Lídr ČSSD souzen za zločin: Dej 200, nebo chytneš pěstí

Martina Machová Martina Machová
9. 12. 2009 21:15
V Paroubkově kraji řídí ČSSD muž odsouzený za násilí a loupeže
Z násilníka socialistou. Karel Vrba, místopředseda ČSSD v Ústeckém kraji.
Z násilníka socialistou. Karel Vrba, místopředseda ČSSD v Ústeckém kraji. | Foto: Ludvík Hradilek

Most - Manifestační náměstí zvané Plecháč v centru severočeského Mostu. Únor před patnácti lety, krátce po sedmé hodině večer.

Náměstí je skoro prázdné, tiše tu stojí jeden taxík a jeho řidič právě nastoupil službu. Taxikaření má jen jako brigádu, jinak pracuje v ochrance.

U taxíku náhle zastaví postarší fialová honda. Uvnitř dva muži, na zadním sedadle zřejmě dvě děvčata. Auta stojí volanty sobě, řidiči stahují okýnka.

Mluví spolu.

"Řekl, abych mu dal 200 korun. Já odpověděl, že ho neznám a že nevím, proč bych mu měl peníze dávat. On se hned zeptal, jestli nechci pěstí," popisuje hovor tehdy třiadvacetiletý taxikář.

Z gangstera socialistou

Tak zachycuje soudní spis kolorit jednoho z trestných činů, za něž byl odsouzen místopředseda krajského výkonného výboru ČSSD v Ústeckém kraji Karel Vrba.

Online deník Aktuálně.cz objevil, že tento politik, který zastává přední místo stranické hierachie v kraji, kde je volebním lídrem sám předseda socialistů JIří Paroubek, byl dvakrát odsouzen.

Za loupeže, podvody či uplácení dostal dva podmíněné tresty a poté co v roce 2008 přestál druhou zkušební dobu, nastoupil politickou dráhu v nejsilnější levicové straně v Česku.

Reportérka Aktuálně.cz prostudovala spisy, které policie a justice na místopředsedu Vrbu vedla, a pokusila se rekonstruovat, čeho se dopustil.

Peníze nebo pěstí

Vraťme se na mostecký Plecháč.

Muž požadující peníze je právě dnešní krajský místopředseda ČSSD Karel Vrba. "Řekl mi, že mi rozbije hubu, že jsem dojezdil, že auto zapálí a rozbije," vypověděl podle spisu taxikář.

Vrba a jeho spolucestující z hondy už na něj křičí. "Oba na mne pokřikovali, že mne zabijou," vypovídal dál taxikář.

Ukáže agresorům pouzdro s pistolí a Vrba s kumpánem se v tu chvíli leknou a odjedou.

Dva na jednoho

Podle výpovědí dalších svědků se však asi za hodinu na stanoviště taxíků Vrba s Kumpánem vracejí. Poznávají taxikáře a vrhají se na něj.

Před svědky jej bijí pěstmi do hlavy, kopou jej. "Zejména Vrba měl tendenci nakopnout ho do obličeje," popsal policii rvačku jeden z přihlížejících taxikářů.

Jeden mladíka drží, druhý bije, pak se střídají. Chtějí jeho pistoli. Taxikář se je snaží přesvědčit, že ji nechal v autě, aby ranám unikl. Útočníci jej ale šacují a zbraň mu berou.

Útok ukončí až příjezd policie. Do krve zmlácený taxikář končí v mostecké nemocnici. Po incidentu zůstává dva týdny na neschopence. Na fotografiích zadokumentovaných v soudním spise jsou vidět četné podlitiny v obličeji a šrámy.

"Nemyslel jsem si, že by mne mohli napadnout. Bylo tam hodně lidí," líčil své pocity při jednom z pozdějších výslechů mladý řidič.

Jestli promluvíš tak...

Karel Vrba se obhajoval tím, že se s kamarádem snažili taxikáře odzbrojit, protože prý je napadl a vyhrožoval jim střelbou.

Pro svou verzi se podle rozsudku snažili získat i napadeného taxikáře.

Podle soudního spisu Vrba s komplicem své oběti telefonicky vyhrožovali, že "něco zažije, protože hned sedět nepůjdou".

Vrbův parťák taxikáře dokonce osobně navštívil.

