Příběh z ČSSD: Vybral night klub a stal se funkcionářem

Martina Machová Martina Machová
10. 12. 2009 20:00
Je minulost zločince překážkou k politické dráze? V České republice ne
Stranický funkcionář Karel Vrba.
Stranický funkcionář Karel Vrba. | Foto: Ludvík Hradilek

Most - O Karlu Vrbovi se už dva dny veřejně ví, že jde o člověka, který má za sebou dvě odsouzení za loupeže, korupci a ublížení na zdraví, přesto nadále zůstává místopředsedou sociální demokracie v Ústeckém kraji.

Volební lídr ČSSD v tomto regionu, předseda strany Jiří Paroubek, to sice považuje za špatné, ale na druhou stranu mu nevadí, že sociálními demokraty jsou lidé se zločineckou minulostí.

Reakce předsedy Paroubka ZDE

Aktuálně.cz zveřejnilo ve čtvrtek detaily příběhu, jak Vrba s komplicem v roce 1994 surově zmlátil mosteckého taxikáře, nyní rekonstruujeme podle soudního spisu druhé Vrbovo odsouzení.

Jde o případ, kdy tento přední sociálnědemokratický funkcionář zmlátil během jednoho měsíce další dva lidi, vykradl noční klub v Mostě a se železnou tyčí v ruce vyplenil i s obsluhou motorest v severočeské Havrani. 

Tyčí na spor

Píše se říjen 1999. Dnešní místopředseda socialistů v Ústeckém kraji přichází vpodvečer s přáteli do motorestu Falco ve vesnici Havraň nedaleko Mostu.

Je už přiopilý a s kumpány se dostává do sporu s jedním z hostů. Jde o to, že se Vrbův společník v hostinci s dotyčným hostem soudí o byt a dílnu a chce, aby se odpůrce okamžitě vystěhoval.

Místo činu: motorest v Havrani.
Místo činu: motorest v Havrani. | Foto: Ludvík Hradilek

Čekám na rozhodnutí soudu, říká host a krátce nato dostane první ránu do obličeje. Vrbova parta se na hosta vrhne a sám Vrba se k bití vzápětí přidává. 

"Snažil jsem se utéci. Utekl jsem jim do kuchyně a vzal do ruky nůž," popisuje večer ve své výpovědi zmlácený muž.

Po dohodě s rváči ho odkládá a vrací se zpět do hospody. Tam jej čekají další rány a kopance, dokud se mu nepodaří prchnout  domů, odkud zamíří do nemocnice. 

Při návratu zpět do Havraně však narazí na Vrbu, který má už tou dobou jen jednoho společníka, znovu. Oběť se snaží zavolat na pomoc policii z místní benzínky, ale přesila ho zmlátí znova. Svědci vypověděli, že Vrba byl tentokrát umírněnějším z útočníků.

Současný politik do protokolu řekl, že si žádného sporu v motorestu nevšiml. Železnou tyč, jíž útočníci ohrožovali napadeného a po které v podniku zůstala výrazná proláklina na mrazáku, prý měl jen jako opěru kvůli zlomenému palci na noze.

A ještě znovu

Alkohol a násilí sehrály hlavní roli i ve druhém Vrbově případu o měsíc později.

"Vyhrožovali mi, že mě zabijí, že mi uříznou hlavu," řekl o něm policii majitel mosteckého nočního klubu Peru, který Karel Vrba navštívil s přáteli pozdě v noci 4. listopadu 1999.

Noční klub Peru.
Noční klub Peru. | Foto: Ludvík Hradilek

Návštěvu nechtěl do svého podniku vůbec pustit. Poznal Vrbu a bál se potíží. Společnost ho ale u vchodu přetlačila a hned na chodbě zbila.

"Vrba posílal jednoho z nich pro pistoli, aby mi zastřelili psa," vypovídal majitel klubu.

Nakonec se před útočníky zamkl v kumbále. Vrba a jeho společníci se mezitím sami obsluhovali u baru a odnesli si několik lahví whisky a cigarety. Vedle toho poničili část vybavení.

Stejně jako předchozí oběti musel i majitel klubu vyhledat první pomoc.

Z Vrby měl strach. V soudním spise se zachoval dopis, ve kterém žádá vyšetřovatelku, aby zvážila, zda je nutná konfrontace s obviněnými. "Mám strach o svůj život a zdraví," napsal policii.

Hoch s čistými papíry

Foto: Aktuálně.cz

Za výše uvedené činy uznal Okresní soud v Mostě Karla Vrbu vinným z ublížení na zdraví, výtržnictví a ve druhém případě ještě z loupeže.

Navzdory tomu, že měl už něco podobného za sebou, dostal Karel Vrba dva roky vězení s podmíněným odkladem a stejně dlouhou zkušební dobou.

Trest za útok na mosteckého taxikáře byl totiž vymazán a soudce podmíněný verdikt odůvodnil tím, že na zkušeného násilníka pohlížel jako na netrestaného.

Předseda okresního senátu, píše se v rozsudku, přihlédl i k tomu, že činy, z nichž byl Vrba obžalován, se odehrály sedm let před vynesením trestu. 

To se stalo v roce 2006. Krátce po uplynutí dvouleté podmínky, v roce 2009, už je Karel Vrba předním funkcionářem největší levicové strany v republice.

Když se přijde na jeho minulost, ukáží jeho straničtí šéfové Vrbův trestní rejstřík. Je už zase čistý. 

 

Právě se děje

před 11 minutami

Mezinárodní Bookerova cena má šest finalistů, Tichý mezi nimi není

Mezi šesti finalisty letošní Mezinárodní Bookerovy ceny za nejlepší knihu přeloženou do angličtiny jsou díla autorů z Francie, Ruska, Dánska, Chile a Argentiny. Ve čtvrtek to oznámila porota, která vybírala ze 13 textů v širším výběru. O šanci na vítězství přišli mimo jiné Keňan Ngugi wa Thiong’o nebo Švéd s česko-polskými kořeny Andrzej Tichý nominovaný za knihu Mizérie, jež byla přeložena také do češtiny.

Dvě třetiny finalistů tvoří spisovatelé, kteří jsou pro anglickojazyčné čtenáře nováčky. Většina jich pochází z Evropy. Cenu může získat například ruská spisovatelka Marija Stěpanovová, Dánka Olga Ravnová, Francouzi Éric Vuillard a David Diop, ale také Argentinka Mariana Enríquezová či v Nizozemsku narozený prozaik Benjamín Labatut, který trvale žije v Chile.

Mezinárodní Bookerova cena je udělována za anglické překlady vydané v Británii či v Irsku. Doprovází ji odměna 50 tisíc liber, v přepočtu asi 1,5 milionu korun, která se rovným dílem rozděluje mezi autora a překladatele. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy