Do psychiatrie v Česku míří miliardy z EU. Nemocnice chystají stavbu nových center

Iva Bezděková
4. 5. 2019 16:32
Osmatřicetiletý Milan trpí takzvanou bipolární poruchou. Prudké záchvaty obrovského nadšení a štěstí střídají hluboké deprese. S nemocí se léčí už čtyři roky a problémy se stále zhoršují. "Bez odborné pomoci psychiatrů se neobejdu," říká. Milan je jedním z desítek tisíc lidí, kteří s touto nemocí bojují a teď mají šanci na lepší péči. V Česku se právě rozjíždí nové projekty komunitní péče - lékař nebo sestra by například pacienta navštívili u něj doma, namísto hospitalizace. Moderní postupy umožňují peníze z fondů EU, z nichž také nyní míří miliardy na stavbu nových center duševní péče.
Psychiatrická nemocnice v Opavě.
Psychiatrická nemocnice v Opavě. | Foto: ČTK

Pacienti se schizofrenií, maniodepresivní poruchou nebo s různými poruchami osobnosti by se měli díky chystaným projektům dostat z psychiatrických nemocnic do domácího ošetřování dříve než dnes. Za pacienty by lékaři či sestry jezdili domů nebo by se léčili častěji ambulantně. Tyto novinky právě nyní začínají zkoušet ve vznikajících centrech duševního zdraví po celé republice. Pilotní projekty financují fondy Evropské unie. 

Od dubna startuje projekt například v Psychiatrické nemocnici Opava, která získala z evropských fondů dotaci 8,5 milionu korun. "Péči v nemocnicích na lůžku by měla částečně nahradit ambulantní léčba nebo pomoc odborného týmu, který bude dojíždět za pacienty domů," říká ředitel nemocnice Zdeněk Jiříček. O psychicky nemocné pacienty se v přirozeném prostředí postará odborný tým, ve kterém je lékař, psycholog a čtyři psychiatrické sestry. Většina prostředků půjde na platy zdravotníků a na zajištění běžného provozu centra.

Intenzivnější péče

Změnu chystají také v Psychiatrické nemocnici v Kroměříži, kde se chtějí díky penězům z EU pacientům intenzivněji věnovat. "Zatímco dnes do psychiatrické ambulance docházejí pacienti obvykle jednou za 2-3 měsíce, centrum duševního zdraví by mohl pacient navštěvovat několikrát týdně. Pacient po propuštění z nemocnice bude pod lepší kontrolou a psychiatr, psycholog i sociální pracovníci budou moci rychleji reagovat na případné zhoršení jeho psychického stavu," popisuje hlavní změny ředitel nemocnice Petr Možný.

"Sám jsem zvědav, zda náklady na častější dojíždění ze vzdálenějších míst bydliště nebudou pro mnohé pacienty představovat přílišnou překážku k využívání služeb centra," dodává ředitel.

Upozorňuje také na to, že centra duševního zdraví jsou vhodná jen pro některé pacienty. "Pro osoby s úzkostnými poruchami, poruchami příjmu potravy, závislostí na alkoholu, závislostí na drogách, pro pacienty s demencí či pro dětské pacienty centra duševního zdraví určená nejsou," říká Petr Možný.

Miliardy na reformu psychiatrické péče

Česká republika dostane na reformu téměř 3,5 miliardy korun z fondů Evropské unie. 1,57 miliard korun z těchto prostředků půjde na stavbu nových budov psychiatrické péče nebo na jejich rekonstrukci, například:

Centrum komplexní psychiatrické péče Brno - FN Brno: 578 milionů 
Výstavba nového pavilonu Psychiatrické kliniky ve FN Plzeň - 316 milionů 
Pardubická nemocnice, nová psychiatrie - 259 milionů 

Součástí kroměřížského centra duševního zdraví má být i výjezdový tým, který bude připraven navštívit pacienta doma, pokud o to požádá nebo pokud by se stav pacienta zhoršil a on nebyl schopen do centra sám dojet. 

Od července začne fungovat nový systém také v Psychiatrické nemocnici v Kosmonosech. "Pacienti by mohli být dříve propuštěni a neměli by se tak často vracet do nemocnice, tým pracovníků jim pomůže dříve v jejich prostředí," říká ředitelka Psychiatrické nemocnice Kosmonosy Dana Kolářová s tím, že peníze z dotací půjdou převážně na platy zaměstnanců v centru duševního zdraví. 

Jednorázová dotace, co dál?

