Odsouzený násilník členem ČSSD? Může být, míní Paroubek

Martina Machová Martina Machová
10. 12. 2009 16:20
Další politici ČSSD tvrdí, že by ze strany měl Karel Vrba odejít
Podle Jiřího Paroubka by se Karel Vrba měl vzdát stranických a veřejných funkcí
Podle Jiřího Paroubka by se Karel Vrba měl vzdát stranických a veřejných funkcí | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Být několikrát odsouzen za úmyslné trestné činy a zároveň pracovat pod značkou sociální demokracie? Prý nevadí. Alespoň podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka.

Ten na dotaz deníku Aktuálně.cz, jak by se měla sociální demokracie vypořádat s případem svého krajského místopředsedy na severu Čech Karlem Vrbou, odpověděl, že jen stačí, když se stáhne z veřejného života a stranických funkcí.

"Být na místě pana Vrby, tak bych asi odstoupil z funkce místopředsedy krajského výkonného výboru, pokud je to tak, jak se naznačuje v novinách. A celý problém by byl vyřešen," míní stranický šéf a lídr kandidátky v Ústeckém kraji, kde Karel Vrba působí.

"Pan Vrba může pracovat v místní organizaci v Libčevsi. Může odvádět slušnou práci a lidé sami posoudí, jestli je užitečný nebo ne," dodává.

Zločinecká minulost Karla Vrby však není naznačena, jak míní šéf  sociální demokracie.  Deníku Aktuálně.cz jasně doložil ze soudního spisu, že Paroubkův podřízený byl v minulosti dvakrát trestán za násilné delikty. V roce 1994 zbil v severočeském Mostě taxikáře a v roce 1997 uplácel zaměstnance STK v Podbořanech, aby získal protokoly o technické způsobilosti pro auta dovezená z ciziny.

V roce 1999 útočil společně s přáteli hned dvakrát za sebou. Nejprve v motorestu v severočeské Havrani zbil s kamarády jednoho z hostů, o měsíc později s kumpány napadl majitele mosteckého night klubu.

Karel Vrba by prý mohl například dál pracovat pro ČSSD v Libčevsi
Karel Vrba by prý mohl například dál pracovat pro ČSSD v Libčevsi | Foto: Ludvík Hradilek

Sobotka: Ať odejde

Místopředseda strany Bohuslav Sobotka je ve svých vyjádřeních kategoričtější.

"Pan Vrba by měl odejít. Měl by být soudný a pochopit, že poškozuje sociální demokracii, tím, že se angažuje ve veřejném životě," reagoval na odhalení deníku Aktuálně.cz Paroubkův zástupce.

"Je to selhání personální politiky sociální demokracie v příslušném okrese," dodal na adresu lounských sociálních demokratů.

A jak reagují na minulost svého kolegy a vysokého stranického funkcionáře severočeští poslanci?

"Pro mne to je hrůzný," konstatoval mostecký poslanec ČSSD Petr Červenka s tím, že pokud by se on ocitl v podobné situaci jako Karel Vrba, pozastavil by členství.

Ačkoli právě v jeho volebním okrese Vrba spáchal nejvíce trestných činů, sám o jeho "kouscích" neslyšel. "Problém znám jen z medií," tvrdí. Svého krajského místopředsedu pak prý zná jen zběžně.

Jako těžkou ránu pro ČSSD hodnotí minulost špičky krajské ČSSD její teplický poslanec Vlastimil Aubrecht.

Je čistý, alespoň podle trestního rejstříku
Je čistý, alespoň podle trestního rejstříku | Foto: Aktuálně.cz

Vrba překvapení není

Jediný, kdo přiznává, že není příliš překvapen, je poslanec za Lounsko Josef Čerňanský.

"Když se pan Vrba na naší okresní konferenci volil do okresního výkonného výboru, tak jsme nic o této skutečnosti nevěděli. Později začaly probleskovat různé informace typu 'jedna paní povídala'. Až teď ten článek pravděpodobně ukazuje, že něco na těch povídačkách bylo pravdy," líčí poslanec.

Přes náznaky však nikdo nepodnikl až do tohoto úterý žádné kroky.

"Nic jsem neprověřoval a přiznám se, že v tu chvíli jsem ani nevěděl jak. Výpis z rejstříku trestů má bezproblémový," přiznává Čerňanský.

První pokus o rozpravu nad minulostí Karla Vrby se pokusili někteří sociální demokraté z Lounska otevřít až toto úterý na základě anonymu, popisujícího Vrbovu násilnickou minulost. Nebyli však úspěšní. Při hlasování Vrbovi příznivci rozhodli, že se obviněními nebudou zabývat.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Cena bitcoinu poprvé od začátku března klesla pod 50 tisíc dolarů

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin dnes poprvé od 8. března sestoupila pod hranici 50 tisíc dolarů (zhruba 1,1 milionu korun). Kolem 8:00 SELČ se bitcoin podle obchodní platformy CoinDesk prodával za zhruba 49 600 dolarů. Za posledních 24 hodin tak ztrácel kolem devíti procent.

V průběhu dnešního obchodování cena bitcoinu klesla až na zhruba 48 400 dolarů. Minulý týden se přitom vyšplhala až na rekordní maximum v blízkosti 65 tisíc dolarů. K dnešnímu poklesu podle agentury Reuters přispěly spekulace, že plán amerického prezidenta Joea Bidena na výrazné zvýšení daně z kapitálových výnosů povede k omezení investic do digitálních aktiv.

Někteří obchodníci a analytici však předpokládají, že pokles ceny bitcoinu je pouze přechodný. Poukazují na to, že digitální měny jsou mezi drobnými i institucionálními investory čím dál více vnímány jako legitimní investice. Minulý týden zájem o bitcoin podpořil vstup největší americké kryptoměnové burzy Coinbase na akciový trh Nasdaq.

Zdroj: ČTK
Další zprávy