Jana Maštalířová, vrchní sestra interního oddělení Nemocnice Třinec
"Nikdy v historii jsme takovou situaci nemuseli řešit," vzpomíná vrchní sestra interních oborů třinecké nemocnice Jana Maštalířová na přelom října a listopadu. Tehdy covidem onemocnělo asi 80 procent personálu včetně pěti staničních sester. Pacienti ovšem přicházeli dále.
Náročné období tehdy nemocnice zvládla, po Novém roce však přišla další vlna a počet pacientů vyvrcholil až v březnu. "Nedá se ani popsat pocit, když vidíte, že někteří lidé podlehnou dezinformacím, bagatelizují to, co se děje, a vy každé ráno nosíte hromadu úmrtních listů na patologii a víte, že je mnohem větší než obvykle."
Odpočinout si nedokázala ani v době, kdy měla volno. "Stále musíte myslet na to, co je v práci, jak to zvládají, jestli nebude třeba posílit směny," vzpomíná. Dodává, že nálada mezi sestrami se sice zlepšuje, bojí se ale, že ji psychické problémy vyvolané náročnými měsíci teprve dostihnou.
V těžkých dobách se však zdravotnický personál dokázal semknout. "Neexistuje zde práce jednotlivce, ale týmová spolupráce a obrovské nasazení lidí, které mám kolem sebe. Mé velké poděkování patří paní Lence Škrabišové, staniční sestře covid stanice 1, která dokázala mobilizovat všechny své síly a více než rok držet stanici v provozu, naučit sebe a své podřízené nové postupy," shrnuje pozitivní stránku věci.