Problém s vakcínou proti TBC. Lékaři raději přestali očkovat

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
7. 9. 2015 16:10
Polská vakcína proti tuberkulóze se podle českých lékařů dodává v příliš velkém balení a ampulky nemají uzávěr. Hrozí tak kontaminace. Lékaři nechtějí za látku odpovídat, raději přestali očkovat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Čeští lékaři řeší problém s novou polskou vakcínou proti tuberkulóze. Nedokážou prý zajistit, že naočkují děti bezpečně. Raději proto neočkují. Ministerstvo jedná s dodavatelem původní vakcíny, aby se do Česka vrátil.

Polská vakcína, která se do Česka začala dovážet letos na jaře, se do ordinací dostává v nevhodném balení – v ampulkách po deseti dávkách. Podle lékařů se proto po rozbalení nedá bezpečně skladovat a hrozí kontaminace látky.

„Zatímco dřív jsme dostávali vakcínu od dánského výrobce, která byla zabalena v lahvičkách s uzávěrem, takže ji šlo i po rozbalení bezpečně skladovat, polská látka přichází v ampulkách,“ popisuje například primářka Plicního střediska Říčany a současně členka České pneumologické a ftizeologické společnosti Pavla Nykodýmová.

Všechno je jinak - složení i skladování

Takto připravená vakcína se podle ní snadno znehodnotí. „Pokud nemá nádobka uzávěr, nikdy stoprocentně nezajistíme, že se vakcína při manipulaci a skladování nekontaminuje,“ vysvětluje lékařka. Látka se přitom skladovat musí - každá z ampulek obsahuje zhruba deset dávek vakcín, což lékař najednou nespotřebuje.

Dalším lékařům vadí i původ vakcíny. "Polská látka je vyrobena z jiného kmene a obsahuje jiný počet zárodků, než byli čeští lékaři doposud zvyklí. Takže ani nemáme zkušenosti s tím, jak na ni budou naši pacienti reagovat,“ přidala primářka Nykodýmová. Lékaři přitom nesou za jakékoliv nežádoucí účinky odpovědnost.

Odborná společnost už se proto obrátila na ministerstvo zdravotnictví a žádala o jiné řešení. Ovšem marně. „Dopis jsme odeslali už v květnu, žádná odpověď ale nepřišla,“ tvrdí lékařka. Řada kolegů proto podle ní řeší situaci tak, že děti raději neočkuje.

Na výběr bylo Polsko a Bulharsko

Vedení resortu ovšem lékaře uklidňuje. "Problém řešíme, jen potřebujeme víc času. Jednáme s dánskou firmou, aby se na český trh vrátila," řekl hlavní hygienik Vladimír Valenta. Prozatím prý získal od firmy alespoň příslib, že vakcíny na český trh dodá v příštím roce.

Do té doby si ale budou muset lékaři vystačit s polskou variantou. Výrobců, kteří by látku proti tuberkulóze nabízeli, totiž podle něj není mnoho. „My jsme měli možnost vybírat mezi polskou a bulharskou vakcínou, zvolili jsme méně komplikovanou cestu,“ dodal Valenta.

Upozornil, že pokud by ministerstvo mimořádnou dodávku z Polska nezajistilo, čeští pacienti by žádnou ochranu proti nemoci neměli. Původní dodavatel – firma SSI Kodaň Dánsko – totiž z českého trhu odešel. „Firma reagovala na zrušení plošného očkování proti tuberkulóze,“ vysvětlil Valenta. Očkovací látka tak v tuzemsku od konce minulého roku chyběla.

Jak dlouho látka vydrží? To výrobce doposud neřešil

Státní ústav pro kontrolu léčiv nyní podle Valenty zkoumá, jak dlouho rozbalená a naředěná polská vakcína BCG 10 vydrží. Polský výrobce totiž takovou informaci v příbalovém letáku neuvádí. Se skladováním vakcíny nepočítá.

Očkování proti tuberkulóze je totiž v Polsku povinné, takže se větší balení látky bez problémů spotřebuje – lékaři očkují novorozeňata většinou už přímo v porodnici. Očkovací látka se takovým způsobem v Polsku používá už padesát let.

„Oslovili jsme ale výrobce vakcíny, stejně jako polskou laboratoř, která vydává certifikáty jednotlivým šaržím vakcíny, a nabídli ministerstvu několik způsobů řešení,“ podotkla mluvčí lékového ústavu Lucie Šustková. Rozhodnuto by podle ní mělo být zhruba v druhé polovině září.

Nejnižší počet nemocných na světě

Povinné očkování proti tuberkulóze mělo původně i Česko, před pěti lety ale ministerstvo zdravotnictví tuto povinnost zrušilo. Česko totiž patří dlouhodobě mezi země s nejnižším počtem lidí s tuberkulózou na světě.

Počet nakažených navíc stále klesá. Třeba předloni lékaři napočítali jen 502 nových pacientů s tuberkulózou – o stovku méně než v roce 2012. Necelá pětina přitom byli cizinci.

Bezplatné očkování už se proto dává jen rizikovým skupinám novorozenců - například dětem, jejichž rodinní příslušníci či jiní členové domácnosti už tuberkulózu mají. Očkují se i miminka, která se narodila nebo delší čas pobývala v zemi, kde je výskyt nemoci vyšší než čtyřicet případů na 100 tisíc obyvatel.
Ostatním dětem musí očkování zaplatit rodiče.

Tuberkulóza patří mezi kapénkové infekce. U nakaženého pacienta se objeví nejprve kašel a dušnost, později se přidají horečky. Lidé se potí a vykašlávají krev. U některých pacientů se mohou objevit i neurologické problémy, zvětšení uzlin nebo kožní vyrážka.

 

Právě se děje

Další zprávy