Ředitelé nemocnic upozorňují, že v případě projektů center duševního zdraví jde o jednorázovou dotaci na 18 měsíců. "Doufáme, že se po skončení projektu nezavře voda a bude pokračovat financování ze zdravotního pojištění," upozorňuje ředitel Jiříček. Pojišťovny ale ujišťují, že poté budou péči hradit ony. "Zdravotní pojišťovny dostávají už od počátku roku od center duševního zdraví přehledy vykazovaných výkonů. Podle těchto výkonů se následně odhadne, jaké to bude představovat náklady. Každopádně s financováním center pojišťovny počítají," odpovídá ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.

O další podpoře ujišťuje také ministerstvo zdravotnictví. "Je zajištěn plynulý přechod na financování z veřejného zdravotního pojištění a zabrání se možnému výpadku financování, který by fungování služby ohrozil," říká mluvčí Gabriela Štěpanyová.

Příklady center duševního zdraví, která dostanou dotaci z EU

Psychiatrická nemocnice Kroměříž - 8,1 milionu 
FOKUS Opava - 6,4 milionu
Psychiatrická nemocnice v Opavě - 8,5 milionu
Psychiatrická nemocnice Brno - 8,3 milionu
Psychiatrická nemocnice Kosmonosy - 7,7 milionu 
Ústřední vojenská nemocnice v Praze  - 8 milionů
FOKUS Tábor - 5,4 milionu
Oblastní charita Uherské Hradiště - 4,8 milionu

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Tortorella skončil po šesti letech jako trenér hokejistů Columbusu

Hokejové kluby Columbus a Arizona se po skončení základní části NHL a marné snaze dostat se do play off rozhodly ke změně trenéra. V Columbusu skončil po šestiletém angažmá John Tortorella, tým Coyotes už do nové sezony nepovede Rick Tocchet, který na střídačce Arizony strávil čtyři roky.

Vedení Blue Jackets den po zápase s Detroitem oznámilo, že po vzájemné dohodě s Tortorellou neprodlouží smlouvu. Dvaašedesátiletý kouč dovedl po svém příchodu Columbus čtyřikrát za sebou do play off, v prvních 15 sezonách od vzniku klubu přitom tým do vyřazovacích bojů prošel jen dvakrát.

Letos se mužstvu nedařilo a od posledního místa v Centrální divizi ho nemohla zachránit ani závěrečná výhra 5:4 v prodloužení nad Detroitem. Do bojů o Stanleyův pohár nepostoupil Columbus poprvé od roku 2016.

Tortorella nasbíral během 20 sezon v NHL 673 vítězství, což z něj dělá nejúspěšnějšího amerického trenéra ligy. V roce 2004 dovedl Tampu Bay k zisku titulu, působil i v New York Rangers a ve Vancouveru.

O pět let mladší Tocchet dovedl Arizonu v Západní divizi na 5. místo. "Po setkání s Rickem jsme se dohodli, že změna kouče je v nejlepším zájmu klubu," uvedl generální manažer Bill Armstrong. Za čtyři roky pod Tocchetovým vedením prošli "Kojoti" do bojů o Stanley Cup jen loni.

před 40 minutami

V areálu slévárny v Týnci nad Sázavou hořelo, škoda je 4 miliony

V areálu slévárny v Týnci nad Sázavou na Benešovsku v neděli hořelo, škoda činí čtyři miliony korun. Příčinou vzniku požáru byla technická závada na transformátoru, uvedl v tiskové zprávě mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Hasiči doporučili lidem v okolí, aby omezili větrání. Únik oleje z transformátoru do okolí hasiči nezaznamenali.

K požáru olejového transformátoru hasiči vyjížděli před 12.00, "Po příjezdu rozhodl velitel zásahu o vyhlášení druhého stupně poplachu a zároveň požádal o vyslání dalších hasičských jednotek, neboť plameny ohrožovaly sousední transformátor a střechu elektrorozvodny," popsal situaci mluvčí.

Na místo byli přivoláni i specialisté z chemické laboratoře hasičů. "Únik transformátorového oleje však nebyl zaznamenán. Toto by měl následně potvrdit rozbor vzorků odebraných nejen přímo v místě požáru, ale také z nádrží v čistírně i z řeky Sázavy," sdělil mluvčí.

"Po ochlazení objektu byla rozvodna odvětrána přetlakovým ventilátorem a zkontrolována opakovaným měřením termokamerou," oznámil Gabriel. Po 14.00 už na místě zůstali kvůli dohledu jen místní dobrovolní hasiči, o šest hodin později si po závěrečném průzkumu objekt převzal zástupce firmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy