Svědectví z oddělení 27 vadí vedení Bohnic. Je to nevyvážené, zdůvodňuje právní kroky

Iva Bezděková
21. 5. 2019 5:30
"Naši kluci nejsou panicové, ti už viděli holek, tak dělej, svlíkej se," líčí jedna z pacientek oddělení 27 Psychiatrické nemocnice Bohnice slova, kterými ji místní zaměstnanci uvítali. O své vzpomínky se podělila na webu, který založil publicista Michal Štingl, jenž má s léčbou duševních chorob osobní zkušenosti. A podobných vyprávění - i z jiných nemocnic - je na stránkách mnoho. Bohnice kvůli tomu na Štingla podaly předžalobní výzvu. Ředitel nemocnice Martin Hollý v rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětluje, co se mu na projektu nelíbí a jak chce stížnosti řešit.
Ředitel psychiatrické nemocnice Bohnice Martin Hollý.
Ředitel psychiatrické nemocnice Bohnice Martin Hollý. | Foto: DVTV

Pacienti na internetu líčí ponižující chování některých zdravotníků z oddělení č. 27, kterému se přezdívá "neklid". Vaše nemocnice podala na autora webu předžalobní výzvu, aby texty z webu stáhl. Proč?

Vadí nám tendenčnost těchto textů a skandalizující forma, kterou je problém popsán, nevyvážené jsou také titulky textů. V tuto chvíli další právní kroky zvažujeme, mimo to jsme podali podnět na etickou komisi syndikátu novinářů. Některé výpovědi pacientů jsou navíc anonymní, takže lze těžko ověřit jejich pravdivost.

Vy ale požadujete stáhnout i texty, které jsou podepsané a jejichž autoři z řad bývalých pacientů si za svými výpověďmi stojí.

My jsme se s těmi pacienty, kteří jsou pod těmi články podepsaní, setkali a máme naplánovaná další setkání. Řešíme to i ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví, které se o tyto případy také zajímá. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Pacienti si pod svými jmény stěžují na "bezdůvodné násilí, nedostatek empatie a úcty k člověku, řvaní na pacienty, neoprávněné omezování na svobodě, ponižování." Promluvil jste si se zdravotníky, kteří na tomto oddělení pracují?

Práce s personálem na všech odděleních je dlouhodobá. Aktivně spolupracujeme s úřadem veřejného ochránce práv. Od podzimu loňského roku bylo zahájeno vzdělávání terapeutických týmů v této problematice.

Řešilo vedení nemocnice chování zdravotníků, na něž byly opakované stížnosti? Dostali tito zaměstnanci nějakou důtku nebo varování?

Věci, které se v minulosti prokazatelně staly, jsou řešeny přes standardní mechanismus řízení přes hlavní sestru a ošetřovatelskou linii.

Co to znamená v praxi? Uznalo vedení nemocnice, že někteří sanitáři, sestry nebo lékaři udělali chybu a dostali sankci za své chování?

Na oddělení probíhají v časové souvislosti s publikovanými informacemi personální změny, některé jsou přirozeným vývojem a další jsou v důsledku tlaku, který tyto změny vyvolávají.

Znamená to tedy, že někteří zaměstnanci kvůli zveřejněným informacím o nedůstojném zacházení s pacienty odešli dobrovolně a jiní zdravotníci byli kvůli tomu propuštěni?

Toto je interní záležitostí nemocnice a v tuto chvíli se k tomu vyjadřovat nebudu.

Pacientka z oddělení 27

"Několikrát jsem se dostala i na nejhorší pokoj, zvaný izolace. Tam byla jen postel uprostřed pokoje, na stropě kamera, nerozbitné okno a 4 bílé zdi s hodinami, na nichž se snad zastavil čas. Týden mě nepustili do sprchy a na wc a zdůvodnili to tím, že ráno vozí pacienty na elektrošoky a nemají tak na mě čas. Přikurtovali mě za jednu ruku a pod postel mi dali mísu místo wc. Když jsem tedy potřebovala na wc, musela jsem slézt z postele na stranu, kterou byla ruka přikurtovaná, složitě si dřepnout a vykonat potřebu do mísy, to vše pod kamerou. Takto přikurtovaná jsem zůstala i několik dní." 

Zdroj: www.neklid.net

Jedním z velkých problémů na oddělení neklidu je podle zveřejněných zkušeností pacientů nedostatek pozornosti sester a lékařů. Upozorňují na to, že na oddělení je příliš mnoho pacientů a málo personálu. Jak je na tom toto oddělení personálně podle vás?

Stanice má 28 lůžek a je obsazená minimálně čtyřmi lékaři a má dalších 17 zdravotních sester a jednu staniční sestru. V současné době se potýkáme s nedostatkem personálu na pozici sanitáře. Personální obsazení tohoto oddělení ale jinak výrazně přesahuje to, co nám ukládá vyhláška o personálním vybavení, takže máme ho obsazené lépe, než určují minimální standardy. Samozřejmě nedosahujeme počtů obvyklých například v Norsku, kde mají mít taková oddělení minimálně tři zdravotníky na jednoho pacienta.

Podle pacientů, kteří byli hospitalizováni na tomto oddělení, nejde jen o selhání jednotlivců, ale požadují změnu některých zažitých postupů. Volají například po tom, aby nemocnice používala omezovací prostředky (například kurtování pacientů) jen v nutných případech. Vyjdete pacientům vstříc?

To je náš společný cíl, na druhou stranu si nedokážeme představit, že v současném systému financování péče, kdy nemáme tolik zdravotnického personálu jako například v Norsku, budeme moci nějak výrazně omezit používání omezujících prostředků.

Takže kurtování pacientů je někdy dané tím, že nemocnice nemá dostatečný počet lékařů a sester?

Ano, je to jedna z věcí. Pokud bychom měli více personálu, tak ta cesta k redukci omezovacích prostředků je snazší.

Pacienti, kteří na oddělení neklidu zažili nedůstojné zacházení, požadují omluvu a odchod těch zdravotníků, na které se opakují stížnosti. Vyhovíte jim?

Tuto věc si necháváme jako naši interní záležitost. Na druhou stranu je třeba říci, že se snažíme o maximální komunikaci s pacienty a nyní připravujeme institut, který by plnil funkci pacientského ombudsmana. Chceme vymyslet důvěryhodný systém, jak pacienty zapojit do vytváření standardů péče, a poté tyto standardy uplatňovat v praxi.

DVTV: Sebevraždy mužů? Stydí se přiznat, že mají problém, neumí o tom mluvit

Každý může přemýšlet o tom, že si sáhne na život, muži ale nejsou schopni dostatečně mluvit o svých problémech, říká Nikita Poljakov z Aktuálně.cz. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy