V Paroubkově kraji řídí ČSSD muž odsouzený za loupeže

Martina Machová Martina Machová
9. 12. 2009 14:10
Karel Vrba je místopředsedou krajské organizace v kraji, kde je volebním lídrem Jiří Paroubek.
Foto: Ludvík Hradilek

Most - Sociální demokraté na Ústecku, kde je volebním lídrem předseda strany Jiří Paroubek, mají v nejužším vedení muže, který byl dvakrát odsouzen za násilné trestné činy.

Potvrzuje to jednak několik na sobě nezávislých zdrojů ze samotné strany a také dokumenty, do nichž měl deník Aktuálně.cz možnost nahlédnout. Datum narození uvedený v soudních spisech se shoduje s údaji ve stranické kartotéce.

Karel Vrba dostal naposled v roce 2006 trest za loupež, výtržnictví a ublížení na zdraví. Před devíti lety, v roce 2000, byl pravomocně odsouzen krajským soudem v Ústí nad Labem k souhrnnému trestu na dva a půl roku vězení s podmínkou na 4 roky.

Dnes je místopředsedou Krajského výkonného výboru ČSSD. Je také místopředsedou okresního výboru v Lounech a předsedou organizace v Libčevsi.

Hovoří soudní spis

Deník Aktuálně.cz měl možnost nahlédnout do obou soudních spisů. Podle prvního z nich zbil Vrba v roce 1994 v Mostě taxikáře a v roce 1997 uplácel zaměstnance STK v Podbořanech, aby získal protokoly o technické způsobilosti pro auta dovezená z ciziny.

V roce 2006 byl odsouzen znovu, tentokrát za loupež, výtržnictví, ublížení na zdraví.

Nejprve v roce 1999 v motorestu v severočeské Havrani zbil s kamarády jednoho z hostů, říká soudní spis číslo 2.

A k tomu se podle soudních záznamů přidalo, že o měsíc později s kumpány napadl majitele mosteckého night klubu. Poté, co se sami obsluhovali na baru a rozbíjeli interiér, si navíc odnesli alkohol a cigarety.

Samotný Vrba o přečinech mlží. "Já si na to nevzpomínám, já nevím. Dal jsem žádost o výpis z trestního rejstříku, včera jsem si pro něj byl a nemám v něm záznam. To by vám jako redaktorce mělo stačit," reagoval na dotazy po obou případech.

Půvab podmínky

Soud jej odsoudil na 2 roky vězení. Zároveň opět dostal dvouletou podmínku.

V odůvodnění rozsudku stojí, že kvůli uplynutí předchozí podmínky je potřeba na Vrbu pohlížet jako na netrestaného. Soudce rovněž přihlédl i době, která uplynula od spáchání trestných činů.

Navzdory dvěma trestům je dnes Vrbova trestná minulost zahlazena. Bez problému přestál obě dvě zkušební doby podmíněného trestu, zápis v trestním rejstříku byl vymazán a před zákonem se stal občanem, který jako by nikdy odsouzen nebyl.

"Pan Vrba byl osvědčen podle paragrafu 60/1 trestního zákoníku," popisuje to v řeči práva mluvčí mosteckého soudu Bohumila Huňáčková.

Ze zločinu do strany

Karel Vrba se dostal do čela severočeské ČSSD teprve letos v březnu na návrh lounských straníků.

"Zvolen byl až v druhém kole. Původně Louny navrhovaly pana Růžka, ten ale stejně jako já neprošel. Asi měsíc na to přišly s panem Vrbou," vzpomíná děčínský sociální demokrat a taktéž místopředseda krajské organizace Jaroslav Foldyna.

Současně Karel Vrba působí hned ve dvou komisích Ústeckého kraje - majetkové, jež doporučuje radě hejtmanství prodeje jeho nemovitostí a komise Fondu obnovy Ústeckého kraje, jejíž členové rozdělují dotace například po přírodních katastrofách.

Prověříme, řekl předseda

Jak se mohl muž s minulostí Karla Vrby stát předním funcionářem sociální demokracie, popsal v reakci zaslané médiím předseda krajského výkonného výboru ČSSD Petr Benda.

"Karel Vrba se vykazuje čistým trestním rejstříkem, ČSSD nemá jinou možnost, jak si bezúhonnost svých členů a funkcionářů ověřit," uvedl v prohlášení a dodal, že případ prověří kontrolní orgány ČSSD.

Celé znění odpovědi Petra Bendy ZDE

 

Právě se děje

před 8 minutami

Končí vojenské cvičení. Rusové oznámili, že začali stahovat jednotky z Krymu

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že začalo stahovat své jednotky z Krymu a oblastí poblíž ukrajinské hranice. Skončilo tam vojenské cvičení.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Žalobce navrhl vazbu pro tři lidi, kteří se zapojili do bojů na Ukrajině. Čelí obvinění z terorismu

Státní zástupce navrhl vazbu pro tři z pěti obviněných, kteří se podle vyšetřovatelů zapojili do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky. V tiskové zprávě o tom informoval Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Pětici policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve čtvrtek z teroristického útoku, účasti na teroristické skupině, financování terorismu a podpory a propagace terorismu. Obvinění čelí i jedna právnická osoba.

Bílý navrhuje na tři stíhané uvalit vazbu kvůli tomu, že by mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky. Obviněným hrozí za trestný čin teroristického útoku až 20 let vězení, u trestného činu financování terorismu až 12 let vězení a v případě podpory a propagace terorismu může soud uložit maximálně patnáctileté vězení.

Policie podezřelé zadržela ve středu. Kvůli případu zasahovala po celém Česku. Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali. Server Aktuálně.cz uvedl, že podle zjištění jeho a Respektu je mezi zadrženými předseda spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír Ivan Kratochvíl.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se údajně zapojil do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci. Policisté údajně zasahovali na sídlišti ve Slaném v domě, kde bydlí šéf spolku Kratochvíl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena bitcoinu poprvé od začátku března klesla pod 50 tisíc dolarů

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin dnes poprvé od 8. března sestoupila pod hranici 50 tisíc dolarů (zhruba 1,1 milionu korun). Kolem 8:00 SELČ se bitcoin podle obchodní platformy CoinDesk prodával za zhruba 49 600 dolarů. Za posledních 24 hodin tak ztrácel kolem devíti procent.

V průběhu dnešního obchodování cena bitcoinu klesla až na zhruba 48 400 dolarů. Minulý týden se přitom vyšplhala až na rekordní maximum v blízkosti 65 tisíc dolarů. K dnešnímu poklesu podle agentury Reuters přispěly spekulace, že plán amerického prezidenta Joea Bidena na výrazné zvýšení daně z kapitálových výnosů povede k omezení investic do digitálních aktiv.

Někteří obchodníci a analytici však předpokládají, že pokles ceny bitcoinu je pouze přechodný. Poukazují na to, že digitální měny jsou mezi drobnými i institucionálními investory čím dál více vnímány jako legitimní investice. Minulý týden zájem o bitcoin podpořil vstup největší americké kryptoměnové burzy Coinbase na akciový trh Nasdaq.

Zdroj: ČTK
Další zprávy