Příběhy se šťastným koncem. Maxe zachránila plicní ventilace, Anetu unikátní operace

Barbora Doubravová Barbora Doubravová
před 19 hodinami
Čeští lékaři svými špičkovými výkony opět v roce 2024 měnili životy. Některá uzdravení se podobají zázraku. Například komplikovanou transplantací srdce a plic dali mladé ženě naději na normální život nebo našli způsob, jak v mozku vypnout těžký třes horních končetin.
Foto: Thinkstock

Jana našla cestu z beznaděje po těžké autonehodě

Před dvěma a půl lety přivezli mladou ženu po těžké autonehodě na oddělení neurochirurgické JIP Fakultní nemocnice Hradec Králové. Řídila auto a na rovném úseku ve velké rychlosti dostala smyk, což ji vymrštilo ven z vozidla. Náhodní svědkové ji v bezvědomí vyprostili zpod auta, které ji zavalilo.

"Na urgentním příjmu nemocnice diagnostikovali polytrauma, tedy mnohočetná poranění různých orgánových systémů, z nichž nejméně dvě jsou život ohrožující. Zásadní bylo poranění hlavy, mozku a páteře, proto byla hospitalizována na specializované JIP," popisuje Jiřina Habalová, vedoucí lékařka JIP na neurochirurgické klinice Fakultní nemocnice Hradec Králové. 

Už při prvním vyšetření bylo dle zornic jasné podle lékařky, že jde o čas a zraněná potřebuje urgentní neurochirurgickou operaci. "Neodkladně bylo provedeno odnětí lebeční kostní ploténky nad velkou částí mozku a byl odstraněn hematom, který nebezpečně utlačuje mozkovou tkáň. Jen tak bylo možné včas uvolnit tlak rychle narůstajícího otoku mozku," uvádí Habalová. 

"Zároveň se do mozku vložilo miniaturní čidlo, které během následujících dní poskytovalo důležité informace o hodnotě nitrolebního tlaku," uvádí lékařka. Specialisté tak mohli cíleně podávat potřebné léky a bedlivě sledovat, aby tlak nepřekročil normu a nedošlo tím k dalšímu poškození mozku. Asi za týden, když otok mozku začal ustupovat, bylo možné provést podrobnější vyšetření páteře v tunelu magnetické rezonance. Lékaři ale bohužel zjistili, že mícha je nevratně poškozená prasklým obratlem v hrudníku.

"Věděli jsme, že na obou dolních končetinách bude ochrnutí trvalé, ale i tak bylo nezbytné zlomené obratle zpevnit, aby páteř nebyla deformovaná a děvče mohlo sedět," poznamenává Habalová. K tomu se využívají titanové materiály. Janu, která byla dosud v umělém spánku, čekala další těžká operace.    

Pro její rodiče byla, jak popisuje lékařka, situace od začátku velmi náročná a bolavá. "Otec dokonce ani v prvních dnech nebyl schopen dceru navštívit, přesto denně docházel na kliniku a ptal se na její stav. Všechno trvalo tak dlouho," říká. Lékaři si nebyli jistí, zda poškození mozku není natolik rozsáhlé a hluboké, že Jana zůstane trvale v kómatu nebo bude trpět následky. Nakonec však všechny překvapila. Během dalších dní zvládla dlouhou a opakovanou operaci páteře i probuzení z umělého spánku.

"Jana je velmi krásná dívka a na vzhledu jí záleží, proto musela prodělat ještě operaci, při které jí byla navrácena kostní ploténka. Jakmile jí to stav dovolil, začala důsledně rehabilitovat," dodává lékařka. V nemocnici strávila dlouhých 45 dní. Hospitalizace pokračovala na spinální jednotce v Liberci, kde se musela naučit vše potřebné k životu na vozíčku. Svou novou životní situaci ale podle lékařky zvládala velmi statečně. "Často některé věci také sdílela na sociálních sítích. Naše oddělení JIP přišla navštívit již jako upravená sebevědomá žena, i když s handicapem. Chtěla nám spolu s rodiči poděkovat za záchranu života," říká Habalová.

Lékaři o ženě poté dlouho neslyšeli. O to více je překvapila zpráva od kolegů gynekologů, že čeká dítě. "Kolegové s námi konzultovali způsob porodu, případ ochrnuté rodičky byl raritní. Vše dopadlo výborně a Janička se přijela pochlubit zdravým novorozeným chlapečkem," dodává lékařka.

"Všichni mohou na příběhu Jany vidět, že i z obrovské životní tragédie a beznaděje lze najít cestu. Život se musí žít jinak, ale přesto může být šťastný," dodává neurochirurgyně.

 

Právě se děje

Další zprávy