Bylo 10. prosince 2020 krátce po 18. hodině, když se na křižovatce hlavní a vedlejší silnice v obci Ostřešany na Pardubicku střetla dvě osobní auta. Jedno z nich podle zjištění Aktuálně.cz řídil příslušník Útvaru pro ochranu prezidenta republiky, jenž má na starosti bezpečnost hlavy státu. Strážce jel v soukromém voze, jehož řízení nezvládl. Při nehodě se zranila řidička druhého auta.
"Dopravní nehodou se zabýváme. To je vše, co v tuto chvíli mohu uvést," potvrdila Aktuálně.cz Ivana Nguyenová, mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů, jež vyšetřuje delikty policistů a dalších členů bezpečnostních či ozbrojených složek. Aktuálně.cz se však povedlo získat další informace, z nichž vyplývají podrobnosti.
Inspekce necelé tři měsíce vyhodnocovala základní okolnosti nehody či lékařské zprávy. V únoru dospěla k závěru, že dostupné poznatky nasvědčují podezření z trestného činu. "Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení dne 5. února 2021 pro přečin těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti," sdělila Aktuálně.cz Hana Flídrová, náměstkyně Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové, jež prověřování dozoruje.
Řidička skončila v nemocnici
Trestní řízení se vede podle druhého odstavce zmíněné kvalifikace. Z něho plyne, že když podezřelý způsobil druhému těžkou újmu na zdraví, hrozí mu vězení na šest měsíců až čtyři roky nebo peněžitý trest, "spáchá-li čin (…) proto, že porušil důležitou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona."
V tomto případě je porušenou povinností respektovat pravidla silničního provozu jako dodržet stanovenou rychlost nebo dát přednost v jízdě. Zemanův bodyguard v tuto chvíli není obviněn. Pokud ho bude chtít inspekce stíhat, musí své podezření prověřováním doložit dalšími důkazy. V obecné rovině se může jednat o lékařské či další znalecké posudky.
"Na místě události naše posádka ošetřila ženu středních let. Utrpěla lehké poranění horní poloviny těla a byla převezena k definitivnímu ošetření do Pardubické nemocnice," sdělil Aktuálně.cz mluvčí pardubické záchranky Aleš Malý. Jak se stav řidičky vyvíjel dál, není jasné. "K povaze zranění a dotazu na hospitalizaci se nebudeme vyjadřovat," dodal. Vzhledem ke kvalifikaci deliktu však pro ni byly následky nehody vážnější.
Na místě zasahovali i pardubičtí hasiči. Hlášení o havárii přijali v 18.51, na místo dorazili za devět minut. "Nehoda si vyžádala jednu zraněnou osobu, po příjezdu hasičů byla již v péči zdravotníků. Hasiči u automobilu provedli protipožární opatření a po dohodě s policisty řídili na nezbytně nutnou dobu dopravu na silnici. V 19.28 hodin se jednotka vrátila na stanici," řekla Aktuálně.cz mluvčí hasičů Jana Poláková.
Do prezidentské ochranky "bočním vstupem"
Dotyčným bodyguardem je podle zjištění Aktuálně.cz J. D. (celé jméno vzhledem ke stavu trestního řízení neuvádíme - pozn. red.). Po boku Miloše Zemana se začal objevovat při jeho prvním zvolení v lednu 2013. Stál u něj například ve chvíli, kdy Zeman poprvé veřejně vystoupil po vyhraných volbách, v nichž porazil tehdejšího ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.
J. D. tehdy zajišťoval Zemanovu ochranu na základě dohody se soukromou bezpečnostní agenturou. Když se Zeman následně v březnu 2013 ujal funkce, J. D. se zařadil do Útvaru pro ochranu prezidenta republiky. Slouží na odboru ochrany chráněných osob. V praxi to znamená, že patří mezi necelé tři desítky policistů, kteří zajišťují přímo osobní stráž prezidenta.
J. D. před příchodem do útvaru u policie nesloužil, s ochranou osob měl zkušenosti "jen" ze soukromého sektoru. Přišel takzvaným bočním vstupem, jak se v policejní mluvě říká, na základě výběrového řízení. V průběhu služby si kvůli tomu dodělával vysokoškolské studium na soukromém institutu. Takový postup je výjimečný. Naprostá většina členů odboru, kde J. D. slouží, měla už předtím zkušenosti z policie.
Věnoval se thaiboxu
Obecně platí, že v případě ochrany osob preferují velitelé útvarů stávající policisty. Mají lepší profesionální návyky, nemusí se příliš učit organizaci svých povinností a jsou zvyklí na práci v oficiální ochrance fungující na základě jasně dané nadřízenosti a podřízenosti. Ideální pak je, když přímo prošli obdobným útvarem zajišťujícím bezpečnost politických představitelů.
J. D. se v minulosti intenzivně a úspěšně věnoval thaiboxu, závodil či trénoval za dva pražské kluby. Deník Aktuálně.cz se s ním jejich prostřednictvím snažil spojit, aby získal jeho stanovisko k prověřování inspekcí. Kontakt ale v klubech neměli, podle nich s nimi J. D. není ve spojení už delší dobu. Nereagoval ani na zprávu od redakce na sociální síti Facebook.
Trestní řízení na jeho povinnosti nemá vliv, je ve službě. "Nebylo nutné přijímat žádná opatření ve vztahu k jeho služebnímu poměru," řekla Aktuálně.cz mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová. Pokud však inspekce podezření doloží a kauza se dostane k soudu, může být kariéra J. D. u prezidentské ochranky v ohrožení.
Podle příslušného zákona musí být policista bezúhonný, což znamená, že v posledních pěti letech nebyl "pravomocně odsouzen pro trestný čin spáchaný z nedbalosti, jestliže jeho jednání, kterým spáchal trestný čin, je v rozporu s požadavky kladenými na příslušníka."