rekordmanům. Na omezování skleníkových plynů může podle Hnutí Duha vydělat průmysl i domácnosti.

Rodiny díky zateplování domů ušetří za vytápění a sníží se i závislost na dovozu strategických surovin.

"Česká ekonomika loni každý den utratila 390 milionů korun jenom za dovoz ropy," připomněl Martin Mikeska z Hnutí Duha. "Zateplování budov a další opatření mohou snížit energetickou náročnost domů asi o 60 procent," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy