ČEZ nemůže stavět elektrárnu, pro Bursíka je špinavá

Pavel Baroch
22. 3. 2009 14:00
Spor se vede o rozsáhlou rekonstrukci Prunéřova II
Foto: Ludvík Hradilek

Prunéřov - Ministerstvo životního prostředí se postavilo proti plánům společnosti ČEZ na rozsáhlou modernizaci hnědouhelné elektrárny Prunéřov II v severozápadních Čechách.

Úřadu Martina Bursíka vadí, že "nový" Prunéřov bude mít příliš nízkou účinnost, takže spálí zbytečně moc uhlí a z komínu vypustí příliš mnoho skleníkových plynů a dalších exhalací.

"Navrhovat pro elektrárnu projektovanou v roce 2009 technologii akceptovatelnou v 90. letech minulého století je zcela nepřijatelné," řekl Bursík. Ještě před měsícem ovšem Bursíkův podřízení Vladimír Vlk tvrdil, že se s firmou ČEZ na způsobu modernizace elektrárny dohodl.

Společnost ČEZ se brání tvrzením, že pro elektrárnu, pro níž je zajištěno uhlí na 25 let provozu, zvolil tu nejmodernější a nejčistší technologii.

Foto: Ludvík Hradilek

Souboj o čtyři procenta

Spor se vede o to, jak vysokou účinnost by zmodernizovaný Prunéřov měl mít. ČEZ ji chce zvýšit ze současných 32,5 procenta na 38 procent. Pro ministerstvo to je ovšem málo a požaduje účinnost minimálně 42 procent.

Z tohoto důvodu vrátil dokumentaci o vlivu stavby na životní prostředí společnosti ČEZ k dopracování.

"ČEZ nepředložil řešení s čistou účinností elektrárny na úrovni minimálně 42 procent a nevyhověl tak jednomu ze závěrů zjišťovacího řízení, které se vede před vlastním zpracováním dokumentace. Namísto toho trvá na účinnosti maximálně 38 procent, což není v souladu s jeho povinností předložit nejlepší dostupnou technologii," řekl Bursíkův náměstek Aleš Kuták.

Pokud by Prunéřov II měl účinnost 42 procent, jak požaduje Bursík, znamenalo by to podle jeho ministerstva úsporu o takřka 300 tisíc tun skleníkového oxidu uhličitého oproti projektu ČEZ. Elektrárna by vypustila rovněž méně prachu, síry nebo dusíků a spálila by o bezmála půl milionu tun uhlí méně.

Foto: Ludvík Hradilek

Elektřina bude příliš drahá

Společnost ČEZ argumentuje také tím, že musel najít nejlepší rovnováhu mezi ekonomikou a ekologií.

"Nelze totiž upřednostnit jen jeden faktor, pak by totiž elektřinu z elektrárny s požadovanou účinností podle ministerstva životního prostředí nikdo nekoupil," tvrdí mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Dodal, že i tak bude Prunéřov plnit všechny přísné ekologické limity a díky uzavření Prunéřova I a modernizaci Prunéřova II se sníží emise škodlivých látek přibližně o polovinu.

Prunéřov je elektrárna s největšími emisemi

Rozhodnutí Bursíkova ministerstva vrátit společnosti ČEZ dokumentaci o vlivu zrekonstruovaného Prunéřova na životní prostředí uvítal Ekologický právní servis.

Právě právníci z této organizace spolu s lidmi z české pobočky Greenpeace upozornili ministerstvo, že ČEZ jde proti zákonu o integrované prevenci, který nutí podniky využívat co nejmodernější a nejčistší technologie.

"Kvitujeme s povděkem, že ministerstvo požaduje po ČEZu, aby v Prunéřově navrhl účinnější technologii. Obáváme se však, že ČEZ přesto bude nadále prosazovat svůj původně navržený projekt," řekl Jiří Nezhyba.

Připomněl, že Průněřov je největším zdrojem emisí skleníkových plynů v Česku, pochází z něj více než pět procent veškerých emisí oxidu uhličitého.

 

Právě se děje

Další zprávy