Příběhy z radnic: Jak malí buší do aliance ODS a ČSSD

Petr Holub
21. 10. 2010 18:21
Po volbách se na magistrátech proti zavedeným stranám prosazují opoziční hnutí
Poslechli jsme, díky. Vaši voliči. (Ve volbách v Psárech vyhrálo sdružení Obec pro změnu.)
Poslechli jsme, díky. Vaši voliči. (Ve volbách v Psárech vyhrálo sdružení Obec pro změnu.) | Foto: Jan Langer

Analýza - Po víkendových volbách se na magistrátech proti zavedeným stranám prosazují opoziční hnutí. Mohou získat 12 velkých starostů z šestadvaceti možných.

Redakce Aktuálně.cz se vydala "po stopách" nových politiků s cílem zmapovat, jak se dostali k moci.

Dlouhé stíny karlovarské losovačky

Na celé čáře opozice vyhrála v Karlových Varech.

Tři nové strany se rekrutovaly ze zastupitelů a občanských aktivistů. Spolu s TOP 09, do jejíhož čela se před volbami postavil finanční ředitel hotelu Imperiál, získali v zastupitelstvu většinu.

Už se dohodli na primátorovi, kterým se má stát místní nakladatel a šéf Karlovarské občanské alternativy Petr Kulhánek. Nastupující primátor tvrdí, že voliči potrestali koalici ODS a ČSSD za to, jak vládla v posledních čtyřech letech.

"Na povrch vyplouvaly různé věci a radnice se je snažila zamést pod koberec, hlavně nic nevysvětlovat. Prostřednictvím silné opozice to mohli sledovat všichni občané," vysvětluje Petr Kulhánek.

Novým primátorem Karlových Varů je Petr Kulhánek z KOA
Novým primátorem Karlových Varů je Petr Kulhánek z KOA | Foto: Hnutí KOA

Radnice podle něho ztratila důvěru hned na začátku volebního období, kdy město organizovalo nejslavnější zmanipulovanou veřejnou soutěž v zemi, tzv. "karlovarskou losovačku" o stavbu multifunkční arény. Následovaly další aféry hojně publikované aféry.

Nová koalice na karlovarské radnici má jediný problém: bez pomoci velkých stran nebo KSČM se musí v zastupitelstvu spokojit s většinou jednoho hlasu. "Přijali bychom do rady ODS, přece jen jsme napravo od středu. Ale jen za velmi tvrdých podmínek," hledá řešení budoucí primátor.

Občanští demokraté by museli do městské rady nominovat politiky, kteří zatím na radnici neseděli. Teoreticky to je možné, protože na rozdíl od ČSSD postavili občanští demokraté na kandidátku několik nových tváří. "Nějaká revoluce tam opravdu proběhla," míní Kulhánek.

Kam zajdou ti druzí

Karlovy Vary jsou příkladem jasného vítězství nových stran.

Stejně suverénní jsou ve Zlíně, kde se má stát primátorem soukromý chirurg Miroslav Adámek z TOP 09. Většinu tří hlasů proti dosavadní koalici ODS a ČSSD získaly nové strany ještě v Chomutově, neobejdou se však bez pomoci šesti komunistů.

Šéfem vítězného hnutí Pro Chomutov je bývalý zelený poslanec Přemysl Rabas, který má se složením koalice větší potíže.

Přemysl Rabas: Býval poslancem za zelené.
Přemysl Rabas: Býval poslancem za zelené. | Foto: Ludvík Hradilek

"Mocenský kartel velkých stran vyvolal už před dvěma lety osmnáct demonstrací. Protesty způsobil řetězec konkrétních událostí, jako pronájem Kamencového jezera, anebo prodej pozemků pro stavbu hotelu v centru města. Lidé to čtou, že v čele radnice jsou loupežníci, a chtějí, aby už šli,""vysvětluje nespokojenost ve městě Rabas.

Bývalý poslanec se proto snaží zajistit většinu, jak se dá. KSČM pozval, protože měla ve volbách shodný cíl. Jednání ale zatím neskončila se stranami TOP 09 a Severočeši.cz, které mají dohromady čtyři poslance. Rabas připouští po karlovarském vzoru také účast některých sociálních demokratů. "Nesmí tam být ale nikdo ze současného vedení," upřesňuje.

Přesto se obává, že se vznikající koalice rozsype: "Jde o to, kam až zajde druhá strana při nákupu zastupitelských hlasů. Může dojít k vydírání, vyvolání existenční nejistoty," vysvětluje hlavní rizika chomutovského převratu Rabas.

Spor o Krejčíře

Nové strany mají potíže i ve východních Čechách.