Už měl zkušenosti

Za útok na taxikáře klasifikovaný jako trestný čin loupeže dostal Karel Vrba u Okresního soudu v Mostě dva roky podmíněně se zkušební dobou na tři roky. Soudkyně odůvodnila dolní hranici trestu tím, že jsou staré Vrbovy prohřešky už smazány.

Tři roky po kauze zmláceného taxikáře policie zadržela Vrbu znovu, tentokrát na Lounsku.

Podle obžaloby uplácel zaměstnance STK v Podbořanech kvůli autům dovezeným z ciziny. Za každý vydaný protokol o technické způsobilosti platil podle žalobců dva tisíce korun.

V souvislosti s Vrbovým odvoláním proti rozhodnutí mosteckého soudu mu dodatečně krajský soud v Ústí nad Labem v roce 2000 uděluje za oba případy (loupež a korupci) souhrnný trest 2 roky a šest měsíců nepodmíněně se čtyřletou podmínkou.

Předseda krajského senátu stejně jako jeho mostecká kolegyně odůvodnil mírnost rozsudku tím, že na Karla Vrbu je potřeba pohlížet jako na netrestaného, vedoucího spořádaný život.

Prohřešky z minulosti byly totiž už z jeho trestního rejstříku vymazány.

Z dokumentů zařazených ve spise vyplývá , že byl Vrba odsouzen k podmínce už v roce 1984. Tentokrát za napadení veřejného činitele.

V lednu 2004 mu byl trest za loupež a korupci také vymazán.

Dokument: Celé znění reakce Petra Bendy, předsedy ČSSD Ústeckého kraje

 

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Inspekce obvinila detektiva NCOZ kvůli spolupráci se stíhaným lobbistou Horáčkem

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila detektiva Národní centrály proti organizovanému zločinu kvůli spolupráci se stíhaným lobbistou Tomášem Horáčkem, uvedla Česká televize. Obvinění podle ní čelí také jeden z bývalých policistů.

Severočeský podnikatel Horáček spolu s dalšími lidmi podle policie ovlivňoval přidělování zakázek v nemocnicích, za což měl žádat úplatky. Vedle Horáčka policie už dříve zahájila stíhání bývalé ředitelky Nemocnice na Bulovce Andrey Vrbovské, někdejšího ředitele nemocnice Františka Nováka nebo bývalého poslance ODS Marka Šnajdra.

Kvůli údajné manipulaci zakázek v některých pražských nemocnicích začali detektivové Horáčka stíhat v červnu 2018. Policisté v kauze prověřovali například veřejné zakázky na ostrahu objektů, dodávku hygienických potřeb nebo pořízení osobních aut.

Kromě Horáčka, kterého policisté považují za ústřední postavu kauzy, bylo v červnu 2018 obviněno ještě dalších osm lidí. Okruh obviněných se ale později ještě rozrostl. Počátkem června 2019 státní zástupce Zdeněk Matula uvedl, že ve věci je stíháno šest právnických a 14 fyzických osob.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Žalobce navrhl vazbu pro tři lidi, kteří se zapojili do bojů na Ukrajině. Čelí obvinění z terorismu

Státní zástupce navrhl vazbu pro tři z pěti obviněných, kteří se podle vyšetřovatelů zapojili do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky. V tiskové zprávě o tom informoval Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Pětici policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve čtvrtek z teroristického útoku, účasti na teroristické skupině, financování terorismu a podpory a propagace terorismu. Obvinění čelí i jedna právnická osoba.

Bílý navrhuje na tři stíhané uvalit vazbu kvůli tomu, že by mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky. Obviněným hrozí za trestný čin teroristického útoku až 20 let vězení, u trestného činu financování terorismu až 12 let vězení a v případě podpory a propagace terorismu může soud uložit maximálně patnáctileté vězení.

Policie podezřelé zadržela ve středu. Kvůli případu zasahovala po celém Česku. Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali. Server Aktuálně.cz uvedl, že podle zjištění jeho a Respektu je mezi zadrženými předseda spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír Ivan Kratochvíl.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se údajně zapojil do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci. Policisté údajně zasahovali na sídlišti ve Slaném v domě, kde bydlí šéf spolku Kratochvíl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy