Přiznal podvod, byl zvolen, zůstává. ČSSD slib zapomíná

Martina Machová Martina Machová
19. 10. 2010 18:05
Pražská ČSSD dala přednost bojům o posty před verdiktem nad svým zkompromitovaným politikem

Praha - Pravda a láska zvítězí nad lží ...a nenávistí, zapsal si několik hodin před uzavřením volebních místností na facebook kandidát do zastupitelstva hlavního města Miroslav Poche z ČSSD.

Jak to bude platit v případě muže, jehož krátce před volbami novináři chytili při machinacích se stranickými příspěvky, je stále otevřené.

Sociální demokraté sice v pudu předvolební sebezáchovy vystavili Pochemu "červenou kartu" a slíbili, že po volbách rozhodnou, zda se má vzdát mandátu, ale nyní by zřejmě nejraději, aby to vše usnulo a zapomnělo se.

Otázku Aktuálně.cz, co bude s Pochem, odbývají jeho straničtí přátelé dva dny po volbách výmluvou, že mají přece právě teď důležitější starosti.

Případ muže, který porušoval stanovená pravidla, je pro ně méně důležitý, než boj o místa ve vedení magistrátu.

Přiznal se

Miroslav Poche Hospodářským novinám několik dní před volbami přiznal, že "optimalizoval" své stranické dary. Dvě stě tisíc korun, které do stranické pokladny přinesl, rozepsal jako stranické příspěvky dalších členů partaje.

Tím mimo jiné zpochybnil stranické hospodaření. Menší částky se totiž nemusí zapisovat do výročních zpráv, kterými strany dokládají veřejnosti, že nežijí z úplatků nebo jiných černých peněz.

Jiří Dientsbier ml. ve štábu v Lidovém domě
Jiří Dientsbier ml. ve štábu v Lidovém domě | Foto: Martina Machová

Navíc sám svůj trik reprodukoval tak, že mu šlo spíš o daňový únik. "Já jsem ten dar rozepsal na nějakých deset členů, tak aby se z toho nemusela platit daň. Protože když dám dvě stě tisíc straně, tak ta z toho zaplatí 15 procent daň. Kdežto když to rozepíšu mezi deset svých členů na obvodě a oni zaplatí padesát tisíc jako členský příspěvek, tak se z toho daň neplatí," citoval ho jmenovaný deník.

Poche přesto zůstal na kandidátce, i když například volební lídr socialistů v Praze Jiří Dienstbier dával najevo, že by měl být z voleb vyškrtnut.

Služebně straší pražští sociální demokraté v čele s předsedou organizace Petrem Hulínským pak Pocheho pro volby zachránili - řekli, že po volbách rozhodnou, zda se má nebo nemá vzdát mandátu.

A dnes jsou k verdiktu liknaví a mnozí Pocheho činy bagatelizují.

Poche o svých plánech mlčí

Z pohledu na volební výsledky je zřejmé, že voliči Pocheho podvod nijak neprožívali. V porovnání s ostatními kandidáty si sporný kandidát ve volbách udržel stranický průměr.

Sám Miroslav Poche o své politické budoucnosti nechce hovořit.

"Volební výsledek považuji za nádherný úspěch, byl výsledkem pozitivní a moderní kampaně. Jednání ukážou, zda se nám podaří prosadit něco z našeho volebního programu, či zda skončíme v opozici," zaslal SMS zprávou, jak hodnotí výsledek pražské sociální demokracie včetně svého.

Když ho redakce Aktuálně.cz opakovaně požádala o vyjádření k vlastnímu výsledku a budoucnosti, již nereagoval.

A konkrétní nechtějí být ani jeho kolegové ze zastupitelstva či vedení pražské organizace.

Hulínský: Rozhodneme do týdne

Podle předsedy krajské buňky ČSSD v Praze Petra Hulínského se o budoucnosti Pocheho rozhodne během tohoto týdne.

"Teď řeším jiné věci. Nejprve se musí sejít naše stranické orgány, kde budeme diskutovat o výsledku voleb a pak budeme zaujímat nějaká stanoviska. Zavolejte v pátek, to budu moudřejší," řekl Hulínský Aktuálně.cz.

Za zaneprázdněnost kvůli vyjednáváním o nové vládě Prahy se schovává i místopředseda zastupitelského klubu Petr Dolínek.

Petr Hulinský je jedním z těch, které si Jiří Paroubek do vedení strany nepřál
Petr Hulinský je jedním z těch, které si Jiří Paroubek do vedení strany nepřál | Foto: Ondřej Besperát

"Klub se ještě nesešel, aby toto téma mohl řešit. Teď probíhá v prvé řadě vyjasňování programových priorit v rámci možnosti koalic. Až se vyjednají tyto priority, které jsou pro město nejzásadnější, tak můžou přijít na pořad další věci," míní.

Vlastní názor na setrvání kolegy v zastupitelstvu říci dopředu odmítl.

Pro Pocheho je to dobré

Že Poche v zastupitelstvu spíše zůstane, naznačuje pak vyjádření šéfa pražského klubu zastupitelů Jana Slezáka.

"Myslím, že to podvod není. Jestli dám někomu pět tisíc a řeknu, zaplať si za to známku. Tak to jsou moje peníze, které jsem poctivě vydělal," bránil jednání svého kolegy.

Dilema vyzvat k Pocheho odstoupení či dál kauzu neřešit odbyl magickou formulkou, že to musí řešit nejprve stranické orgány.

Osobní názor prý řekne až po rozhodnutí pražského předsednictva a krajského výkonného výboru. Sám je mimochodem součást jejich vedení, je pražským místopředsedou.

í

Dientsbier opakuje, měl by odejít

Jediný, kdo zatím natvrdo odsoudil Pocheho rozepisování sponzorského daru mezi další straníky, je lídr pražské kandidátky Jiří Dientsbier mladší.

Ten již před volbami vyzval Pocheho, stejně jako stranická centrála, k odstoupení z kandidátky.

"Myslím si, že se to mělo řešit tehdy," komentoval současný stav.

 

Právě se děje

Další zprávy