Hospodaření Zemanovy ochranky šetří policie i inspekce. Prověřují přesčasy i údajné zneužívání aut

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
2. 8. 2018 5:30
Vnitřní inspekce policie a Generální inspekce bezpečnostních sborů, která se zabývá trestnými činy policistů, prošetřuje hospodaření Útvaru pro ochranu prezidenta. Podle informací Aktuálně.cz se zaměřují mimo jiné na to, zda si vedení útvaru nenechává proplácet neodpracované stovky hodin přesčasů. Zajímá je i údajné zneužívání aut pro soukromé účely.
Prezident Miloš Zeman s ochrankou.
Prezident Miloš Zeman s ochrankou. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Policejní prezidium a jeho odbor vnitřní kontroly prošetřují hospodaření v Útvaru pro ochranu prezidenta, který se stará o bezpečnost prezidenta Miloše Zemana a jeho rodiny. Nezávisle na něm se nakládáním s penězi zabývá ale i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která řeší trestné činy policistů.

Před několika týdny si policejní kontroloři vyžádali veškeré informace o hospodaření útvaru na základě stížnosti, která na policejní prezidium přišla. Podle informací Aktuálně.cz se úřad zaměřil mimo jiné na to, zda si vedení útvaru v čele se Zdeňkem Šimanem nenechává proplácet neodpracované stovky hodin přesčasů. Zajímá ho i využívání služebních vozů pro soukromé účely.

Policejní prezidium informaci o vyšetřování nepopřelo, kvůli probíhajícím šetřením se však k případu odmítlo blíže vyjádřit.

"Odbor vnitřní kontroly policejního prezidia řeší desítky různých podání," řekla Aktuálně.cz mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová. Hospodaření Útvaru pro ochranu prezidenta nechtěla komentovat s tím, že k jednotlivým kontrolám nesdělují žádné informace.

Zdroj obeznámený s šetřením redakci potvrdil, že se policejní prezidium na základě stížnosti před pár týdny začalo hospodařením útvaru zabývat. "Je to jedna z kontrol, které odbor vnitřní kontroly nyní provádí. Odbor vnitřní kontroly se zabývá všemi podáními," řekl člověk z policejního prezidia, který si nepřál být jmenován.

"Pokud by se jednalo o trestný čin, takový případ by šetřila Generální inspekce bezpečnostních sborů. Což by naznačovalo závažnost celého šetření," dodal zdroj.

A Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se situací skutečně zabývá. To nepřímo potvrdil i její tiskový mluvčí Martin Strouhal. "K vámi dotazované záležitosti nebyly uvolněny žádné informace ke zveřejnění," řekl Strouhal, vyšetřování v prezidentské ochrance však nepopřel.

Ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta Zdeněk Šiman na otázky Aktuálně.cz ohledně správy financí nechtěl odpovídat. "Obraťte se s těmi otázkami na policejní prezidium, já se k tomu nebudu vyjadřovat," reagoval Šiman. Prezidium se však k případu kvůli probíhajícímu šetření dále nevyjádřilo.

Více informací nemohl poskytnout ani Pražský hrad. Podle zdroje z prezidentské kanceláře o kontrole vedení ochranky Hrad neoficiálně ví. Nikdo se k tomu však nechce vyjadřovat. "Víme, že Útvar pro ochranu prezidenta prošetřují kvůli hospodaření, ale podrobnosti nemáme," potvrdil informace redakce zdroj z Hradu.

Mluvčí prezidenta na otázky stručně odpověděl, že Hrad o vyšetřování neví ani se jím nebude dále zabývat.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

před 51 minutami

Ministerstvo kultury převezme Památník ticha, Štingl už ho nechce

Ministerstvo kultury převezme Památník ticha v pražských Bubnech, který připomíná transporty českých Židů do Terezína za druhé světové války. Na Twitteru to oznámil ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek. O konkrétní formě převzetí bude teprve jednat se zakladatelem Pavlem Štinglem. Dle dokumentaristy, jenž s myšlenkou přebudovat nepoužívané nádraží na památník před lety přišel, stát a město k věci přistupují nesystémově. V rozhovoru pro Deník N tento týden Štingl řekl, že pokud stát nebo město památník do 27. ledna nepřevezmou, s jeho provozováním skončí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Paříži podle odborů demonstrovaly proti penzijní reformě statisíce lidí, podle úřadů jen desetitisíce

V Paříži i dalších velkých francouzských městech dnes statisíce lidí demonstrovaly proti kontroverzní penzijní reformě prezidenta Emmanuela Macrona. Odborové svazy protesty svolaly při příležitosti projednávání reformy ve francouzské vládě. Ta dnes zákony spojené s reformou schválila a norma tak zamíří do parlamentu, informovala agentura AFP.

Podle odborové organizace CGT se v celé Francii sešlo 1,3 milionu lidí, přičemž jen v Paříži jich bylo přes 350 000. Francouzské ministerstvo vnitra uvádí výrazně odlišná čísla. Podle úřadů se po celé zemi sešlo 249 000 lidí, z toho v hlavním městě 31 000. Dnešní demonstrace tedy byla početnější než poslední protesty ze 16. ledna. Účastníků však bylo znatelně méně, než na začátku protestního hnutí 5. a 17. prosince, poznamenala AFP.

Další zprávy