Obě stotisícová města tam řídila ODS a teď se chce s pomocí neparlamentních hnutí na radnice vrátit. V Hradci už vznikla dohoda se sdružením Alternativa, kterému chtějí občanští demokraté předat funkci primátora.

V Pardubicích ODS nabízí primátorské křeslo Sdružení pro Pardubice. Dohodu však rozbil další z očekávaných partnerů, strana Pardubáci. Její lídr František Brendl nepřipouští, že se v radě objeví dosavadní primátorský náměstek Alexandr Krejčíř, a na to nechce ODS přistoupit.

Do hry se tak dostává sociální demokracie, která je k návrhům ODS přístupnější. K většině však velkým stranám chybí ještě jeden partner.

Stejné problémy v opačném gardu zažívá hnutí Společně pro Přerov, které získalo většinu spolu s ODS, TOP 09 a lidovci. Jeho lídr Vladimír Puchalský získal z pravicových politiků nejvíc hlasů a chce se stát primátorem. O stejné místo ale usiluje také ODS, která má možnost obnovit dosavadní koalici s ČSSD.

Vyhrát nestačí

Protiúder ODS a ČSSD po porážce v komunálních volbách zašel zatím nejdál v Opavě. Tamní sociální demokrat Zdeněk Jirásek se už nechal slyšet, že domlouvá koalici s ODS, se kterou jeho strana vládla předtím. Ve volbách sice propadli a dohromady získali jen 32 procent hlasů, to však stačí, aby spolu s lidovci získali většinu v zastupitelstvu.

Pavla Brady, předsedkyně SOS pro Opavu.
Pavla Brady, předsedkyně SOS pro Opavu. | Foto: Repro: stranaos.cz

Chtějí tak vyšachovat protestní hnutí SOS pro Opavu, které volby vyhrálo s 28 procenty.

"Lidé už nechtějí, aby jim dál vládli ti, kteří si za 12 let udělali z města byznys," vykládá volební výsledek předsedkyně SOS, fotografka Pavla Brady.

Její hnutí uspělo, protože mělo dva členy v dosavadním zastupitelstvu, kteří občany podrobně informovali o tom, co se děje na radnici. Radní způsobili největší skandál, když koupili za 270 milionů obchodní centrum Slezanka. "Bylo to jasně předražené," vysvětluje zastupitelka Brady. Podle některých odhadů zaplatila radnice o 100 milionů korun navíc.

SOS pro Opavu má smůlu, že se do zastupitelstva nedostaly čtyři další strany včetně TOP 09 a Věcí veřejných. Proto musí stejně jako pražská TOP 09, anebo ekologická Změna pro Liberec volit mezi občanskými a sociálními demokraty. S ODS dosavadního primátora Zbyňka Stanjury nechce Brady spolupracovat. Většinu by získala ještě se sociálními demokraty, kteří zatím dávají přednost pravicové straně.

Kdo má oči, vidí

Sociální demokraty potřebuje do koalice na radnici také zakladatel hnutí Občané pro Budějovice Juraj Thoma.

Bývalý politik ODS řídil jihočeskou metropoli od roku 2006. Čtyři měsíce před volbami však přišel o místo po konfliktu s místostarostou Hluboké Pavlem Dlouhým, nejvlivnějším mužem jihočeské ODS. S novou stranou získal ve volbách 26 procent.

"Vyhráli jsme díky protestním hlasům. Lidé mají oči, aby viděli, uši, aby slyšeli, a rozum, aby ho používali," zdůvodnil Thoma svůj úspěch. "Po mém svržení z primátorského místa bylo každému jasné, že se o městské politice nerozhoduje na radnici, ale někde jinde. Ze dvou pohledů, kdo má řídit město, dostal přednost ten náš," doplnil.

Stejná revolta proti Dlouhému vyšla také Pavlu Vondrysovi, který založil stranu Slušnost a jistota pro Strakonice.

Thoma může v boji o primátorské křeslo počítat s podporou TOP 09, kterou vede místní advokát Tomáš Bouzek. K většině však stále chybějí dva hlasy. Spolupráci s místní ODS vylučuje, dokud se nezmění její vedení. Proto se Thoma stejně jako opavská zastupitelka obrátil na sociální demokraty.

ČSSD byla v minulém zastupitelstvu v opozici, podle Českobudějovického deníku však její zastupitelé asistovali při červnovém puči na radnici. "Jednání se sociálními demokraty je relativně dlouhé. Rozhodne se začátkem příštího týdne," popisuje situaci vítěz budějovických voleb.

 

Právě se děje

Další zprávy